Karácsony Gergely főpolgármester levelet írt Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének, azt kérve: az Orbán-kormány átláthatósági törvényének elfogadása esetén a bizottság kérje az Európai Bíróságtól a végrehajtás azonnali felfüggesztését.
A főpolgármester a Facebook-oldalán számolt be arról, hogy ma Brüsszelbe utazik, ahol fontos tárgyalások várnak rá, többek között a Budapestnek járó, csak éppen soha meg nem érkező európai uniós forrásokról, vagy éppen a lakhatási válság európai kezeléséről.
„A Fidesz átláthatósági törvénye hadüzenet az Európai Uniónak”„Van azonban egy ügy, ami ezek elé került, bizonyos szempontból talán még ezeknél is fontosabb, és nagyon fontos, hogy ezeket is szóba hozzam a brüsszeli tárgyalásaimon. A Fidesz-frakció benyújtotta, és mivel ismerjük a működésüket, hamarosan valószínűleg el is fogadja azt a törvényjavaslatot, amely tulajdonképpen ügynök szervezetté nyilvánítana minden olyan civil szervezetet vagy sajtóterméket, amely az elmúlt években teljesen jogszerűen, és egyébként helyesen nemzetközi forrásokat is használt a céljai elérése érdekében” – mondta. Karácsony Gergely kiemelte, „ez egy totális hadüzenet a még megmaradt független sajtónak, és az egyébként sokszor az állam helyett is dolgozó magyar civil szervezeteknek”. Ez egy olyan típusú lépés – folytatta – ami nem csak Magyarországon, de az egész Európai Unióban teljes mértékben elfogadhatatlan. A főpolgármester azt reméli, ma el tudja juttatni az üzenetét, melynek lényege, hogy
az Európai Bizottság ne várja meg azt a hosszú procedúrát, amikor egy kötelezettség-szegési eljárásban évek múlva majd kimondják azt, hogy ez totálisan abszurd és teljes mértékben kívül áll az európai normáktól és jogszabályoktól.
Karácsony Gergely azt kéri, hogy a bizottság „szedje össze a bátorságát”, és kérje a törvény elfogadása után azonnal az Európai Bíróságtól annak felfüggesztését. „Ha ez nem történik meg, akkor a magyar demokrácia visszafordíthatatlan károkat fog elszenvedni. Gyakorlatilag megszűnik a szabad sajtó, és megszűnnek azok a civil szervezetek is, amelyek nélkülözhetetlen munkát végeznek, hiszen az állam rengeteg területről kivonult, ahol ezek a civil szervezetek segítik a magyar társadalom működését” – állapította meg.
A főpolgármester levelében a többi között az áll:
félő, hogy amennyiben az Európai Unió szervei nem lépnek fel jogi eszközökkel is példátlan gyorsasággal az elfogadásra kerülő törvénnyel szemben, akkor visszafordíthatatlan károsodást szenvednek el ezek a szervezetek, velük együtt pedig a demokrácia és a jogállam alapvető értékei is.
a magyarországi független sajtó és civil szervezetek általános jellemzőire figyelemmel potenciálisan szinte minden, a kormányzati intézkedéseket bíráló civil szervezet, illetve a független online média több mint fele a törvény hatálya alá eshet.
a jegyzékre került szervezetek és azok vezetői részben megfélemlítési célú, represszív intézkedésekkel kell hogy szembe nézzenek.
meglátása szerint a korlátozás közvetlenül érinti az Unió három szabadságát is: az adományok vonatkozásában a tőke szabad áramlását, az áru ellenértéke vonatkozásában az áruk szabad áramlását, illetve a nyújtott szolgáltatás ellenértéke vonatkozásában a szolgáltatások szabad áramlását is, továbbá az uniós jogi érintettségre figyelemmel alkalmazni kell az Európai Unió Alapjogi Chartáját is.
komoly veszély áll fenn azzal összefüggésben, hogy a kötelezettségszegési eljárások bevett időigénye mellett – mint az már annyiszor előfordult – az Európai Bíróság előre borítékolható elmarasztalása csak ex post facto tud lenni, mert az érintettek a többéves procedúrát nem élik túl.
Mint ismert, a fideszes Halász János kedd éjfél előtt nyújtotta be a javaslatot, amely szerint a Lánczi Tamás vezette Szuverenitásvédelmi Hivatal javasolhatja, hogy az Orbán-kormány vegye jegyzékre azokat a „külföldről támogatott szervezeteket”, amelyek tevékenysége a megítélése szerint veszélyezteti Magyarország szuverenitását. A listán szereplő szervezet csak a „pénzmosás elleni szerv” engedélyével fogadhat el külföldi támogatást, és az állampolgárok által felajánlott személyi jövedelemadó egy százalékából sem részesülhet. Vezető tisztségviselői, alapítói, valamint felügyelő- vagy ellenőrző bizottságának tagjai kiemelt közszereplőkké válnak, kötelesek vagyonnyilatkozatot is tenni, azt el kell küldeniük az igazságügyi miniszternek, a tárca pedig az Orbán-kormány honlapján nyilvánossá teszi a vagyonnyilatkozatokat.
A magyarországi bankoknak folyamatosan figyelniük kell a listázott szervezet számláit, a „pénzmosás elleni szerv” pedig helyszíni ellenőrzéseket végezhet nála, ami azt jelenti, hogy minden iratba, számítógépbe, adathordozóba belenézhet és másolatot is készíthet. Ha a hatósági ellenőrzés alapján felmerül, hogy a szervezet a pénzmosás elleni szerv engedélye nélkül külföldi támogatást fogadott el, közigazgatási bírságra számíthat, amelynek összege a támogatás huszonötszöröse. Pluszbüntetésként a támogatásnak megfelelő összeget is el kell utalni a Nemzeti Együttműködési Alapnak.
„Mészáros Lőrinc és Tiborcz István országában ezzel turnézni kormányzati részről rettenetes cinizmusra vagy nagyon jó humorérzékre vall”Lánczi Tamás szerint a magyar szabályozás szofisztikáltabb és enyhébb, nem is bélyegez meg senkit