Matolcsy György;Orbán Viktor;Matolcsy Ádám;MNB-botrány;Magyar Péter;Tisza Párt;

Orbán Viktor találkozott Matolcsy Györggyel az MNB-botrány kitörése után, Matolcsy Ádám üzlettársa próbált nyitni a Tisza Párt felé, de elutasították

Matolcsy Ádámnak nem rémlenek a neki tulajdonított kijelentések, Magyar Péter nem hagyja, hogy a Tisza Pártot összefideszezzék.

Néhány nappal azután, hogy az Állami Számvevőszék közzétette a jelentést és feljelentést tett az ügyészségen a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványainak gazdálkodása miatt, Orbán Viktor találkozott Matolcsy György volt jegybankelnökkel - írja a Telex több, a jegybanki botrány szereplőivel kapcsolatban álló forrásra hivatkozva. Az egyelőre nem világos, hogy a beszélgetésükön pontosan mi hangzott el.

A lap mindenesetre úgy tudja, hogy az Orbán-Matolcsy-találkozó utáni napon Matolcsy Ádám, Matolcsy György fia próbálta nyugtatni az MNB-alapítvány legnagyobb befektetésének számító, a lengyel tőzsdén jegyzett ingatlancég, a GTC Group vezetését azzal, hogy senkinek nem lesz semmi baja, mert minden, amit csináltak, az törvényes keretek között zajlott. Ennek a találkozónak a helyszíne Budapesten a II. kerületi Pusztaszeri út 59. volt,  ahol Matolcsy Ádám és köre több cégének is a székhelye van. 

Ám a lap közben úgy értesült, hogy a Matolcsy Ádám üzlettársa, Somlai Bálint köre megpróbálta felvenni a kapcsolatot az egyre erősödő Tisza Párttal is. A Telex szerint már tavaly nyáron is tettek egy kísérletet arra, hogy összehozzanak egy informális találkozót a Tisza Párt vezetésével,de ez nem járt sikerrel, 2025 tavasán pedig újra próbálkoztak, de  egy, a Tisza Párt belső ügyeit ismerő forrás szerint azonnal elutasította az ellenzéki párt. Egy másik forrás szerint a kapcsolatfelvételi kísérletet már azelőtt elvágták, hogy az egyáltalán eljutott volna Magyar Péterig, a Tisza Párt elnökéig. Mindenesetre Somlai Bálint köre megpróbálta szorosabbra fűzni a viszonyt Gál András ügyvéddel, aki közeli kapcsolatban áll Magyar Péterrel. A Telex úgy tudja, hogy 2025 tavaszán a Somlai Bálint tulajdonában álló Raw Development húszmillió forintot utalt át a Gál Andráshoz is köthető Gál, Keviczki & Oberfrank Ügyvédi Irodának jogi tevékenységre. Amikor a Telex megkérdezte Somlai Bálintot, hogy ki képviseli őt az MNB-botránnyal kapcsolatos eljárásokban, és hogy szerződött-e Gál András ügyvédi irodájával, maga Gál András válaszolt helyette, azzal, hogy nem látja el Somlai Bálint jogi képviseletet. Az ügyvédet ezután lehetett is látni a Pusztaszeri úti épületben. A Telex erről videófelvételt is készített. Az ügyvédnek formálisan nincs köze a Tisza Párthoz, de úgy tudni, annak a csapatnak a munkáját segítette, amelyik a NER korrupciós ügyeiről próbál információkat gyűjteni.

Amikor a Telex újabb kérdéseket tett fel a lap, Gál András úgy válaszolt, hogy születése óta ismeri Somlai Bálintot, számos alkalommal találkozott vele. egyik ismerőse szerint Matolcsy Ádámot nem ismerte, vele csak a jegybanki botrány kirobbanása után találkozott először. Gál András a lap által említett 20 millió forintos utalásról azt írta, hogy amennyiben 20 milliós utalás történt, azt bizonyára azonnal visszautalták, mint téves utalást.  Az ügyfeleiről ügyvédi titoktartásra hivatkozva nem árult el semmit. A Telex kérdésére, miszerint Magyar Péter tudott-e a Raw Developmenttel való kapcsolatáról, úgy reagált, hogy senkivel, így Magyar Péterrel sem osztott meg információkat irodája ügyvédi tevékenységéről és ügyfeleiről.

