A folyamat részeként több szinten zajlanak egyeztetések az érintett szereplőkkel - írták. Minden automata- vagy kézi visszaváltóhoz szükséges egy, a működési feltételeket a helyszínen biztosító fél. A zökkenőmentes működés másik alappillére, hogy a visszaváltási utalványokat egy, az adott környéken működő bolt be tudja váltani – fűzték hozzá.
Jelenleg több mint 3 ezer helyszínen üzemel automata – esetenként együtt akár 3-5 is - és 1800 helyen működik kézi visszaváltás - írták. Utóbbi kistelepüléseken jellemző, ahol a boltban nem fér el gép. Míg Magyarországon csak a legnagyobb élelmiszerkiskereskedelmi egységekben kötelező a visszaváltás, Romániában például az minden boltra kiterjed. A Repontnak nevezett hazai visszaváltóhelyek száma folyamatosan nő. A Mohu várja a visszaváltást vállaló önkénteseket. A legkisebb településeken ez megfelelő kisbolt vagy a szükséges méretű helyiség és kellő forgalom híján nehéz – fogalmaztak. A Mohu a kézi visszaváltóknak is biztosítja a szükséges eszközöket, a palackok elszállításáról pedig európai szinten egyedülálló célgépjármű-flottájuk gondoskodik. Akad olyan település, ahol kereskedelmi egység híján a Mohutól kapott kezelési díj fejében egyesület biztosítja a kézi visszaváltást – zárul a Mohu üzenete.
Átgondolatlan és drága, de mindenki üdvözli az Orbán-kormány tervét a kistelepülési palackautomatákrólHatalmas bukás lett a Mohu Molból, a hulladékipari cég 50 milliárd forintos veszteséggel zárta a tavalyi évetAz országos palackautomata-tervről a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségével (TÖOSZ) még nem egyeztetett sem a kormány, sem a Mohu – közölte megkeresésünkre Gyergyák Ferenc, az 1737 települést, mintegy 4 millió lakost képviselő szervezet főtitkára. Változatlanul nem tisztázott például az automaták elhelyezése, üzemeltetése, a begyűjtött palackok elszállítása, valamint ennek emberierőforrás- és pénzügyi háttere - fogalmazott. Eddig nem jelent meg társadalmi egyeztetésre kapcsolódó jogszabálytervezet sem. Gyergyák Ferenc meggyőződése, hogy
az üzemeltetés vállalkozási tevékenység, nem bízható nonprofit civil szervezetre.
A szabályok alapján ez nem helyhatósági feladat, hisz a két éve bevezetett, Mohu-központú koncessziós rendszer a kapcsolódó gazdálkodási tevékenységek jogait és kötelezettségeit a köztéri hulladékon kívül az önkormányzatoktól megvonta. Kérdésünkre a TÖOSZ-főtitkár – a korábban lapunk által megkérdezett polgármesterekhez hasonlóan – bizonyos lakosságszám alatt feleslegesnek tartotta palackautomaták kihelyezését, amely 0-24 órás üzemeltetési körülményeinek megteremtését kiemelkedően drágának és szükségtelennek tartja. A magyar falvaknak a palackvisszaváltásnál és a helyi automatás pénzfelvételnél sokkal fontosabb gondja a településfejlesztés, az egészségügy, az oktatás vagy épp a foglalkoztatás – szögezte le lapunknak Gyergyák Ferenc.
