Európai Unió;sajtó;média;civil szervezetek;CPJ;

A CPJ arra figyelmeztet: az Orbán-kormány felkészült a független magyar média utolsó maradványainak felszámolására

A nemzetközi újságíró-szervezet szerint a törvénytervezet arra utal, hogy Magyarország teljes mértékben feladja az EU tagjaként fennálló kötelezettségeit és alapvetően aláásná a demokráciát.

Az Európai Unió vezetői azonnal és egységesen ítéljék el a „külföldi ügynökökről” szóló magyarországi törvénytervezetet – mint azt a 444 észrevette, ezt kéri a Committee to Protect Journalists (CPJ) nevű nemzetközi újságíró-szervezet.

Tim Gibson, a CPJ igazgatóhelyettese kiemelte:

„ennek az orosz mintára készült, külföldi ügynököket emlegető törvényjavaslatnak a beterjesztése arra utal, hogy az Orbán-kormány felkészült a független magyar média utolsó maradványainak a felszámolására, hogy a jövő évi parlamenti választások előtt senki se ellenőrizhesse a hatalmát”.

Hozzátette, a lépés arra utal, hogy Magyarország teljes mértékben feladja az EU tagjaként fennálló kötelezettségeit és alapvetően aláásná a demokráciát. „Az európai vezetőknek gyorsan kell cselekedniük” – hangsúlyozta Tim Gibson.

Mint arról lapunkban beszámoltunk, Halász János fideszes képviselő nyújtotta be a közélet átláthatóságáról szóló törvénycsomag tervezetét. Eszerint a Lánczi Tamás vezette Szuverenitásvédelmi Hivatal a kormány számára jegyzéket készíthet azokról a szervezetekről, amelyek szerinte külföldi érdekeket szolgálnak, és ezzel veszélyeztetik Magyarország szuverenitását. Aki erre a listára felkerül, nem fogadhatja el a személyi jövedelemadó egy százalékából származó felajánlásokat, külföldi támogatásokat, adományokat csak a NAV engedélyével kaphat, uniós pályázati pénzeket sem vehetnek át, vezetőik pedig kiemelt közszereplőnek minősülnek, így nyilvános vagyonnyilatkozatot kell tenniük. A tervezet szerint a közélet befolyásolására irányuló tevékenységnek minősül például a „demokratikus vita, valamint az állami és társadalmi döntéshozatali folyamatok befolyásolására irányuló tevékenység.”

Karácsony Gergely főpolgármester az Európai Bizottság elnökének írt levelében Ursula von der Leyentől azt kérte, a törvényjavaslat elfogadását követően haladéktalanul kérjék, hogy az Európai Bíróság ideiglenes intézkedésként tiltsa meg az új törvény alkalmazását.

„Ami ma Magyarországon próbára tétetik, az nem csupán az írás és ezáltal a könyvkiadás szabadsága, hanem a képzelet szabadsága is” – hangsúlyozzák.