;

Magyarország;támogatás;Ukrajna;NATO-csatlakozás;Jens Stoltenberg;NATO-tagállamok;

Ukrajna jövője a NATO-ban van – mondta kijevi látogatásán Jens Stoltenberg NATO-főtitkár

- Stoltenberg szerint az összes NATO-tagállam, így Magyarország is beleegyezett abba, hogy Ukrajna a NATO tagja lesz

Bejelentette továbbá, hogy a júliusi NATO-csúcson Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is részt vesz.

Az összes NATO-tagállam (így Magyarország is) beleegyezett abba, hogy Ukrajna a NATO tagjává fog válni – jelentette ki pénteken Jens Stoltenberg a The Guardian beszámolója szerint.

Hozzátette azonban, egyelőre azonban arra kell törekedni, hogy Ukrajna érvényesíthesse az önvédelemhez fűződő jogát az orosz támadás elleni védekezésben.

Az MTI beszámolója szerint Jens Stoltenberg a németországi Ramstein amerikai légi támaszponton az Ukrajna önvédelmét támogató országok tanácskozása előtt tett nyilatkozatában ismertette, hogy csütörtöki kijevi látogatásán meghívta Zelenszkijt a júliusi NATO-csúcsra, az ukrán elnök pedig elfogadta a meghívást.

Mint mondta, a vilniusi csúcstalálkozón a szövetség tagjainak meg kell erősíteniük elkötelezettségüket aziránt, hogy "ameddig csak szükséges, jelentős katonai támogatással segítik Ukrajnát" annak érdekében, hogy megmaradjon szuverén, független európai nemzetként.

A NATO-tagországok állam-, illetve kormányfőinek a litván fővárosban arról is dönteniük kell, hogy

egy több évre szóló programmal segítik Ukrajnát a szovjet időkből származó fegyverekről, szabványokról és doktrínákról a NATO szabványaira és doktrínáira való átállásban, továbbá a szövetség és az ukrán fegyveres erők közötti együttműködési képesség, interoperabilitás biztosításában

– mondta Stoltenberg.

Az amerikai kezdeményezésre alakult informális egyeztető fórum ülését megnyitó rövid beszédében Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter kiemelte, hogy a csoport tagjai által Ukrajnának nyújtott katonai segítség értéke elérte az 55 milliárd dollárt, ami tízszeres emelkedés az egy évvel korábbi alakuló ülés idején feljegyzett szinthez képest.

Jelezte, hogy a támogatás legnagyobb részét – több mint 35 milliárd dollárnak megfelelő értékű fegyvert és egyéb katonai felszerelést – a hazája biztosította, de számos további ország is igen jelentős mértékben segíti Ukrajnát, Észtország és Lettország esetében például már a bruttó hazai termék (GDP) egy százalékát is meghaladja az orosz invázió ellen nyújtott támogatás.

Az amerikai védelmi miniszter egyben megerősítette, hogy hazája, Németország és Hollandia a napokban egy-egy Patriot légvédelmi üteggel is hozzájárult Ukrajna védelméhez. Hozzátette, a pénteki tanácskozáson három "kulcsfontosságú" területtel, a légvédelemmel, a lőszerutánpótlással és az úgynevezett támogató eszközök ügyével foglalkoznak.

Négy héten belül ez volt a második országos figyelmeztető sztrájk a vasútnál.