Drasztikusan emelkedik azoknak a 0-3 éves gyerekeknek a száma, akik bekerülnek az ellátórendszerbe. Az egészséges társadalmakban ez nem fordul elő, mert támogatással megelőzhető. Magyarországon tehát valami nagyon nagy baj van – adja meg a kezdőhangot lapunk kérdésére Szilvási Léna, az SOS Gyermekfalvak szakmai vezetője. Az örökbeadás, a nevelőszülőség jelenlegi helyzetéről nem tud optimista képet festeni, mert számos, tőlük független akadállyal néznek szembe a napi munka során, amelyet csak állami intézkedéssel lehetne eltenni az útjukból.
A szegénység, a rossz lakáshelyzet és ezzel összefüggő tényezők állnak annak a hátterében, hogy ezek a kicsi gyerekek bekerülnek az ellátórendszerbe. Tízből kilencen ilyen okok miatt szorulnak állami gondozásra. Ráadásul az, hogy kiemelik őket otthonról, a könnyebb megoldás az állam részéről. Az történik ugyanis, hogy rábízzák a gyerekvédelemre ezeket a családokat, miközben az ő helyzetük nem a gyerekvédelem eszközeivel lenne megoldható. Szilvási Léna meggyőződése szerint a lakáspiaci és a szociális helyzet, a földrajzi elhelyezkedés a probléma gyökere.
– Az állam olyan mély nyomorban tartja a társadalomnak legalább 10 százalékát, ami önmagában gyerekbántalmazás
– mondja a szakember. – Nem lehet gyerekvédelmi eszközöktől megoldást várni olyan környezetben, ahol padlón alszanak egy fűtetlen házban. Adhatnak a felnőtteknek segélyt, de ettől még nem fogják tudni azt megoldani, hogy legyen hol biztonságban lefektetni a gyerekeket. Arról nem beszélve, hogy hiába emeltek ki gyerekeket, ha a helyzet marad a régi, mert nagy valószínűséggel további testvéreik fognak születni ugyanabba a környezetbe.
Se szándék, se pénz
Gyerekekről beszélünk, ezért fontosnak tartja megemlíteni, hogy az úgynevezett gyermeki idő más időszámítás. Számukra más egy hét, egy év, mint nekünk, felnőtteknek. Az átmeneti állapot, a „kihez tartozom, mi lesz a sorsom, hová kerülök, meddig maradhatok a nevelőszülőnél” érzése állandó bizonytalanságot okoz, ami aláaknázhatja a mentális egészségüket. A jó nemzetközi gyakorlat legfeljebb két év állami gondoskodást vél „túlélhetőnek”. Magyarországon is ez az elvi határidő, gyakorlatilag azonban a két év eltelte után is ott maradnak az állam gondoskodásban. Éppen azért, mert a szülők lakhatási helyzete mit sem változik ennyi idő alatt, és hathatós beavatkozás nélkül nem is fog. Magyarországon 1500 szegregátum van, ezek közül talán 100-200 helyen van felzárkóztatási program, amely a Máltai Szeretetszolgálat kezében összpontosul. Szilvási Léna ennél jobb tervezést és odafigyelést tart szükségesnek.
Csődöt mondott a magyar gyermekvédelem, egyik kórházból költöztetik a másikba az elhagyott kisbabákatMagyarországon most először bíróság is kimondta, hogy nem működik az állami gondoskodásA nevelőszülőség – mint arról lapunk is többször írt – teljes embert kívánó, nehéz feladat, ugyanakkor alacsonyak a bérek, a támogatások és a családi pótlék 2008 óta alig változnak, elmaradt az inflációkövetés. A szakmai vezető mindezt szégyenteljesnek tartja. A rendszer ideális működéséhez kétezerrel kellene növelni a jelenlegi 5800-as nevelőszülői létszámot, de ez nem fog menni varázsütésre. Ennél is nagyobb probléma a gyerekvédelem erőforráshiánya: gyakorlatilag nincs mozgástér arra, hogy ha egy gyerek nem illeszkedik egy családba, akkor másik helyre kerülhessen. Rendkívül sok hibája van a gyerekvédelmi rendszernek akár a hazagondozás, akár a döntések területén, emiatt a nevelőszülők hihetetlen kiszolgáltatottságot élnek meg.
– Nevel valaki egy gyereket 6 hónapos korától, összenőnek, de annyira elhúzódik az adminisztráció, hogy két évvel később másnak adják örökbe
– hoz tragikus példát Szilvási Léna. A gyerekidő jól láthatóan egyáltalán nem érvényesül, széttagolt érdekrendszerek és döntéshozatali szisztéma működik.
Aki bekerül, ott marad
Több száz elhagyott csecsemő vár kórházban nevelőszülőre, mert a magyar gyermekvédelem nem tud gondoskodni róluk, tárta fel a Népszava tavaly. Az SOS Gyermekfalvak szakmai vezetője ebben egy nagyon súlyos válságtünetet lát. Az eljárás szégyenteljes, ismeretei szerint ilyen más európai országban nincs. Ez képet fest a nevelőszülők alacsony számáról, a gyerekvédelemről, a társadalmi helyzetről; arról, hogy nem tudjuk megelőzni a szülők durva szociális leszakadását; arról, hogy van egy réteg, amelyről lemondott a társadalom; továbbá arról is, hogy nincs elég nevelőszülő, gyermekvédelmi kapacitás, gyerekotthoni befogadóhely.
