ellenőrzés;gázkészülék;

Valamennyi gázzal működő berendezést - a bojlerektől a tűzhelyekig - hivatalosan öt évente, az épülten belüli vezeték rendszerek

- Csak a családok töredéke ellenőrizteti a gázkészülékeit

Bár a kormány a rezsicsökkenéts keretében ingyenessé tette a háztartások gázkészületeinek kötelező időszakos vizsgálatát, csupán minden tizedik érintett jelentkezett az előírt december végi határidőig. Az ellenőrzések során azonban az igazán nagy kiadást nem maga vizsgálat költsége jelentette eddig sem, hanem az, hogy a hibák feltárása esetén már egy-egy gázkészülék cseréje is több százezer forintba kerülhet. Vagyis, ez a rendelkezés érdemben nem csökkenti a családok terheit. A felülvizsgálatok elmulasztásáért nem jár büntetés, de egy esetleges baleset esetén a biztosító megtagadhatja a károk kifizetését.

Mindössze a tizede jelentkezett a gázszolgáltatóknál azon háztartásoknak, amelyeknek el kellene végeztetniük a gázkészülékeik kötelező műszaki felülvizsgálatát. A mintegy hárommillió hazai fogyasztóból szakmai becslések szerint hozzávetőleg 600 ezernél kellene ellenőriztetni a gázüzemű berendezéseket, de az érintettek közül csak megközelítőleg 60-70 ezren jelezték a december végi határidőig, hogy kérik a vizsgálatot - derül ki szakmai becslésekből.

A jelentkezők száma annak ellenére ilyen alacsony, hogy a rezsicsökkentés keretében a kormányzat tavaly szeptemberben a lakosság számára ingyenessé tette a 8-12 ezer forintos vizsgálatot, s az ellenőrzés pénzügyi terheit a szolgáltatókra hárította, ami a cégeknek éves szinten több százmillió forint plusz költséget jelent.

Az érvényben lévő rendelkezések szerint azokat a készülékeket kellene kötelező jelleggel bevizsgáltatniuk a tulajdonosaiknak, amelyeket 1981 január elseje előtt, vagy ismeretlen időpontban helyeztek üzembe. Valamennyi gázzal működő berendezést - a bojlerektől a tűzhelyekig - hivatalosan öt évente, az épülten belüli vezeték rendszereket pedig tíz évente kellene megvizsgáltatni a lakóknak. A tulajdonosok döntő hányada azonban nem tarja be az előírásokat. Ezzel saját biztonságukat sodorják veszélybe - állítják szakemberek. Emellett az anyagi javaikat teszik kockára. A vizsgálatot elmulasztókat ugyanis nem terheli büntetés, de esetleges baleset esetén a biztosítók gyakran az ellenőrzés hiányára hivatkozva nem fizetik ki a lakástulajdonosoknak a keletkezett kárukat. Így egy rosszul működő berendezés miatt halál esetek történhetnek, súlyos sérülések következhetnek be, és a családok elveszthetik vagyontárgyaikat, s tönkre mehetnek az ingatlanjaik - hívják fel a figyelmet a szakértők.

Úgy tudjuk: az alacsony érdeklődés miatt egyes gázszolgáltatók január végéig kitolták az eredetileg december végéig érvényes bejelentési határidőt. Több cég pedig akkor ellenőrizteti a szakembereivel a készülékeket, illetve a lakás belső vezetékeit, amikor a gáz mérőóra általában tízévente szokásos cseréje esedékes. Az felülvizsgálati igényeiket bejelentőket a földgázszolgáltatójuk értesíti a kérelem befogadásáról, majd az ellenőrzést időpont egyeztetés után általában az őszi fűtési idény kezdetéig elvégezteti.

Hozzáértők szerint a gázfelhasználók ódzkodása az ellenőrzésektől arra vezethető vissza, hogy a háztartásoknak több tízezer, illetve százezer forintot kell kifizetniük rövid időn belül abban az esetben, ha a vizsgálat feltár valamilyen rendellenességet a készülékekben, vagy a gázvezeték rendszerben. A veszélyes hiba esetén ugyanis a szakemberek baleset megelőzési okokból elzárhatják a gázellátást, s a jegyzőkönyvben rögzített hiba elhárításáig szüneteltethetik azt. ( A lakóknak alap esetben 30 nap áll rendelkezésükre a hibák kijavíttatására.) A legtöbb család pedig nem engedhet meg magának százezres nagyságrendű kiadásokat. Emiatt a vizsgálatok ingyenessé tételével a kormányzat a "rezsipropaganda" ellenére a valóságban nem vette le az igazi terheket a családokról. Így a szakemberek szerint csak idő kérdése, hogy mikor kerülnek a gázkészülékek tömegével olyan állapotba, hogy működésük balesetveszélyessé válik.

A parlamenti rendszergazdák, nyilván utasításra, blokkolták azon választópolgári leveleket, amiben a PAKS szó szerepel.