Olcsóbb lett az áram

Újabb minden gazdasági alapot nélkülöző rezsicsökkentést hajtott végre a mai naptól a kormány - állítják szakértők. Ezúttal átlagosan 5,7 százalékkal mérséklődnek lakossági áramdíjak. A tarifák továbbra is szolgáltatónként eltérőek lesznek. Az árak mesterséges leszorítása ezúttal az állami tulajdonú áram nagykereskedő, az MVM Magyar Villamos Művek (MVM) Zrt. bevételeit viszik majd lejjebb. Ugyanakkor a háztartásokat ellátó áramszolgáltatók már évek óta veszteségesek.

Egyre kevesebb pénz jut a hálózati hibák kijavítására FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

Csak októberre töltenék fel a gáztárolókat

Hozzávetőleg csak félig vannak feltöltve a hazai gáztárolók, miközben Ukrajna bejelentette, hogy a gázcsap elzárását fontolgatja. Emellett a betárolási idény amúgy is rövidesen véget ér. A Déli Áramlat nemzetközi csővezeték építésének az előkészítése nem állt le, az azzal csaknem párhuzamos Nabucco vezeték beruházási programja viszont halott. Egyebek mellett erről, a további rezsicsökkentések mikéntjéről, illetve a Paksi Atomerőműben használandó fűtőelemek légi szállításnak a lehetőségéről beszélgettünk Aradszki Andrással, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energiaügyért felelős államtitkárával.

Fotó: Tóth Gergő/Népszava

Még nincs hatályban a paksi szerződés

Felemás választ adott Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter Szél Bernadettnek, az LMP társelnökének a paksi hitelszerződésről. A tárcavezető szerint ugyanis a tízmilliárd eurós kölcsönről szóló orosz-magyar megállapodás érvényes, de nincs hatályban. Egyelőre ezért nem kell fizetnünk a hitel rendelkezésre tartási díját. Varga Mihály válaszából az viszont nem derül ki, hogy pontosan mikortól, mekkora összeget kell majd fizetnünk az orosz hitelezőnek. 

Az orosz–ukrán konfl iktus sem lehet akadálya a fütőelemek vasúti szállításának, a légi út nem valószínű FOTÓ: EUROPRESS/GETTY I

Fékezi a gazdaságot a rezsicsökkentés

Hatalmas gazdasági károkat okoz az országnak az Orbán-kormány rezsiámokfutása. Az árak átláthatatlan manipulációja ugyanis a beruházások csökkenéséhez vezetett a közmű szektorban. Az rezsiharc kiéleződésével együtt növekvő jogbizonytalanság pedig a külföldi befektetők menekülését hozta magával. A közüzemi díjak lefaragása miatt csökken az infláció, várhatóan ez is visszaüt majd. A közműdíjak szétterítésével az alacsony jövedelműek fizetik a gazdagabbak árkedvezményeit. A padlóra küldött távhő szolgáltató, kéményseprő és szemétszállító cégek életben tartása idén 100 milliárd forintjába kerül majd az adózóknak.

A közműszámlák kinézetére több szervezet is fi gyel – mert fontos, hogy a kevés is soknak tűnjön FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

Adósságba fulladnak

Fuldokolnak az önkormányzati közműszolgáltatók a Fidesz-kormány rezsicsökkentései miatt halmozódó adósságban. Sorra mennek tönkre országszerte a szemétszállító, illetve kéményseprő vállalkozások, és pengeélen egyensúlyoznak az ivóvíz-ellátó és szennyvízkezelő vállalatok, a távhőcégeket tízmilliárdokkal kell támogatni. A kormány azonban egyelőre tétlenül nézi a tönkretett közműcégek vergődését.

Újabb fővárosi közműcégekre vetett szemet az állam FOTÓ: TÓTH GERGŐ

A feltételeket Moszkva diktálhatta

Az oroszok diktálhatták a feltételeket a paksi atomerőmű bővítésére és a Déli Áramlat gázvezeték megépítésére kötött szerződések megkötésekor is. Ennek az árát pedig hosszú időn át fizetheti majd a magyar társadalom, csakúgy, mint a kabinet rezsiátverésének a költségeit. Egyebek mellett erről, és a hazai energiaipar kaotikus helyzetéről beszélgettünk Holoda Attilával, a második Orbán-kormány volt energetikáért felelős helyettes államtitkárával, aki szerint érdemes lenne tudomásul venni: attól nem lesz olcsóbb sem az áram, sem a gáz, hogy állami cég árulja. 

