nyomozás;Matolcsy;MNB-botrány;

Nyomoz a rendőrség a Matolcsy Ádám köréhez tartozó Stofa György birtokán

Jogosulatlan fakitermelés miatt tettek feljelentést.

Nyomoz a rendőrség a Matolcsy Ádám-féle kör egyik nagy értékű ingatlanán elkövetett vétség gyanúja miatt – ez a Fejér Vármegyei Rendőr-főkapitányság Telexnek küldött válaszából derült ki.

A 444 és a HVG jóvoltából már korábban kiderült, hogy a csalapusztai neoreneszánsz Kégl-kastély és a környező területek a Matolcsy-kör egyik ismert figurájához, Stofa Györgyhöz kerültek, pontosabban az ő egyik cégéhez, SRES Zrt.-hez, amely tavaly szerzett tulajdonjogot az ingatlant 1992 óta birtokló a Faltec Kft. felett. A lap felidézi, hogy Stofa György korábban a letelepedésikötvény-bizniszben is kipróbálta magát, de leginkább arról nevezetes, hogy a jegybankot polipként körbefonó üzleti körben változatos szerepekben előkerült a neve, például ő volt az utolsó vezetője Matolcsy György jegybankelnöksége idején az Optimának, a Magyar Nemzeti Bankhoz tartozó PADME alapítvány vagyonkezelőjének.

Az épületet Hauszmann Alajos tervezte, eredeti tulajdonosától, a Kégl családtól pedig 1949-ben államosította a kommunista vezetés. A rendszerváltás után azonban nem került vissza az eredeti tulajdonos családhoz, hanem spontán privatizáció keretében továbbadták, a tulajdonosok pedig évtizedeken át hagyták romlani, sorsa pedig a Matolcsy-kör botrányával ismét kérdésessé vált. A lap szerint a jegybank ügyéhez az köti hozzá, hogy a tulajdoni lap alapján a jegybanki cégbirodalom egyik vállalata az ingatlant elzálogosította. A Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó MBH Bank 255 millió euró hitelt adott az Alpine Holding Kft.-nek, amelynek fedezetéül a Kégl-kastélyt és a mellette lévő területeket használták.

A Telex szerint felmerül a kérdés, hogy ha valóban Stofa György magántulajdonáról van szó, úgy hogyan kerül rá és a környékére egy olyan, nagyjából százmilliárd forintos jelzáloghitel, amit a jegybanki alapítvány vagyonkezelőjének egyik leányvállalata vett fel, ráadásul úgy, hogy annak szerves része arra szolgált, hogy kiváltsák belőle a luxusingatlanos Ultima-ügyletben bebukott svájci hitelüket.

Úgy tudni, a kastélynál mostanában nem zajlanak munkálatok, tőle 5 perc sétára viszont igen, ugyanis épül egy rönkház a tó melletti egykori angolpark területén. Ennek szépséghibája, hogy Natura 2000-es természetvédelmi területen folyik az építkezés, így hatósági illetékesek feljelentést is tettek az ügyben. A Fejér Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya ezzel kapcsolatban a következő választ küldte a Telexnek: „az Ön által megjelölt helyen történt jogosulatlan fakitermelés miatt tettek feljelentést a rendőrségen, melynek kapcsán a Székesfehérvári Rendőrkapitányság lopás vétség gyanúja miatt rendelt el nyomozást ismeretlen tettessel szemben”. Bővebb tájékoztatást nem adtak a folyamatban lévő eljárásra hivatkozva.

Stofa György és az Optima Befektetési Zrt. a lap megkeresésére lapszemlénk írásáig nem reagált. Telefonon viszont elérték a kastély egykori birtokosainak leszármazottját, Kégl Györgyöt, aki elmondta, leginkább azt sajnálja, hogy a gyönyörű épület és környezete évtizedek óta csak egyre rosszabb állapotba kerül, a körülmények ismeretében pedig most sem várható, hogy valaki például felújítja majd.

Zárult az olló, a Tisza felzárkózott a Fideszhez, de ez a többi ellenzéki párt, és nem a Fidesz rovására történt – állítja Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója. Szerinte Orbán Viktor a közös pont, a fideszesek pedig nem elbizonytalanodtak, inkább az aktivitásuk csökkent. Interjú.