A Nemzetközi Sajtóintézet (IPI) közleménye szerint komoly veszélyt jelent a független újságírásra és a sajtószabadságra a Halász János által jegyzett, ellehetetlenítési törvény néven elhíresült tervezet, ezért az ellen fel kell lépni az uniós jog alapján – vette észre a Telex.
Az IPI arra hívja fel a figyelmet, hogy a javaslat lehetővé tenné a külföldi támogatásban részesülő médiaorgánumok és civil társadalmi szervezetek feketelistára helyezését, pénzügyi korlátozását, esetleges bezárását is. Hozzáteszi,
ez évek óta a legsúlyosabb támadást jelenti a magyar média ellen, és a kormány több mint egy évtizede tartó, a független újságírás megbélyegzésére, üzleti modelljének aláásására és a médiapluralizmus szisztematikus felszámolására irányuló kampányának legújabb lépése.
A szervezet szerint amennyiben a jogszabályt elfogadják, az gyakorlatilag az első külföldi ügynök típusú törvény lenne az Európai Unióban. Ez pedig újabb mérföldkövet jelentene „Magyarország demokratikus hanyatlásában”, és tovább fokozná a média szabadságának elnyomását az EU ebből a szempontból régóta a legrosszabb helyzetben lévő országában.
Mivel a javaslat a következő hetekben emelkedhet törvényerőre – folytatódik a közlemény –, szervezeteink arra kérik az európai vezetőket és az Európai Tanácsot, hogy ismerjék fel, milyen komoly veszélyt jelent ez a törvény mind Magyarország, mind az EU számára, valamint vitassanak meg minden lehetséges intézkedést a fenyegetés kezelésére.
A közleményt aláírta
az International Press Institute (IPI),
a European Federation of Journalists (EFJ),
a European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF),
a Free Press Unlimited (FPU)
az Osservatorio Balcani Caucaso Transeuropa (OBCT).
Nemrég a Committee to Protect Journalists (CPJ) nevű nemzetközi újságíró-szervezet is azt kérte, az Európai Unió vezetői azonnal és egységesen ítéljék el a „külföldi ügynökökről” szóló magyarországi törvénytervezetet. Tim Gibson, a CPJ igazgatóhelyettese többek között kiemelte: „ennek az orosz mintára készült, külföldi ügynököket emlegető törvényjavaslatnak a beterjesztése arra utal, hogy az Orbán-kormány felkészült a független magyar média utolsó maradványainak a felszámolására, hogy a jövő évi parlamenti választások előtt senki se ellenőrizhesse a hatalmát”. Hozzátette, a lépés arra utal, hogy Magyarország teljes mértékben feladja az EU tagjaként fennálló kötelezettségeit és alapvetően aláásná a demokráciát. „Az európai vezetőknek gyorsan kell cselekedniük” – hangsúlyozta.
A CPJ arra figyelmeztet: az Orbán-kormány felkészült a független magyar média utolsó maradványainak felszámolásáraMint arról lapunkban beszámoltunk, Halász János fideszes képviselő nyújtotta be a közélet átláthatóságáról szóló törvénycsomag tervezetét. Eszerint a Lánczi Tamás vezette Szuverenitásvédelmi Hivatal a kormány számára jegyzéket készíthet azokról a szervezetekről, amelyek szerinte külföldi érdekeket szolgálnak, és ezzel veszélyeztetik Magyarország szuverenitását. Aki erre a listára felkerül, nem fogadhatja el a személyi jövedelemadó egy százalékából származó felajánlásokat, külföldi támogatásokat, adományokat csak a NAV engedélyével kaphat, uniós pályázati pénzeket sem vehetnek át, vezetőik pedig kiemelt közszereplőnek minősülnek, így nyilvános vagyonnyilatkozatot kell tenniük. A tervezet szerint a közélet befolyásolására irányuló tevékenységnek minősül például a „demokratikus vita, valamint az állami és társadalmi döntéshozatali folyamatok befolyásolására irányuló tevékenység.”
Karácsony Gergely főpolgármester az Európai Bizottság elnökének írt levelében Ursula von der Leyentől azt kérte, a törvényjavaslat elfogadását követően haladéktalanul kérjék, hogy az Európai Bíróság ideiglenes intézkedésként tiltsa meg az új törvény alkalmazását.
Feketelistákból még nem épült ország„Akár ezt a konkrét tervezetet kritizáló cikk is alkalmas arra, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal listázásra érdemesnek találja a szerkesztőséget” „Ez a törvényjavaslat az elnyomás új szintjét jelzi” - Az EU-nak jogi és pénzügyi eszközeinek teljes erejével kell válaszolnia