Ingatlan;ingatlanpiac;lakásárak;

Júniusban 1,3, míg éves szinten 14 százalékkal emelkedtek országosan a lakásárak

Bár a múlt hónapban Budapesten megtorpant az áremelkedés, a használt lakások és házak átlagára négyzetméterenként 1,28 millió forintnál jár a fővárosban.

Júniusban országosan 1,3 százalékkal drágultak a lakások, éves szinten pedig már 14 százalékkal kerültek feljebb az árak az ingatlan.com lakásárindexe alapján.

Az erről szóló, lapunkhoz is eljuttatott közleményben az áll, havi szinten

  • a legnagyobb áremelkedést a Szegedet is magában foglaló Dél-Alföldi régió érte el, ahol 3,1 százalékkal drágultak a lakások,

  • míg a Debrecent is felvonultató Észak-Alföldön 2 százalékos,

  • Észak-Magyarországon pedig 1,8 százalékos havi növekedést mértek.

Éves összevetésben

  • a Dél-Alföld 16,5 százalékos,

  • az Észak-Alföld pedig 15,4 százalékos lakásáremelkedést mutat, 

ami jelentősen meghaladja az országos átlagot.

A fővárosban júniusban megállt az áremelkedés, így havi szinten nem volt változás. Ennek ellenére

Budapesten éves alapon még mindig 19,4 százalékos drágulást látható, amely továbbra is a legmagasabb érték az országban.

A friss adatok világosan mutatják, hogy a lakáspiac motorja szó szerint vidékre költözött, Budapesten viszont lefulladt. Az alföldi és keleti régiókban a jelentős ipari fejlesztések, valamint a kedvezőbb kiinduló árszintek erősen fűtik a keresletet. Ezzel szemben Budapesten 2025 első félévének végére lecsengett a főként befektetők által fűtött keresleti hullám, ami időszakosan a lakásdrágulást végét is elhozta a fővárosban” – állapította meg a friss adatokkal kapcsolatban Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.

A közlemény kiemeli, hogy a közelmúltban bejelentett Otthon Start program várhatóan jelentős hatással lesz a második félév lakáspiaci forgalmára. Vidéken tovább erősítheti az egyébként is dinamikus keresletet, Budapesten pedig újra mozgásba hozhatja az egyelőre kiváró vevőket. Az első lakásvásárlók és a továbbköltözők megjelenése várhatóan láncreakciót indíthat el, ami miatt az árak ismét emelkedő pályára kerülhetnek és a tranzakciók száma is növekedésnek indulhat.

Az Otthon Start program bejelentésének hatására kimozdulhatnak a holtpontról a budapesti lakásárak, és őszig havi 0,5-1 százalékos áremelkedési ütemet is produkálhatnak. Az Otthon Start elindulását követően átmenetileg 1-2 százalékos is lehet a fővárosi lakásdrágulási tempó, ami visszafogottabb az év elején látott áremelkedés dinamikájánál. A többi nagyvárosban már eleve lendületből várja a piac első lakásvásárlókat, így arányaiban ott jobban megmozdulhatnak az árak, mint Budapesten. Az alapvető változás lesz az év eleji lendülethez képest, hogy akkor a befektetők voltak aktívabbak, mostantól viszont a saját célra vásárlók mozgathatják az árakat” – fogalmazta meg várakozásait az ingatlan.com szakértője.

Az elemzésből kiderül az is, hogy a fővárosban

  • a legdrágább városrészek közé a II., az I. és az V. kerület tartozott július elején, ahol 1,6-2 millió forint az eladó használt lakóingatlanok átlagos négyzetméterára.

  • hét olyan kerület van, ahol ez az árszint az egymilliós lélektani határ alatt marad. Közülük a XXIII., a XX. és a XVII. kerület a legolcsóbb 806-878 ezer forintos átlagos négyzetméterárral.

  • a használt lakások és házak átlagára négyzetméterenként 1,28 millió forintnál jár.

A vármegyeszékhelyek között a legdrágább lokációnak számító debreceni és szegedi lakáspiacokon történt a legnagyobb regionális drágulás:

  • Debrecenben a használt eladó lakóingatlanok átlagos négyzetméterára 940 ezer forint,

  • Szegeden 879 ezer forint,

  • ezt az árszintet közelíti Győr, Székesfehérvár és Veszprém 847-856 ezer forinttal,

  • míg a legolcsóbb vármegyeszékhely Salgótarján és Békéscsaba 279 ezer és 419 ezer forintos átlagárszinttel.

Júniusban 4,6 százalékra gyorsult az infláció, az élelmiszerek drágulása is nagyobb sebességbe kapcsolt.