Bénító a tőkehiány

Erősen behatárolt a hazai cégek fejlesztési szándéka a régóta fennálló forráshiány miatt, ráadásul egyenlőre a külföldi tőkebefektetéseket is csak csordogálnak. Az uniós pénzek gyors felhasználása az elmúlt évek tapasztalatai alapján legfeljebb tüneti kezelést jelenthet.

A versenyszféra egy része nem gondol a fejlesztésre FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/THINKSTOCKS

„Puha” büdzsé születik

Nem tartott tovább bő egy hónapnál, az hogy elnyerje végső formáját az a jövő évi költségvetés, amelyet az Országgyűlés kormánypárti többsége ma már el is fogadhat. Így az elmúlt évek hagyományaihoz híven 2016-ban is meglehetősen korán megszavazhatják a következő évi büdzsét a Fidesz-KDNP képviselői.Ezt megelőzően a civil szervezetek javaslatai süket fülekre találtak.

A jövő esztendőben lényeges változás nem lesz a költségvetés fi lozófi ájában FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM

Élen a korrupcióban - Benéztünk az OLAF-jelentés mögé

Uniós mérések szerint Magyarország élen járt a tavalyi évben a brüsszeli támogatások eltüntetésében – ez derült ki az Európai Unió Csalások Elleni Hivatala (OLAF) által a múlt héten kiadott jelentésből. A 2015-öt megelőző évekhez képest is kiugróan sok visszaélést állapított meg a hivatal, azt azonban csak ritkán lehet pontosan tudni, hogy kik követték el azokat. A probléma megoldását nehezíti, hogy rendkívül alacsony a hazai hatóságok hajlandósága az ilyen ügyek felderítésére.

Az OLAF tavaly 17 gyanús támogatási ügyet vizsgált Magyarországon FORRÁS: OLAF

Devizahitel - A héten dönt a Kúria

Egy héten belül jogegységi határozatot hoz a Kúria azoknak a devizahiteles szerződéseknek az ügyében, amelyek nem tartalmazták a kezdeti tartozás pontos devizaösszegét. Az eljárás megindítására azért volt szükség, mert decemberben a legfőbb jogi fórumon egy ilyen megállapodásról kimondták annak érvénytelenségét. A döntés megteremtheti a lehetőségét egy újabb devizahiteles elszámolásnak.

Devizahitelesek és ügyvédeik tömege várja a Kúria újabb jogegységi döntését FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

Magyar fizetések - A régió mögött kullogunk

Hazai körülmények között jól hangzó eredményekről számolt be a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az itthoni bérek növekedésével kapcsolatban. Ám uniós viszonylatban még mindig lenne hová emelni a magyar fizetéseket, a régiós társak mögött kullogunk.

A magyar munkavállalóknak még nincs sok örömük az európaitól elmaradó béremelésben FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/ THINKSTOCKS

A szegényektől vesz el a kormány

Olyan 2017. évi költségvetési javaslatról kezdett tegnap 30 órás vitátt az Országgyűlés, amelyet korábban „nullszaldósként”, majd az adócsökkentés és otthonteremtés büdzséjeként aposztrofált a kormány. A tervezet egyes fejezetei ugyanakkor megszorításokról is árulkodnak.

Varga: nullszaldós büdzsét szeretne FOTÓ: MTI/BRUZÁK NOÉMI

Ígéretekkel teli büdzsé

Orbán Viktor ismét csak ígért, konkrétumot azonban keveset árult el a készülő büdzséről. A Költségvetési Tanács rendben találta a 2017-es költségvetést, igaz, a viszonyítási alapot jelentő 2016-os évnek még csak az első negyedévén vagyunk túl.

Domokos László szerint nem nyújtózkodhat majd tovább a kormány, mint ameddig a takarója ér FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

Megszűnhet a SZÉP-kártya is

Az Erzsébet-utalvány mellett a SZÉP-kártya is áldozatául eshet a cafeteria-rendszer kilátásba helyezett átalakításának – lapunk információi szerint erre a jelenleg is készülő, 2017. évre várható adótörvény-tervezetből lehet következtetni. A kormány erről nem egyeztetett a szakszervezetekkel, a munkáltatók részéről pedig borítékolható a felháborodás.

Az üzletek kirakataiból is eltűnhetnek az utalványok elfogadását jelző táblák FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM

Külföldön dolgoznának, de nem elég képzettek hozzá

A fiatal magyar munkavállalókat – elsősorban a férfiakat – mágnesként vonzzák a nemzetközi lehetőségek, mégsem tudják maradéktalanul kihasználni őket. A Randstad Workmonitor legfrissebb kimutatásai szerint a 34 év alatti férfiak 79 százaléka a megfelelő állásért külföldre is áttelepülne ugyan, 68 százalékuk pedig itthon is szívesen dolgozna olyan munkakörben, amely utazással jár, mégis igen kevesen választhatják ezeket a lehetőségeket.

A magyar fi atalok jelentős része nem járna sikerrel egy külföldi állásinterjún FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/THINKSTOCKS

Cafeteria - Elbuknak az egészségpénztárak?

Az egészségbiztosítási pénztárak léte a cafeteria-rendszer függvénye, mivel nagy részt a munkáltatók befizetésére épül. A béren kívüli juttatások tervezett készpénzesítése ezért az egészségpénztárak hanyatlásához vezethet, ennek első jelei már érzékelhetőek, pedig a rendszer átalakítása még csak kezdeti stádiumban van.

FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM

Hitelboomot hoz a csok?

Az otthonteremtési kedvezményeknek köszönhetően meglódult a lakossági hitelfelvétel, miközben még mindig több mint ezermilliárd forintra tehető a nemteljesítő hitelek állománya. A bankok jegybanki ajánlásra többkörös egyeztetést kezdeményeznek az adósokkal a hitelek átstrukturálásáról, ám várhatóan csak az ügyfelek felénél lesz ennek érdemleges hatása.

Optimista jóslatok szerint a késedelmes adósok felénél visszaállhat a fizetőképesség FOTÓ: TÓTH GERGŐ

Magas István: megtört a világ növekedése

A gazdasági válság utáni helyzetben a nemzetközi konjunkturális összerendeződés nem sikerült. Az a fajta globális együttműködés, egyfajta globális stimulus kialakítása, amire nagy szükség lett volna, nem valósult meg - állítja Magas István. A Budapesti Corvinus Egyetem Világgazdasági Intézetének vezetője szerint mást csinál Európa, mást csinál az Egyesült Államok, és megint mást Kína. A végeredmény az, hogy a világ növekedése megtört, és amíg a nyersanyagárak ennyire alacsonyan vannak, addig a globális konjunktúra is gyenge lesz.

Magas István: Ezt is megértük – alig várjuk az inflációt FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM
  • Belföld
  • Gazdaság
  • Külföld
  • Vélemény
  • Kultúra
  • Népszava-videó
  • Fotógaléria
  • Szép Szó
  • Visszhang
  • Nyitott mondat
  • Reflektor
  • Bűnügy-baleset
  • Sport
  • Mozaik
  • Napi Visszhang