A Telex szerint ez nem teljesen így van, és amikor Magyar Péter tudomást szerzett arról, hogy Gál-féle ügyvédi iroda Somlai Bálint cégétől pénz kapott,  „nyersen” tudtára adta az ügyvédnek, hogy ez elfogadhatatlan. A Tisza Párt elnöke a lap szerint választás elé is állította Gál András, mire az ügyvéd elállt a szerződéstől Somlai Bálint körével . 

A Telex megkereste az ügyben a Tisza Párt sajtóosztályát. Azt a választ kapták: „Gál András nem állt és jelenleg sem áll semmilyen formális kapcsolatban a TISZA-val. Elsősorban gyermekvédelem területén jogi szakértőként segíti a TISZA közösségét. Így részt vesz a július 7-i gyermekvédelmi szakmai konferenciánkon. Általánosságban annyit tudunk elmondani, hogy a TISZA nem szólhat bele abba, hogy egy ügyvédi iroda kit, milyen ügyben képvisel. Azt azonban fontosnak tartjuk, hogy a közösségünk tagjai még a látszatát is elkerüljék, hogy bármilyen formális vagy informális kapcsolatban álljanak az országot szétrabló orbáni oligarchákkal.” (Gál András a bicskei Kossuth Zsuzsa Gyermekotthon pedofíliáért elítélt volt igazgatója, Vásárhelyi János áldozatainak jogi képviselője ÷ a szerk.)

Magyar Pétert mindenesetre így is érzékenyen érinthette a Telex érdeklődése, ugyanis még a cikk megjelenése előtt közleményt tett közzé a Facebookon: „Nem fogjuk hagyni, hogy összefideszezzék vagy oligarcházzák a TISZA-t. Látva az orbáni hatalom összeomlását és a közeledő rendszerváltást, egyre több oligarcha és pénzember próbál helyezkedni és a rulett asztalon a fekete mellett a pirosra is tenni. Mi a TISZA-nál egyértelművé tettük, hogy hiába próbálkoznak. Nem lehet rendszerváltást véghez vinni a bukott hatalom kiszolgálóival és haszonélvezőivel. Kidobtuk őket az ajtón, de ez sem zavarja őket, hogy most azt próbálják eladni, hogy nem zártuk be az ablakot. A döntés világos: lehet morális alapon választani a korrupt hatalommal való szembenállást vagy választhatja valaki a könnyebb utat és a hatalom pénzét, de ebben az esetben nincs helye a közösségünkben. Nincs köztes út, nincs alku. Ez az alapelv mindenkire vonatkozik. Nem csak most, hanem mindig” - fogalmazott.

A Telex kereste Matolcsy Ádámot és Somlai Bálintot is. Kettejük közül csak előbbi válaszolt, azzal kapcsolatban, miszerint beszámolt volna Orbán Viktor és Matolcsy György találkozójáról a GTC vezetésének. „Kérdéseinek a személyemet illető része kapcsán megerősítem, hogy a nevezett időszakban nem tudok felidézni ilyen találkozót, és általában sem ilyen kijelentést, amelyet megkeresésében nekem tulajdonítanak. Édesapám és a miniszterelnök úr programjairól nem rendelkezem ismerettel és ilyen találkozóról sincsen tudomásom, így ilyen kijelentéseket alappal nem tehettem meg. Meglátásom szerint az értesüléseik valós alapot nélkülözőek” - írta Matolcsy Ádám.

Mint ismert, MNB-ügyben akkor tört ki botrány, amikor az Állami Számvevőszék a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány (PADME) és a Neumann János Egyetemért Alapítvány ellenőrzése után vagyon elleni és gazdálkodás rendjét sértő bűncselekmények gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen feljelentést tett. Egy ellenőrzésben feltárta ugyanis, hogy a PADME 500 milliárd forintos vagyonából legalább 150-200 milliárd forintot elvesztett hibás vagy szándékoltan hibás befektetési döntései miatt.

Az ÁSZ jelentése szerint az MNB-alapítvány vagyonkezelő cége, az OPTIMA Zrt. a működése során bonyolult céghalóba és magántőkealapok rendszere mögé rejtette el a közvagyont. Miközben a veszteséges tőzsdei ügyleteken százmilliárdok úsztak el, az ügyben érintett cégeken keresztül a volt jegybankelnök családtagjai, a fia, Matolcsy Ádám és köre olyan üzleteket kötött, amelyek nyomán több milliárd forintos magánvagyonok jöhettek létre.

Inkább belföldre és autóval – a nyaralók többsége így indul útnak idén, de három magyarból kettő egyáltalán nem utazik a nyári szezonban.