A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Felügyelőbizottságának (FB) most publikált jelentése szerint egyfelől a Matolcsy-féle vezetés a lehető legtöbb információtól megpróbálta elzárni FB-t tagokat, ennek ellenére azok több vizsgálatot is kezdeményeztek, amelyek ismertek voltak az állami tulajdonos képviselői, különösen a pénzügyminisztériumi vezetők előtt – derül ki a FB friss éves jelentésből.
A dokumentum utal arra, hogy a kormány (pontosabban Varga Mihály és a nemzetgazdasági miniszter) által delegált két felügyelőbizottsági tag egyetlen vizsgálatot sem kezdeményezett 2013-2023 között. A jelentés formailag a 2024 június és 2025 májusa közötti időszak tevékenységét tekinti át, ám egyes részletek ennél jóval régebbre nyúlnak vissza.
Mint az közismert Matolcsy György MNB-elnök idén márciusban távozott a jegybank éléről, miután letelt 12 éves mandátuma. Ezt követően hozta nyilvánosságra az Állami Számvevőszék (ÁSZ) azokat a jelentéseket, amelyekből kiderül, hogy az MNB a nyereségéből több száz milliárd forinttal telepakolt jegybanki alapítványok vagyonukat végül lengyel és svájci ingatlancégekbe fektették, miközben közvetítőként Matolcsy György fia, Matolcsy Ádám, valamint üzleti köre gazdagodott.
Az ÁSZ hatalmas vagyonvesztést és más súlyos problémákat talált a Matolcsy-féle alapítványnálMatolcsy György megszólalt, azt állítja, nem tűnt el pénz a jegybanki alapítványokból, sőt, több is lett bennükAz ÁSZ-jelentés szerint a befektetett alapítványi vagyon jelentős része befagyott, emiatt akár több száz milliárdos kár is érheti az adófizetőket. A most elkészült FB jelentés megjegyzi, hogy az MNB-nek 2014. március 31. és 2015. szeptember 4. között, mintegy másfél évig nem volt felügyelőbizottsági testülete. Ezalatt az időszak alatt az Országgyűlés tudomásul vette az MNB Éves jelentését, amelyben beszámolt a 2014. évi eredményeiről, a működéséről, többek között a Pallas Athéné alapítványok elindításáról is. A FB mostani jelentése szerint azzal,
hogy a fideszes parlament elfogadta ezeket a beszámolókat szerintük a később felálló MNB FB vizsgálati lehetőségeit korlátozták.
Az MNB felügyelőbizottsága a mostani jelentésében újra elővetette a jegybank balatoni nyaralóberuházásnak és Szabadság téri székház felújításának részleteit. A jelentés szerint balatonakarattyai MNB Oktatási és Konferencia Központ (BOKK) létrehozását nem előzte meg koncepció kidolgozása, pénzügyi tervezés és költségvetéskészítés. A beruházás számlait ugyanakkor az FB nem ellenőrizhette, ugyanis a Matolcsy-féle vezetés azzal érvelt, hogy az MNB FB nem ellenőrizheti a jegybank leányvállalatait, mondván azoknak saját felügyelőbizottságuk van.
Még súlyosabb megállapításokra jutott így utólag az MNB FB a Szabadság téri MNB-székház felújításával kapcsolatban, amit nettó 55 milliárd forintért a Raw Development Kft. végzett el. A cég tulajdonosa Somlai Bálint, a jegybankelnök fiának, Matolcsy Ádámnak a barátja és üzletfele. Az FB jelentése szerint felújításra szükség volt, amelynek költségét az előzetes becslés nettó 41,1 milliárd forintra tett még 2019-ben. Ennek ellenére a nyertes Raw Dewelopment 2020 októberében nettó 55 milliárd forintért kapta meg beruházást.
A jelentés szerint „a 2019-es szeptemberében elfogadott költségbecslés és a 2020 októberi szerződésben foglalt kivitelezési költség között kirívó, 13,3 milliárdos – 32 százalékos – az eltérés, ami egyszerűen megdöbbentő. Különösen kirívó, hogy a drágulás ténye, indoka, magyarázata soha nem merült fel egyetlen ezt követő igazgatósági előterjesztésben vagy háttéranyagban” – olvasható a jelentésben.
Ment a pazarlás az MNB-ben, a székházfelújításból főként a haveri kör gazdagodottAz FB információ szerint a székház kivitelezői szerződését az MNB igazgatósága soha nem tárgyalta meg, amit „érthetetlennek neveznek.” Ha igaz az FB állítása, akkor a túlárazott szerződésről feltehetően egyszemélyi döntés született. A FB szerint a nyertes Somlai-cégnél számos más megfelelőbb cég lett volna székházfelújítás kivitelezésére, miközben a Raw Development Kft. megbízásával az MNB „indokolatlanul nagy kockázatot vállalt”. Ráadásul a Matolcsy családhoz köthető cég nemcsak az MNB székházfelújítását, de a Postapalota felújítását is megnyerte, valamint kulcsszereplője volt a BOKK kivitelezésének is.
A jelentés szerint a „Somlai-csoport vizsgálatba vont tagjai pénzügyi teljesítményének meghatározó részét az MNB megbízások adták a vizsgált 2020-2023-as időszakban, így jelentős részben a jegybanki megbízások révén realizáltak ezen időszakban összesen
közel 35 milliárd forint üzemi eredményt, 10,5 milliárd forint pénzügyi eredményt és halmoztak fel 2023 fordulónapjára közel 35 milliárd forint saját tőkét”.
A jelentés megállapítja, hogy az MNB vezetése a székházfelújítás során „nem a belső dokumentumaiban rögzítetteknek és a hivatkozott jogszabályok szellemének megfelelően járt el, amikor a döntési hatáskörök nagy részét átengedte leányvállalatának, az MNB-Ingatlan Kft.-nek. Ezzel sérültek az átláthatósági és ellenőrizhetőségi követelmények, (…), nem tudta megfelelően kontroll alatt tartani a takarékosságra vonatkozó jogszabályi elvárásokat, továbbá súlyos és indokolatlan kockázatot vállalt a beruházás fővállalkozójával való szerződéskötéssel és annak alvállalkozóival kapcsolatban”– állítják.
Az ÁSZ-jelentés megállapításai miatt nyomozás indult a MNB alapítványi ügyeiben, ám eddig semmi eredmény nem született. Ugyanakkor az MNB gyanúsan túlárazott beruházásai miatt eddig nem indult rendőrségi vizsgálat, holott a FB-jelentés előtt megszületett ÁSZ-jelentés megállapításai számos bűncselekmény gyanúját vetik fel. A kormány láthatóan nem avatkozik be a nyomozás elindítása érdekében, ami összefüggésben lehet a közelgő választásokkal és azzal a ténnyel, hogy korábban Orbán Viktor miniszterelnök „jobbkezének” nevezte Matolcsy György jegybankelnököt, aki éveken keresztül tanácsadója, minisztere volt.
Orbán Viktor szerint krimi, hogy egyeztetett volna Matolcsy Györggyel az MNB-nyomozásrólBrutális összeg, 788 milliárd forint volt a Magyar Nemzeti Bank hiánya tavalyMatolcsy már többször keményen összeveszett Orbánnal, aztán jött a végső nagy szakításMatolcsy Ádám: Minden jövedelmem legális, senki nem lopta el az MNB vagy az MNB-alapítvány vagyonátBejegyezték Matolcsy György legújabb alapítványát, aminek a felállításába jegybankelnöksége utolsó napjaiban kezdett