Az általános iskolákban és a középfokú iskolákban dolgozó pedagógusok kicsivel több mint a fele az 50 éves vagy annál idősebb korosztályba tartozik - derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) egyik legfrissebb, júliusi kiadványából. A Magyarország 2024 című összefoglaló elemzés szerint az 50 éves vagy idősebb tanárok aránya az előző évi 50 százalékról 51 százalékra emelkedett.
Ezzel párhuzamosan a fiatalabb korosztályok részaránya meglehetősen alacsony: a 2024/2025-ös tanévben a pedagógusok mindössze 6,7 százaléka volt 30 év alatti. Az alap- és középfokú intézményekben összesen 116 ezer pedagógus dolgozott az elmúlt tanévben,
vagyis az 50 éves vagy annál idősebbek száma több mint 59 ezer főre, a 30 évesnél fiatalabbaké mindössze 7700 főre tehető.
A Népszava idén áprilisban számolt be először arról, hogy az általános iskolákban a tanárok fele 49 év feletti, de a 60 éves vagy idősebb pedagógusok száma is több mint 12 ezer főre emelkedett, miközben a 30 évesnél fiatalabbaké csak 5,2 ezer fő volt, ami az általános iskolai tanárok 7,2 százalékát jelenti.
Egyre öregebb tanárok tanítanak Magyarországon, az általános iskolákban kétszer annyi hatvanas van, mint 30 évesnél fiatalabbEkkor még nem voltak elérhetőek a középiskolákra vonatkozó adatok, de a legújabb statisztikákból kiderült, hogy itt sem jobb a helyzet:
a középfokú iskolákban 7 ezer fő volt az 59 évesnél idősebb tanárok száma az elmúlt tanévben, míg a 30 év alattiak száma ennek mintegy harmada, vagyis csak 2,5 ezer fő volt, ami a középiskolai tanárok 5,8 százaléka.
Az adatokból az is kiolvasható, hogy az általános és középiskolákban több mint 14 ezer tanár éri el a 65 éves nyugdíjkorhatárt a következő öt éven belül, de mivel a pedagógusok többsége nő, a Nők 40 korkedvezményes nyugdíjjal ennél többen is nyugdíjba mehetnek.
A pályakezdők száma viszont továbbra is alacsony, az Oktatási Hivatal lapunknak küldött korábbi tájékoztatása szerint a 2024/2025-ös tanév kezdetekor, vagyis tavaly szeptember 1-je és október 1-je között összesen 2083 gyakornok státuszú, pályakezdő pedagógus kezdett dolgozni a köznevelési intézményekben.
A tankerületek vezetői szerint ők nem szóltak bele a tanárok értékelésébe„Ez az egész arra jó, hogy mindenki utálja a másikat” – Több tanárnak is lehúzták a pontszámát a teljesítményértékelésen, nehogy túl sokan kapjanak pluszpénztAlig ért véget a tanév, máris 2500 álláshirdetést tettek közzé pedagógiai munkakörök betöltésére