Már az idei teljesítményük is figyelemre méltó növekedést mutat. A platina ugyanis unciánként 916 dollárral kezdte az évet és tegnap a londoni fizikai nemesfémpiacon (BMA/LPPM) 1325-1379 dollár körül jegyezték. Az ezüst esetében a piac unciánként 29,4 dollárral nyitott januárban, míg tegnap 36 dollár közelében zajlott az adásvétel.
A platina mintegy 30, az ezüst 22-23 százalékkal drágult év eleje óta, aminek oka, hogy a nemesfémekből világpiacon masszív hiány alakult ki. A platina esetében a globális kereslet ugyanis nagyjából évi 8 millió unciára (248,8 tonnára) tehető, ám az előzetes előrejelzések szerint a kínálat éppen hogy meghaladja majd a 7 millió unciát (217,7 tonnát). Így nagyjából egy 1 millió unciányi (31,1 tonnás) hiány tátong a piacon – mutat rá Juhász Kristóf, a nemesfém befektetéseket bonyolító Conclude Befektetési Zrt. cégvezetője. Az ezüst esetében az idei évre jósolt globális 1,2 milliárd unciás (35,7 tonnás) szükséglettel szemben egy alig 1,03 milliárd unciás (32 tonnás) „készlet” áll, azaz itt is tetemes deficit tapasztalható.
A „platinasztori” kezdete 2015-ig a Volkswagen dízelbotrányáig nyúlik vissza. Akkor drámaian visszaesett Európában a dízel motoros járművek piaca, s a benzines felé fordult a gyártás. Ennek hatására a katalizátorokban használt palládium ára felfutott és hatalmas árlufi alakult ki. Ezt már az autógyárak is sokallták és a jóval alacsonyabb árú platina felé fordultak. Emellett a hatalmas ékszerpiaccal rendelkező Indiában és Kínában mára olyan drága lett az arany, hogy az ötvösök az eladási áraik csillapítása érdekében platinát tesznek a gyűrűikbe, nyakláncaikba. Ezen felül komoly sztrájkok voltak a kitermelés 80 százalékát adó dél-afrikai bányatársaságoknál, míg egy másik nagy szereplőt Oroszországot, a háború miatt immár évek óta szankciók sújtanak. Az ezüst esetében pedig zöldátállás egyre erősebb hullámai, azaz a napelemgyártás egyre erősebb növekedése okozza a deficitet – mutat rá a szakértő. A kialakuló vákuumot az is erősítette, hogy az alacsony árak miatt elmaradtak a bányanyitások és nem igazán léptek be új kapacitások a kitermelésbe.
Hogy mennyire visszaestek az árak és alulértékeltté váltak a fémek azt jól mutatja, hogy például a platina jelenlegi 1346-1380 dollár közeli ára messze elmarad a történelmi csúcsot jelentő, unciánkénti 2200 dollár fölötti szinttől, amit 2008-ban, a világgazdasági válság előtt regisztráltak. Csak összehasonlításként, akkor a platina ára magasabb volt, mint az aranyé. Most az arany jegyzése több mint 2,5-szerese a platináénak, ez alapján bőven lenne tér utóbbi nemesfém áremelkedésének – mutat rá Juhász Kristóf.
Alig lassít az aranypiac, a Magyar Nemzeti Bank globális szereplővé váltHozzátette azt is, hogy azért ezek kisebb piacok, mint az aranyé. A sárga nemesfém heti forgalma például az említett londoni nemesfémtőzsdén nagyjából 740 milliárd dollárra tehető, ehhez képest az ezüst forgalma alig 87 milliárd dollár, míg a platináé még kisebb 6 milliárd dollárnál is alacsonyabb. Ebből azt következik, hogy ezeken a piacokon jóval idegesebb, nagyobb áringadozások is kialakulhatnak, mint az aranyén.
Ezzel együtt a Conclude ügyfelei között is vannak olyanok, akik kizárólag ezüstre és platinára kötnek üzleteket, ezeket helyezik el portfólióikba, vagyis ezeknek az egzotikusnak mondható nemesfémeknek is akad befektetője. A teljes átlagos forgalom 10-15 százalékát adják ki az ezüstre szóló ügyletek, míg a platina esetében ez nagyjából mintegy 3 százalék lehet – tette hozzá Juhász Kristóf. Az érdeklődést az is fokozza, hogy a dollár árfolyama régen látott szinteken mozog, hiszen 350 forint alatt is lehet üzletet kötni. Ez pedig ritkán látható együttállást jelent, hiszen mindkét nemzetközi piac – hasonlóan az aranyhoz – dollár elszámolású.