Júliustól hátrányos helyzetű családokat lehet támogatni a REpont automatákon keresztülBár Gulyás Gergely a kormány részéről a Nemzetgazdasági Minisztériumot jelölte meg tárgyaló félként, megkeresésünkre a tárca lapunkat az Energiaügyi Minisztériumhoz (EM) irányította. Bár utóbbi tárca küldött is választ, a kifejezetten a települési palackautomata-tervre összpontosító kérdéseink dacára levelükben erre vonatkozó közlésre nem leltünk. A kormány célja, hogy Magyarország minél gyorsabban átállhasson a körforgásos gazdaságra, amiben egyre kevesebb termékből lesz hulladék és az is a lehető legnagyobb arányban nyersanyagként hasznosul újra – szögezte le az EM. A koncessziós rendszerben az állami hulladékgazdálkodási közfeladatokért a Mohu Mol felel. Ennek részeként 2024-ben bevezették a kötelező visszaváltást, aminek egyik célja a PET-palackok 90 százalékos visszagyűjtése. A rendszer indulása óta már több mint 2,3 milliárd visszaváltás történt, így idén az arány több hónapban már meghaladta a 90 százalékot. Tavaly óta a 400 négyzetméternél nagyobb eladóterű élelmiszerüzletek kötelesek gépi visszaváltást biztosítani. Jelenleg több mint 3200 ponton automata, közel 1700 helyen pedig kézi visszaváltás üzemel. A jogszabályok és a Mohu céljai alapján a visszaváltási helyek száma a jövőben tovább bővül – zárul az EM-közlés. Az, hogy a szaktárca válaszában a vidékipalackautomata-tervre egyáltalán nem tért ki, a sorok között azt sugallhatja, hogy az ügyben semmilyen említésre méltó előrelépés nem történt - vélekedtek lapunknak elemzők.
Korábban szakértők mintegy kétezerre tették azoknak a magyarországi települések számát, ahol jelenleg nincs palackvisszaváltás.
Becslésük szerint ennyi automata telepítése legalább 20 milliárd forintba kerülhet. Mivel ilyen feladatot a Mollal három éve kötött koncessziós szerződés nem tartalmaz, Gulyás Gergely maga vetette fel, hogy a cél érdekében a kormány akár költségeket is vállal. Jóllehet egyesek szerint az évi több százmilliárdnyi, részben adó-szerűen behajtott bevételre jogosult Mohunak ez akár „bele is férhet”. Korábban lapunknak a nagy élelmiszerláncokat képviselő Országos Kereskedelmi Szövetségnél a szerintük is fontos kistelepülési visszagyűjtést inkább e célra kialakított járművekkel látták megvalósíthatónak.
Se menedékhely, se kerületek, se palacktartó
A kistelepülési palackügyhöz hasonlóan elsikkadni látszik a Mohu által eredetileg a múlt év végére ígért első, hajléktalanszállóra telepítendő automata terve is. Ennek előzménye, hogy a társadalmat tavaly váratlanul érte: az 50 forintos palackdíj kevéssé a reklámokban célközönségként megjelenő középpolgárokat, sokkal inkább a guberálókat villanyozta fel. Bár a témát a Mohu-kommunikáció kerüli, személyes tapasztalatok alapján a kukázók, ha a gép egyáltalán üzemkész, gyakorta üres palackok tucatjaival megpakolva, tömött sorokban állnak az élelmiszerüzleteknek a kifolyó szennyeződéstől sokszor amúgy is bűzlő folyosóin. (Egyes lapunknak nyilatkozó polgármesterek palacktervek iránti lelkesedését ez a jelenség is visszaveti.) Így merült fel a hajléktalanszállóra telepítendő visszaváltó terve, ami egyébként már a mostani rendszer előtt sem ment ritkaságszámba.
Úgy tűnik, megvalósíthatatlan az Orbán-kormány nagy palackautomata-terveA Mohu nyitott minden olyan megoldásra, ami akár nem hagyományos helyszíneken is elősegíti a visszaváltási rendszer elérhetőségét és a körforgásos gazdaság célkitűzéseit – fogalmaztak ezügyben lapunknak a cégnél. Az üzletek mellett intézmények, szolgáltatók és vállalkozások - például benzinkutak, hajléktalanszállók vagy akár online szupermarketek is - jelentkezhetnek. Utóbbira példaként a Kifli.hu-t említik. A közeli beválthatóság alapkövetelményét eddig egy hajléktalanszálló vállalta - közölték, de a további fejleményeket homályban hagyták. A köztéri szemetesekre elhelyezendő palacktartók és az egyes kerületek visszaváltóhelyes terveire vonatkozó kérdésünkre nem kaptunk választ.
Idén is elmaradhat a visszaváltás a Szigeten
Visszaváltóautomata kihelyezéséről egyelőre idén sem sikerült megállapodni a Mohuval – közölték megkeresésünkre a Szigetnél. Tavaly e helyzetben az augusztusi rendezvény szervezői úgy döntöttek, hogy a palackonkénti 50 forintos díjat vendégeiktől átvállalják és az így hulladékként begyűjtött palackokat ömlesztve szállíttatják el a Mohuval. Igaz, a rendezvény vendéglátóinál felgyűlő palackokat a Mohu az ilyen egységeknél általában is alkalmazott módon elszállította.
