KSH;infláció;élelmiszerárak;árrésstop;

Hiába az árrésstop, tovább nőtt az infláció júniusban

Júniusban 4,6 százalékra gyorsult az infláció, az élelmiszerek drágulása is nagyobb sebességbe kapcsolt.

Az elemzői várakozásokat (4,5 százalék) kissé meghaladva 4,6 százalékra gyorsult az infláció júniusban – közölte a KSH. Az előző hónapban 4,4 százalék volt az árindex, áprilisban 4,2 százalékot mértek, vagyis harmadik hónapja lassan de biztosan gyorsul az áremelkedés.

Az év elején még bőven öt százalék feletti indexet mért a KSH, részben ennek politikai következményeitől megrettenve a kormány árleszorító intézkedésekről döntött: maximálta az élelmiszerek, illatszerek kiskereskedelmi árrését, „önkéntes” árcsökkentésre kényszerítette a bankokat, biztosítókat és a tekelomszektort és a gyógyszergyártókat.

Az MNB számítása szerint a kormányzati intézkedések árleszorító hatása júniusban már eléri a 1,5-1,6 százalékpontot – ez derül ki az Inflációs jelentésükből, vagyis a valós inflációs nyomás megközelíti a hat százalékot. Ez az inflációs most nem látszik a számokban – ám a kormányzati intézkedések kivezetése után – ami a választások után 2026 júniusában várhatóak – egy nagyobb áremelési hullámot indíthatnak el. Jól láthatóan az árrésstopok sem mindenhatóak, ezen intézkedések ellenére gyorsult a drágulás üteme júniusban – ez derül ki például a gyorsul élelmiszer-inflációból is.

Most júniusban a KSH szerint az árak 4,6 százalékkal emelkedtek. 

Ezzel szemben a mindenki által figyelt élelmiszerek ára 6,2 százalékkal emelkedett, az előző havi 5,9 százalékról.


Az élelmiszereken belül

a tojás ára 26,0, a liszté 24,4, az étolajé 22,2, a kávéé 20,3, a csokoládé és kakaóé 19,6, a gyümölcs- és zöldségléé 14,1, a büféáruké 10,4, a péksüteményeké 8,1, a tejé 7,3, az alkoholmentes üdítőitaloké 7,1 százalékkal. 

A termékcsoporton belül a margarin ára 31,2, a tejtermékeké 7,2, a párizsi, kolbászé 6,9, a sertéshúsé 2,0 százalékkal mérséklődött. A háztartási energiáért 8,6 százalékkal többet kellett fizetni átlagosan, ezen belül a vezetékes gáz 18,4, a palackos gáz 5,8 százalékkal drágult. A szeszes italok, dohányáruk ára 6,3 százalékkal emelkedett.

Az elmúlt hónapokban az élelmiszerek mellett szolgáltatások drágulása fűtötte az inflációt, júniusban azonban ezen a téren már csak 5,4 százalékos áremeléseket mért a KSH. Ezen belül a postai szolgáltatások 11,3, a testápolási szolgáltatások 10,1, a lakásjavítás és -karbantartás 9,8, a járműjavítás és -karbantartás 9,6, a lakbér 9,4, az üdülési szolgáltatások 7,8 százalékkal. A tartós fogyasztási cikkek ára 2,6 százalékkal emelkedett. A járműüzemanyagok ára 1,0 százalékkal mérséklődött, a gyógyszer, gyógyáruk 5,5 százalékkal drágultak.

Egy hónap alatt a fogyasztói árak átlagosan 0,1 százalékkal nőttek. Az élelmiszerek ára 0,1 százalékkal nőtt (a vendéglátási szolgáltatások nélkül számítva 0,2 százalékkal mérséklődtek). Az étolaj 2,4, a tojás 1,8, a margarin és az alkoholmentes üdítőitalok 1,2-1,2, a csokoládé, kakaó 1,0, a párizsi, kolbász és a kenyér 0,7-0,7, a sajt 0,6 százalékkal kevesebbe került. A termékcsoporton belül a péksütemények 1,4, a baromfihús 1,1, a szalámi, szárazkolbász, sonka 0,9, a száraztészta 0,7, a büféáruk 0,6 százalékkal drágultak. A legnagyobb mértékben a háztartási energia drágult, 0,7 százalékkal, ezen belül a vezetékes gázért 1,4 százalékkal többet, a palackos gázért 0,5 százalékkal kevesebbet kellett fizetni. A szolgáltatások ára átlagosan 0,6 százalékkal emelkedett, ezen belül az üdülési szolgáltatások 3,7, a sport, múzeumi belépők 2,3, a helyi tömegközlekedés 1,1 százalékkal drágultak. A járműüzemanyagok ára 0,5, a gyógyszer, gyógyáruké 0,2 százalékkal nőtt.

A nyugdíjas fogyasztói kosár inflációja júniusban 4,7 százalék volt, ami magasabb a 4,6 százalékos főmutatónál és lényegesen magasabb az év eleji 3,2 százalékos nyugdíjemelésnél, aminek elvileg inflációval megegyező mértékűnek kellett volna lennie – ám a kormánynak idén sem sikerült eltalálnia a várható infláció mértékét. Nyugdíjkorrekció majd csak novemberben várható. 

Persze a GVH még közbeszólhat.