„Érted lettünk. Veled vagyunk. Miattad maradunk.” – ez áll azon a molinón, amit péntek reggel feszített ki a Civilizáció koalíció a Clark Ádám téren a Váralagútnál, hogy tiltakozzon az Orbán-kormány átláthatóságinak nevezett törvénytervezete ellen. A helyszínen „Civil” feliratú molinók is feltűntek.

A PécsMa cikke szerint Pécsen a Civilizáció koalíció a Széchenyi téren tartott sajtótájékoztatót és szervezett flashmobot, miközben ugyanilyen molinókkal tiltakozott. Peták Péter, aki az említett koalícióban az Emberség Erejével Alapítványt képviseli, arról beszélt, hogy a civilek maradnak, civil aktivitás mindig lesz, bárhogy is alakul a környezet. A törvényjavaslatról megállapította: az minden ízében gonosz, cinikus, és egyetlen célt szolgál, minden forrást elzárni azoktól, akik hallatják a hangjukat vagy kritizálják a hatalmat. „Adminisztratív eszközökkel, megfigyeléssel, zaklatással akarják elnyomni a civileket és a független sajtót, megfélemlíteni és elrettenteni az embereket attól, hogy részt vegyenek közös ügyeinkben, cselekedjenek vagy tiltakozzanak” – fogalmazott. Hozzátette, a kormány szemében az a jó állampolgár, aki nem vesz tudomást a problémákról, akinek nincsen véleménye és nem gondolkodik önállóan társadalmi kérdésekről, aki mégis így tesz, az szerintük külföldi érdekeket szolgál.
A hvg.hu azt írja, Budapest és Pécs mellett Miskolcon, valamint Szegeden is tiltakoznak a civilek.
„Akár ezt a konkrét tervezetet kritizáló cikk is alkalmas arra, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal listázásra érdemesnek találja a szerkesztőséget”Mint arról lapunkban beszámoltunk, Halász János fideszes képviselő nyújtotta be a közélet átláthatóságáról szóló törvénycsomag tervezetét. Eszerint a Lánczi Tamás vezette Szuverenitásvédelmi Hivatal a kormány számára jegyzéket készíthet azokról a szervezetekről, amelyek szerinte külföldi érdekeket szolgálnak, és ezzel veszélyeztetik Magyarország szuverenitását. Aki erre a listára felkerül, nem fogadhatja el a személyi jövedelemadó egy százalékából származó felajánlásokat, külföldi támogatásokat, adományokat csak a NAV engedélyével kaphat, uniós pályázati pénzeket sem vehetnek át, vezetőik pedig kiemelt közszereplőnek minősülnek, így nyilvános vagyonnyilatkozatot kell tenniük. A tervezet szerint a közélet befolyásolására irányuló tevékenységnek minősül például a „demokratikus vita, valamint az állami és társadalmi döntéshozatali folyamatok befolyásolására irányuló tevékenység.”
Karácsony Gergely főpolgármester az Európai Bizottság elnökének írt levelében Ursula von der Leyentől azt kérte, a törvényjavaslat elfogadását követően haladéktalanul kérjék, hogy az Európai Bíróság ideiglenes intézkedésként tiltsa meg az új törvény alkalmazását.
Karácsony Gergely levélben kéri az Európai Bizottságot, hogy lépjen fel az Orbán-kormány átláthatósági törvénye ellenA Civilizáció koalíció tagszervezetei, a független civil szervezetek és szerkesztőségek közös nyilatkozatot adtak ki a kormánypárt szabad közéletet végleg felszámoló törvénytervezete ellen Feketelistákból még nem épült ország címmel. Az aláíró szervezetek – köztük a Népszava – szerint nem a demokrácia, a közéleti részvétel, a társadalmi cselekvés veszélyezteti Magyarország szuverenitását, hanem a kormány, amely hatalmát hazugságok terjesztésére, ellenfeleinek elhallgattatására, gyűlöletkeltésre és az ország megosztására használja. A törvénytervezet minden eddiginél súlyosabb támadás a még megmaradt független intézményekkel szemben: nem csak a civil szervezetek és a média ellen irányul, de veszélyt jelent cégekre és magánszemélyekre is, gyakorlatilag mindenkire, aki egy szabad és demokratikus országban szeretne élni.
Feketelistákból még nem épült országJúnius közepén szavazhatják meg az átláthatósági törvényt