Guberálók aranykora: a középosztályé helyett inkább a rászorulók öntudatosságát növelte az új palackvisszaváltásA Mohu fesztiválos visszaváltógépet tesztelA Mohu folyamatosan egyeztet az esemény szervezőivel - szögezték le lapunknak az ügy kapcsán a Mol hulladékkoncessziós felelősénél. Bíznak benne, hogy sikerül új eszközökkel megjelenniük a Sziget Fesztiválon, de erről egyelőre bővebben nem kívántak nyilatkozni. Amellett, hogy a környező kereskedelmi egységekhez a fesztivál idején további automatákat telepítenek, a tavaly alkalmazott megoldások szintén a szervezők rendelkezésére állnak - tették hozzá.
A Mohu tavasszal mutatta be új, kifejezetten fesztiválokra és rendezvényekre kifejlesztett, szabadtéri, szállítható, műanyagpalackot, italosdobozot és üveget is visszaváltó automatáját. A berendezésen az ügyfél a visszaváltás összegét saját bankszámlájára vagy jótékony célra utaltathatja, de a szervező döntésétől függően helyben elkölthető utalványt is kiad. A Mohu mobilautomatája (visszaváltóberendezést tartalmazó gépjárműve) az összegyűjtött és visszaváltott palackokat a fesztiválok és rendezvények vendéglátóhelyeiről szintén elszállítja – szögezték le a cégnél.
Még kísérleteznek a konyhai maradékokkal
A háztartási biohulladék-begyűjtés egyelőre kísérleti jellegű, aminek során vizsgálják a visszajelzéseket – közölték kérdésünkre a Mohunál. Jelenleg 14 településen – így például a XI., a XX. és a XXI. kerület egyes részein, Debrecenben, Kecskeméten, Miskolcon és Székesfehérváron - működik mintegy 460 ezer embert érintő, házhoz menő rendszer. Fejér vármegye székhelyének összes társasházában áll már barna kuka. További hét település hulladékudvarán szintén leadható a biohulladék. Az így begyűjtött anyag minősége megfelelő: az oda nem illő, a feldolgozást akadályozó tárgyak aránya 8 százalék alatti. A gyűjtési rendszer, például az 5 literes háztartási edények kialakítása révén, folyamatosan fejlődik. A második ütem bevezetésének pontos helyszíneit kiértékelés után jelölik ki. Megjegyzendő: a Telex nemrég a XI. kerületben bűzlő, rothadó anyaggal teli, rovaroktól hemzsegő barna biohulladék-kukákat fotózott, aminek kapcsán a cég vizsgálatot ígért.
Terjednek a textilhulladékgyűjtők
Textilhulladékot jelenleg országszerte több mint ezer helyszínen körülbelül 3100 konténerrel gyűjt a Mohu - közölték. Utóbbi értéket a koncesszió kezdeti időszakához képest mára több mint megkétszerezték. A cél a következő évekre a 6 ezres szám. A feltörésbiztos, hazai gyártású konténerek egyenként körülbelül 250 kilogramm textil tárolására alkalmasak, amiket akár naponta is üríthetnek. Az így szakszerűen begyűjtött anyagot egy 50 ezer tonnás feldolgozási képességű, hazai válogatóban kezelik. 55–65 százalék használt ruhaként újraforgalmazható, egyaránt 10–12 százalékból pedig géptisztító rongy vagy textilipari alapanyag lesz. A fennmaradó mennyiség cementgyárak környezetkímélő tüzelőanyagául szolgál. A Mohu ebbéli bevételeit is a hazai újrahasznosítás fejlesztésére fordítja. A cég pályázatokkal ösztönzi az önkormányzatokat, kiskereskedelmi egységeket és iskolákat konténerek elhelyezésére, aminek telepítése és ürítése utóbbiaknak költségmentes. A Mohu a textil- és biohulladék-gyűjtés kapcsán is kulcsfontosságúnak tartja a szemléletformálást.