A Nagy Márton vezette Nemzetgazdasági Minisztérium elrendelte a Debrecenben akkumulátorgyárat építő kínai CATL munkaerőpiaci és foglalkoztatásfelügyeleti ellenőrzésének megindítását - ezt Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár közölte az Index megkeresésére.
A Telex szerdán számolt be öt egymástól független forrásra hivatkozva arról, hogy több tucat magyarországi dolgozóját rúgta ki a kínai cég, a helyükre Kínából érkező, kiküldetésben lévő alkalmazottakat akar helyezni.
Úgy tudni, a vállalat múlt héten érdemi indoklás nélkül mondott fel több, különböző pozícióban dolgozó próbaidős munkavállalójának, ám ezen a héten már a határozatlan időre szóló munkaszerződéssel rendelkezőket is elbocsátották. Közülük többen fél, vagy egy éve dolgoztak a CATL-nél.
A leépítés egyaránt érintette a szakmunkásokat és az irodai dolgozókat. A karbantartók, a minőségellenőrök és a folyamatmérnökök közül is rúgtak ki embereket. Volt, akit a Kínában zajló betanításukról rendeltek haza, hogy aztán közölhessék vele, hogy elbocsátják. A nyilatkozók szerint a leépítéseknek köze lehet ahhoz, hogy korábbi hírek szerint leállították a második gyáregység építésének előkészítését. Igaz, a CATL tagadja ezt az értesülést,
Czomba Sándor mindenesetre azt közölte, hogy egyeztetést folytatott a CATL képviselőivel, amelynek eredményeként az NGM azonnali hatállyal elrendelte a munkaerőpiaci és foglalkoztatásfelügyeleti ellenőrzést.
„A vizsgálat érinti az összes kiadott és folyamatban lévő, a CATL foglalkoztatásra irányuló kérelmét”
- közölte Czomba, hozzátéve, a vizsgálat megállapításaitól függően a korábban kiadott engedélyek visszavonását is kilátásba helyezték.
A CATL szerint ugyanakkor csak annyi történt, hogy a központ szakemberei csak „felülvizsgálják” a cellagyár technológiáját, hogy az „a legfejlettebb, legalacsonyabb kibocsátású és energiahatékonyabb” legyen, és nem igaz az, hogy felfüggesztik a második debreceni gyáregység beruházását. A debreceni önkormányzat emlékeztetett, hogy a magyar jogszabályok szerint magyarországi gyárakban külföldi munkavállaló csak akkor alkalmazható, ha megfelelően képzett magyar munkaerő nem áll rendelkezésre.
Nincs csoportos létszámleépítés a CATL-nélDonald Trump vámháborúja miatt nem bővül tovább a debreceni akkumulátorgyár Szijjártó Péter nem aggódik, szerinte csak hónapok választanak el attól, hogy ugrásszerűen megnőjön a magyar GDPA Debrecenben gyárat építő CATL közölte, nem lesz hatással a vállalat működésére az, hogy felkerült az amerikai feketelistára