„A javasolt formájában az előterjesztett törvény ellehetetlenítené a civil társadalmi szervezetek és a független sajtó működését” – jelentette ki hétfői nyilatkozatában az Európa Tanács parlamenti monitoringbizottsága.
A közleményt az észt Eerik-Niiles Kross és George Papandreou jegyezte. Megfogalmazásuk szerint az átláthatósági törvény a magyar állampolgárok egyesülési és véleménynyilvánítási szabadsága elleni indokolatlan és aránytalan támadásnak minősül. Elfogadása sértené Magyarország nemzetközi kötelezettségvállalásait az emberi jogok és alapvető szabadságjogok védelme terén.
Halász János a 444-nek: A külföldi pénzt hasznosan költsék el, nehogy bajuk legyen belőleNyolc perc alatt hívta össze a Fidesz a házbizottsági ülést, hogy módosítson az átláthatósági vita időkereténA javaslat lehetőséget adna a kormánynak arra, hogy homályos és pontatlan indokokra hivatkozva korlátozásokat vezessen be egyes civil szervezetekkel vagy médiavállalatokkal szemben – akár csődbe sodorva, vagy bezárásra kényszerítve azokat –, miközben nem biztosít megfelelő garanciákat az önkényes alkalmazás ellen. A jogszabály az Egyesült Államok Külföldi Ügynökök Regisztrációs Törvényével (FARA) való összehasonlítása szerintük jogilag nem megalapozott.
Lánczi Tamás: Elképzelhető, hogy vannak olyan újságírók, akik nincsenek is tisztában azzal, hogy külföldi érdekeket szolgálnakNemzetközi Sajtóintézet: Újabb mérföldkövet jelentene Magyarország demokratikus hanyatlásában az Orbán-kormány átláthatósági törvényeA bizottság hangsúlyozta: mivel Magyarország tagja az Európa Tanácsnak, kötelessége biztosítani a szólásszabadságot, az információ szabad áramlását, és a sajtó sokszínűségének garanciáit. Hozzátették: a civil társadalom és a független média a demokratikus berendezkedés alapvető pillérei közé tartoznak.
„Egy ilyen súlyos következményekkel járó törvénytervezetet nem lehet elfogadni átfogó, előzetes értékelés és széles körű társadalmi egyeztetés nélkül. Ezért felszólítjuk a Magyar Országgyűlést, hogy függessze fel a törvénytervezet tárgyalását, és kötelezze el magát egy befogadó és átfogó felülvizsgálat mellett, ideértve a Velencei Bizottság véleményének kikérését is” – zárul az állásfoglalás.
„Azt gondolom, hogy önök kétségbe estek” – mondta Lázár János, amikor az Orbán-kormány átláthatóságinak nevezett törvényjavaslatáról kérdezték