Az államnak nem feladata, hogy energiatermelő vagy -ellátó cégeket működtessen FOTÓ: NÉPSZAVA

Központi közműcég kora és a "fideszes haverok"

Továbbra is egy óriási "nemzeti közműszolgáltató" létrehozatalát tervezi a kormány. A szakértők szerint ez a cég garantáltan gazdaságtalanul működik majd. Emellett az állami vállalat az adóforintok elnyelője és a keresztfinanszírozás melegágya lesz. A Fidesz-kormány törvényt alkotna a nonprofit szemét-, víz- és csatornaszolgáltatásról, de az áram és gázszektort nem kötelezné a nyereségmentes működésre. Igaz, ezt a két ágazatot a lakossági üzletágban már a rezsicsökkentéssel veszteségessé tette.

Az áramcégek lakossági ága most is „nonprofi t” FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

Egy kuka, két kuka

A Fidesz-kormány egymás után gyártja a koncepciókat a szeletív hulladékgyűjtésre, és ezek nyomán lakossági hulladék kezelése területén nem előrelépések, hanem visszalépések történnek - nyilatkozta lapunknak Harangozó Gábor, az MSZP országgyűlési képviselője. 

A budapestiek nemrég kaptak a meglévő mellé - uniós finanszírozással - egy sárga és egy kék kukát papír valamint műanyag-fém gyű

Keveset adott, sokat elvett a kormány

Eddig több mint hatszorosan fizették ki a háztartások a rezsicsökkentésen általuk elért megtakarításokat. A díjlefaragásokon megspórolt mintegy 155 milliárd forint több mint kétszeresét extra adók formájában szedte vissza, és a kormány négyszer annyit költött energiacégek megvételére. A most már állami tulajdonú, veszteséges közműszolgáltatók nonprofittá tétele, működtetése is sokba fog kerülni. 

A kedvezményekből tehát jobbára a jómódúak részesültek. Fotó: Bielik István/Népszava

Magyar gázexport üres tárolókból?

A kormányzat ugyan igyekszik megnyugtatni a lakosságot, hogy az orosz importlehetőségek megszűnése esetén nem lehetnek földgázellátási gondok, a valóságban akadozhatna a gázszolgáltatás. A kereskedelmi tárolók ugyanis szinte üresek, mert a kormány tavaly 40 százalékos szintig sem töltötte fel azokat. Az Ausztria felőli vezetéken érkező és a hazai kitermelésből származó gázmennyiség pedig még nyáron is csak szűkösen fedezné az igényeket. Ennek ellenére a Fidesz-kormány Ukrajnába exportálna gázt.

Vajon melyik irányba tekerik az oroszok? FOTÓ: K 2 PRESS

Ki állíthatja meg a paksi bővítést?

Az újonnan megalakuló országgyűlés ellenzéki erői nem lesznek képesek leállítani a paksi atomerőmű bővítését, illetve a tízmilliárd eurós magyar-orosz kölcsönszerződés felmondását - állítják szakértők. Pedig a hitelszerződés ránk nézve kifejezetten hátrányos, miután minden beruházással kapcsolatos kockázatot a magyar fél visel. Ha csúszik a beruházás további ezer milliárd forinttal drágulhat a kivitelezés. Már csak az Európai Unió állíthatná le a beruházást.

A paksi bővítés dokumentumaira még nem érkezett Brüsszelből vélemény FOTÓ: K 2 PRESS

Csak a családok töredéke ellenőrizteti a gázkészülékeit

Bár a kormány a rezsicsökkenéts keretében ingyenessé tette a háztartások gázkészületeinek kötelező időszakos vizsgálatát, csupán minden tizedik érintett jelentkezett az előírt december végi határidőig. Az ellenőrzések során azonban az igazán nagy kiadást nem maga vizsgálat költsége jelentette eddig sem, hanem az, hogy a hibák feltárása esetén már egy-egy gázkészülék cseréje is több százezer forintba kerülhet. Vagyis, ez a rendelkezés érdemben nem csökkenti a családok terheit. A felülvizsgálatok elmulasztásáért nem jár büntetés, de egy esetleges baleset esetén a biztosító megtagadhatja a károk kifizetését.

