Franciaország;Egyesült Királyság;nukleáris fegyverek;orosz fenyegetés;

Emmanuel Macron francia elnök és Keir Starmer brit kormányfő 2025. július 9-én

Összehangolja nukleáris elrettentő erejét Franciaország és az Egyesült Királyság

Minden eddiginél szorosabb együttműködés jöhet a két európai atomhatalom között.

Franciaország és az Egyesült Királyság megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét - áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában, amelyről a Magyar Távirati Iroda (MTI) adott hírt.

Emmanuel Macron francia elnök állami látogatáson - vagyis hivatalosan III. Károly király vendégeként - Londonban tartózkodik, és csütörtökön, látogatásának utolsó napján kétoldalú csúcstalálkozón vesz részt Keir Starmer brit kormányfővel a Downing Street-i miniszterelnöki hivatalban.

A londoni védelmi minisztérium a brit-francia csúcs előtt kiadott tájékoztatásában közölte: Macron és Starmer a találkozón megállapodást ír alá arról, hogy London és Párizs minden eddiginél szorosabb együttműködést kezd a nukleáris elrettentés területén. Az új deklaráció a tárca ismertetése szerint most első ízben kimondja, hogy jóllehet Egyesült Királyság és Franciaország nukleáris elrettentő ereje továbbra is egymástól független, de alkalmazását a brit és a francia kormány összehangolhatja.

A megállapodás alapján ez azt jelenti, hogy mindkét ország nukleáris erejét be lehetne vetni bármilyen ellenséggel szemben, amely vagy Egyesült Királyság, vagy Franciaország létfontosságú érdekeit fenyegeti.

A brit védelmi tárca által ismertetett csütörtöki deklaráció leszögezi, hogy Európában csak az Egyesült Királyságnak és Franciaországnak van nukleáris fegyverzete, és ez az elrettentő erő jelentős mértékben hozzájárul a NATO és az euro-atlanti térség általános biztonságához. Az önálló brit hadászati nukleáris ütőerőt jelenleg négy Vanguard osztályú tengeralattjáró hordozza. Ezek a tengeralattjárók egyenként 16 Trident rakétával szerelhetők fel, és a rakéták mindegyikét nyolc nukleáris robbanófejjel lehet ellátni.

A brit kormány ugyanakkor a minap bejelentette, hogy nukleáris fegyverek hordozására is alkalmas F-35A harci repülőgépeket vásárol. London a tervek alapján legalább tizenkét ilyen repülőgépet kíván beszerezni.

Az F-35-ös típuscsalád e változata hagyományos és nukleáris fegyverzet hordozására egyaránt képes, és az Egyesült Királyság ezeknek a repülőgépeknek a hadrendbe állításával csatlakozik a NATO kettős képességű harci gépekből álló légi nukleáris csapásmérő kapacitásához - fogalmazott a londoni kormányfői hivatal minapi közleménye.

A brit kormány az F-35A repülőgépek beszerzésének bejelentése előtt tette közzé új nemzetbiztonsági stratégiai helyzetértékelését, amely megállapítja, hogy ismét növekszik az Egyesült Királyság és szövetségesei nukleáris fenyegetettsége.

Az 55 oldalas tanulmány szerint ennek a fenyegetésnek az elhárítása valószínűleg még bonyolultabb feladat lesz, mint a hidegháború idején, mivel jelenleg több országnak van a korábbinál több nukleáris fegyvere, és a nemzetközi fegyverzetkorlátozási rendszerek ezzel nem tudtak lépést tartani.

Az oroszok egyre keményebben vágnak oda, amióta az Egyesült Államok újrakezdte a fegyverszállításokat Ukrajnának.