Több szempontból is kérdéses, hogy szükség van-e egy központi állami nonprofit közműszolgáltató cégre. Egy ilyen órásvállalat ugyanis magában rejti a keresztfinanszírozás felerősödésének lehetőségét. Vagyis azt, hogy nem ott és azok fizetik meg például a magas vízdíjakat, akinek az ellátása az átlagosnál többe kerül, hanem a költségeket "elporlasztva" más felhasználókra is ráterhelik. Akkor is keresztfinanszírozásról kell beszélni, ha az állami közműcég veszteséges lesz, s a kormány adóforintokból fedezi majd a társaság fenntartását.
Ez pedig felveti a társadalmi igazságosság kérdését. Ugyanakkor szintén borítékolható, hogy egy ilyen állami óriásvállalat gazdasági szempontból nem képes hatékonyan működni - nyilatkozta lapunknak Barta Judit. A GKI Energiakutató Kft. ügyvezetője Seszták Miklós, a fejlesztési tárca vezetője által, a köztelevízió egyik műsorában elmondottakra reagált, ahol a miniszter megerősítette: ősszel benyújtják az Országgyűlésnek a nonprofit közműszolgáltatók szabályozásáról szóló törvényt. Így a nonprofit szemét-, víz- és csatornaszolgáltatás beindításához szükséges törvényi szabályozás év vége felé születhet meg.
A kormány létrehoz egy központi közműcéget is.
Seszták Miklós szerint az, aki a nemzeti közműszolgáltató ügyfele lesz, az az ár és a szolgáltatás stabilitását fogja tapasztalni. "Ez azonban nem azt jelenti, hogy csak egy társaság marad a piacon, továbbra is lesznek profitorientált cégek is. A fogyasztó majd eldönti, hogy utóbbi tud-e olyan többletszolgáltatást nyújtani neki, ami miatt megéri vele szerződni" - tette hozzá a miniszter.
Érdemes megjegyezni: a Fidesz-kormány "rezsicsökkentései" és államosításai következtében sorozatosan mennek csődbe a szemétszállító vállalatok. Eddig már mintegy 300 településen kellett "kényszer" szolgáltatót kijelölni. A víz és csatorna cégek, amelyeknek a központosítása jelenleg gőzerővel zajlik, többségében szintén a csőd szélén állnak. Az ugyancsak a rezsicsökkentés oltárán kivéreztetett, zömében önkormányzati tulajdonban lévő távhőtársaságokat pedig az éves szinten 50-55 milliárd forintos kormányzati támogatás tarja életben, amely az adófizetők zsebét terheli.
Seszták azt az állítást is "tömören" igaznak nevezte, hogy csak a szemétszállítás, a víz- és a csatornaszolgáltatás lenne nem nyereségérdekelt, az áram- és a gázellátás profitorientált maradna. Hozzátéve: a majdani, illetve már köztulajdonba vett társaságoknál, így a Főgáznál vagy az E.ON gázüzletágánál, ha nem is nonprofit jelleggel működnek, de érvényesülni fognak az állami szándékok. A megkülönböztetés oka, hogy az áram, illetve gáz eljuttatása a fogyasztókhoz vezetékhálózatot igényel, amihez pedig jelentős akvizíció (tőkebefektetés) szükséges.
"Nincs gáz, mert van gáz" - mondta Seszták Miklós annak kapcsán, miként érintheti Magyarországot, hogy Oroszország hétfőn leállította a gázexportot Ukrajnának. A miniszter közölte: az orosz-ukrán gázár vita miatt hozott orosz intézkedések után is szerződés szerint érkezik Magyarországra a gáz - a tranzit és a hazánknak járó mennyiség is. Magyarország arra is felkészült, ha Ukrajna felől nem jönne a gáz, és Oroszország az Északi Áramlat vonalán küldené az európai exportot. Ekkor hazánk az alsó-ausztriai Baumgartenben lévő vezeték csomópont felől vételezne gázt - mutatott rá a miniszter. Hozzátette: a hétfői közlésekben szereplő negyedév helyett már több mint fél évre elegendő gáz van betöltve a hazai tározókba. (Szakértők szerint ez az állítás aligha igaz, miután a tárolók feltöltöttsége nem éri el a 17 százalékos szintet. Ám eközben az Ukrajnába irányuló gázexport rekord nagyságúra, napi kilencmillió köbméter fölé növekedett.)
Az MSZP a miniszter szavaira úgy reagált, hogy "a fideszes haverok" azonnali hatállyal vonuljanak ki a gázüzletágból, és a 2010-es szintre pótolják vissza a magyarországi tározókban lévő gáz mennyiségét. Tóth Bertalan, a párt frakcióvezető-helyettese azt mondta, "a fideszes haverok" miatt nincs megfelelő mennyiségű gáz a tározókban. Kifejtette: a kormányzat segítségével évekig arra hivatkozva hoztak be olcsó gázt Ausztriából, hogy az a tározók feltöltésére kell, de ez nem felel meg a valóságnak, mert a behozott gázt továbbadták a kormánypárthoz közeli embereknek, akik offshore cégeken keresztül jelentős haszonnal adták el azt. Elmondta, 2010-ben ebben az időszakban 4,5 milliárd köbméter gáz volt a tározókban, most alig több mint 2 milliárd köbméter van.
Tóth Bertalan elismerte, hogy nyáron nincs szükség annyi gázra, szerinte azonban a most hiányzó mennyiség télen sodorhatja veszélybe a családok fűtését. A szocialista politikus szerint Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter azon bejelentése, hogy a gázüzletág nem lesz nonprofit, azt jelenti, hogy "a fideszes offshore haverok" továbbra is seftelhetnek a gázzal állami segítséggel, lefölözve a hasznot.