Valamennyi gázzal működő berendezést - a bojlerektől a tűzhelyekig - hivatalosan öt évente, az épülten belüli vezeték rendszerek

A kedvező időjárás miatt zökkenőmentes a gázellátás

Hamis biztonságérzetet kelt a szakértők szerint a kormány a lakosságban azzal, hogy azt állítja: szélsőséges időjárási viszonyok sem veszélyeztetnék a hazai földgázellátás zökkenőmentességét. A valóságban ugyanis jelentős kockázatokat rejt magában, hogy a kormányzat félig sem töltötte fel a hazai gáztárolókat a fűtési idény kezdetére. A szakemberek szerint óriási szerencséje az országnak, hogy eddig enyhe volt a tél, és az orosz-ukrán gázszállítási vita nem fajult a gázcsap elzárásáig. 

Tömegesen dőlhetnek be a szemétszállító cégek

Semmit nem tett a kormányzat az általa a rezsicsökkentéssel csődhelyzetbe juttatott hulladékkezelési cégek megmentése érdekében. Így hamarosan tucatjával kezdhetnek el bedőlni ezek a társaságok, emiatt a települések százain szűnhet meg a szemétszállítási szolgáltatás. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság eddig már 31 településen jelölt ki ideiglenes szolgáltatót. Félő azonban, hogy a szemétszállító vállalkozások tömeges csődje esetén nem lesz olyan vállalkozás, amit ki lehet majd választani kényszer szolgáltatónak.

Ha egy hulladékszolgáltató csődbe menne, azt az adófi zetők pénzéből kell megmenteni FOTÓ: TÓTH GERGŐ

Újratárgyalják a Déli Áramlatot

Az Európai Bizottság szerint sértik az uniós jogot a Déli-Áramlat nemzetközi gázvezeték építéséről szóló kétoldalú megállapodások, amelyeket Oroszország kötött hét európai állammal, köztük Magyarországgal. Ezért a brüsszeli testület szerint az egyezményeket újra kell tárgyalni - közölte a bizottság egyik illetékese.

Tovább folyik a ködösítés gázügyben

Nem adott megnyugtató választ a kormányzat a hazai gáztárolók megvétele és azok feltöltöttsége körül felmerült kérdésekre. Így továbbra sem tudni, hogy miért volt szükség jelentős felár kifizetésével az összes belföldi gáztároló államosítására. Emellett az sem világos, hogy a kereskedelmi tárolókba betárolt 1,7 milliárd köbméter gáz hogyan lesz majd elegendő az ország 7-7,5 milliárd köbméteres téli gázszükségletének a kielégítésére - állítják szakértők.

A hideg közeledtével egyre inkább a csapok játsszák majd a főszerepet a gázellátásban FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

Zavaros lett a gázkészülék-ellenőrzési rendelet

Meglehetősen kidolgozatlanra sikeredett a gázkészülékek kötelező műszaki felülvizsgálatát újra szabályozó rendelet, amely a hét elején jelent meg. Ez pedig a későbbiek során számos gondot okozhat majd mind a szolgáltatóknak, mind a fogyasztóknak. A januártól bevezetendő új közüzemi számlakép miatt pedig egész erdőket kell majd kivágni. A Fidesz rezsipropagandája megvalósítása végett ugyanis csak a földgázszolgáltatóknak évente hozzávetőleg 50 millió darab papírlappal többet kell majd postázniuk az ügyfeleiknek - állítják a szakértők.

Az új típusú számlák lehet, hogy kisebb összeget tartalmaznak, de többe kerülnek majd FOTÓ: ORLÓCZI ZSUZSA

Exszovjet gázvita: zárják a csapot?

A korábbi három hét helyett legfeljebb néhány napig lesz képes Magyarország ellátni magát gázzal, ha az ukrán-orosz vita a földgázszállítások leállításáig fajul. A hazai kereskedelmi tározók ugyanis csak harmadukig vannak feltöltve, s a kormány a stratégiai készletek egy részét is kiárusította. A szakértők szerint óriási károkhoz vezethet, hogy a Fidesz-kabinet kész feláldozni a közelmúltban államosított, s ma még jól működő gáztározókat a rezsicsökkentés oltárán.

