foglalkoztatás;leépítések;munkaügyi ellenőrzés;CATL;

„Nagyon befostak” – Úgy tűnik, leállnak a magyar dolgozók kirúgásával a CATL-nél

Kellett hozzá a nyilvánosság és egy NGM-vizsgálat, és van, aki attól tart, hogy a figyelem lanyhulásával újrakezdődik az egész. 

Nem bocsát el több embert a CATL azután, hogy nyilvánosságra kerültek a kirúgásokkal kapcsolatos információk, és munkaügyi ellenőrzést indított a Nemzetgazdasági Minisztérium - írja a Telex.

Mint korábban mi is hírt adtunk róla, szerdán a portál arról számolt be, hogy a kínai cég egy hét alatt több tucat magyarországi dolgozóját bocsátotta el, helyükre Kínából érkező alkalmazottakat akarnak felvenni. Az elbocsátások indoklás nélkül történtek, és a vállalatvezetés sem közölte egyértelműen az okokat. Ezt követően a Nagy Márton vezette Nemzetgazdasági Minisztérium elrendelte a munkaerőpiaci és foglalkoztatás‑felügyeleti vizsgálat elindítását. A cég tagadta az állításokat.

A döntés hátteréről többféle magyarázat látott napvilágot. Egyik forrás szerint a CATL elbocsátásait övező keddi-szerdai sajtóvisszhang után kormányzati szintről jelezték a vállalatnak, hogy ez a gyakorlat nem elfogadható. „Nagyon befostak, és leállnak a kirúgásokkal” – fogalmazott az egyik informátor. Három egymástól független forrás szerint a vezetőség csütörtök késő délután válságtanácskozást tartott, ahol úgy döntöttek, hogy a sajtóvisszhang és a hatósági vizsgálatok miatt határozatlan időre felfüggesztik az elbocsátásokat.

Információk szerint a CATL vezetésében az elmúlt napokban jelentős bizonytalanság alakult ki, és előfordult, hogy a vezetői szinteken sem volt egységes tájékoztatás a további lépésekről. Hosszabb távú stratégiai döntés nem született, csak annyi, hogy egy ideig nem folytatják a leépítéseket.

Több, a témában megszólaló munkavállaló attól tart, hogy

a média figyelmének csökkenésével és a hatósági vizsgálatok lezárásával ismét elindulhatnak az elbocsátások. Voltak, akik úgy vélték, hogy szükség lehet a további létszámleépítésre, mert Kínában már kiosztották azokat a pozíciókat, amelyek Debrecenben felszabadultak,

így kérdéses, hogyan helyezik el azokat a kínai dolgozókat, akiknek magyarországi kiküldetést ígértek.

Ezzel szemben optimistább hangok szerint a cég új, kínai vezetése túlbecsülte a helyzetet. Bár elégedetlenek, hogy az ügy országos figyelmet kapott, azonban belátták, hogy ez a stratégia nem eredményes. Információk szerint a CATL több korábbi alkalmazottnak felajánlotta, hogy jelentkezzenek a szintén Debrecenben épülő Eve Power akkumulátorgyárhoz, ahol jelenleg is folyik a toborzás. A volt munkavállalók arról számoltak be, hogy nem kívánnak újra kínai cégnél dolgozni.

Többen azt tapasztalták, hogy a vállalat tervei szerint a mérnökök és szakképzett dolgozók elbocsátása után inkább magyarokat alkalmaznának a fizikai munkára, így középtávon nőhet a magyar munkavállalók aránya.

A Telex szerint a munkaügyi hatóság már hétfőn kivonul a céghez, emiatt a főként magyar munkavállalókból álló HR-osztályon a pánik jeleit tapasztalják.

A fejlemények után a városnak országosan a legnagyobb munkanélküliségi rátája lesz.