Az ukránok tartozása miatt könnyen lakat kerülhet a tranzitvezetékek tolózárjaira is FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/SEAN GALLUP

Szemetes gondok országszerte

A cívis város fideszes vezetése úgy csökkentette a szemétszállítási díját, hogy az közben hét százalékkal mégis magasabb, mint tavaly volt. A nyugdíjasok az átlagnál is rosszabbul jártak, miután az "általános rezsicsökkentés" keretében a település polgármesteri hivatala megvonta tőlük az eddigi ezer forint díjkedvezményt. A hulladékkezelési gondok a júliusban a kormány által kierőszakolt szemétszállítási tarifacsökkentés miatt országos méreteket öltöttek. A szolgáltatók jelentős része a csőd szélén áll, így hamarosan egész régiókban állhat le a szemét elszállítása.

A rezsicsökkentés miatt nemsokára az ország egész régióiban állhat le esetleg szemétszállítás FOTÓ: TÓTH GERGŐ

Bukhat az üzemanyag-színezés

Szinte bizonyos, hogy az üzemanyagok színezésérére vonatkozó törvényjavaslat nem megy át az Európai Unió (EU) szűrőjén, így nem lesz semmi a hajtóanyagok jelölésére vonatkozó fideszes elképzelésekből. 

Nem kapott állami támogatást a Mol Nyrt.

Megsemmisítette a Mol Nyrt. olajipari társaságnak nyújtott állami támogatásról született elmarasztaló európai bizottsági határozatot tegnapi ítéletében az Európai Unió Bíróságának Törvényszéke. 

A kormányt a saját profitja érdekli

A lakosság előbb-utóbb súlyos árat fizet a Fidesz-kormány által kierőszakolt rezsicsökkentésért, mert a közműdíjak kikényszerített lefaragása nem fenntartható. Lenne piaci alapú és hosszú távon működő megoldás is a közszolgáltatások árának a kordában tartására. Ehhez azonban a kormányzatnak vissza kellene fognia a kapzsiságát, s le kellene mondania  például az általa az energia szektorra kivetett sarcok beszedésének egy részéről. Az energetikai iparág legnagyobb haszonélvezője ugyanis a profit ellen lankadatlanul küzdő magyar kormány.

Kapkodó, átgondolatlan és legfőképp hosszabb távon fenntarthatatlan a kormány rezsicsökkentése FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

Holoda Attila: Varrjak kabátot a gombhoz

Szakmai feladatok helyett politikai kérések teljesítésével kellett foglalkoznom - mondja Holoda Attila, aki négy hónapig volt a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energetikai helyettes-államtitkára. Olyan elvárásokkal szembesült, amelyek ellentmondtak mind a gazdaság, mind pedig a fizika törvényeinek. Állítja, a közműcégkben való állami tulajdonszerzések mögött is rejtett magánérdekek állhatnak, ha pedig maradnak a cégek állami kézben, úgy kifizetőhelyekké válhatnak.

Holoda Attila: A kormány szemtelenül becsapta az embereket a rezsicsökkentéssel FOTÓ: NÉPSZAVA

Alaptörvénybe kerülhet a rezsiháború

A parlament tegnap döntött a kormánypárt javaslata alapján a földgáz-, a távhő- és az áramtarifák újabb 11,1 százalékos november eleji lefaragásáról. Ugyanakkor "politikai nyilatkozattervezetet” nyújtottak be a parlamentnek a rezsicsökkentés megvédésről. Mindez a választási kampány része, amit a nemzetgazdasági miniszter kijelentése szerint jövő tavasszal várható harmadik rezsivágás tetézhet be.

Csak 16-an szavaztak az Országgyűlésben a 11,1 százalékos újabb mérséklés ellen FOTÓ: BIELIK ISTVÁN
  • Belföld
  • Gazdaság
  • Külföld
  • Vélemény
  • Kultúra
  • Népszava-videó
  • Fotógaléria
  • Szép Szó
  • Visszhang
  • Nyitott mondat
  • Reflektor
  • Bűnügy-baleset
  • Sport
  • Mozaik
  • Napi Visszhang