Európai Unió;Orbán-kormány;civil szervezetek;listázás;hadüzenet;Tineke Strik;átláthatósági törvény;

„A Fidesz átláthatósági törvénye hadüzenet az Európai Uniónak”

Tineke Strik holland zöldpárti képviselő, az Európai Parlament magyar jogállamisági jelentéstevője szerint a magyar kabinet nagy lépést tett az autokrácia bebetonozása felé.

Orbán Viktor totális háborút indít a civil társadalom ellen az új törvénnyel – nyilatkozta lapunknak Tineke Strik holland zöldpárti európai parlamenti képviselő, aki az Európai Parlamentben a magyar jogállamiság témájának jelentéstevője.

A törvényjavaslat szerinte lehetetlenné teszi a civileknek, hogy folytassák a magyar állampolgárok jogainak védelmében, valamint a nyitott és szabad társadalom megteremtésében végzett munkájukat. Úgy véli, ez egyszerre hadüzenet az EU ellen is, mivel azt jelenti, hogy minden uniós támogatást (amely nem az Orbán-kormánynak jut) külföldi beavatkozásként kezelnek. Úgy véli, ez egy nagy lépés a magyarországi autokrácia bebetonozása felé.

Kérdésünkre Tineke Stik kiemelte, hogy az Általános Ügyek Tanácsában (GAC) május 27-én a tagállamok meghallgatást fognak tartani a magyar jogállamiság kérdésében. Ezen az ülésen elvileg akár tovább is léphetnek az úgynevezett 7. cikkelyes eljárásban, ezután megindulhat egy folyamat, amelynek végén akár Magyarország szavazati jogát is felfüggeszthetik. 

Mint ismert, a fideszes Halász János kedden nem sokkal éjfél előtt nyújtotta be a törvényjavaslatot a közélet átláthatóságáról, vagyis arról, hogy a Lánczi Tamás vezette Szuverenitásvédelmi Hivatal javaslatára az Orbán-kormány listázhatja a külföldről támogatott magyarországi szervezeteket arra hivatkozva, hogy a tevékenységük veszélyezteti Magyarország szuverenitását. A javaslat szerint az ország szuverenitását veszélyezteti, ami sérti, negatív színben tünteti fel

  • az ország független, demokratikus jogállami jellegét;

  • a nemzet egységét, a határon túli magyarokért való felelősséget;

  • a házasság, a család és a biológiai nemek elsődlegességét;

  • a békét, a biztonságot és a más országokkal való együttműködést;

  • az ország alkotmányos önazonosságát, keresztény kultúráját.

Az érintett szervezetek egyszázalékos adófelajánlásokat sem gyűjthetnek. Minden támogatás esetében teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt nyilatkozatot kell adni arról, hogy a pénz nem külföldről érkezett, ha pedig felmerül, hogy a szervezet mégis külföldi támogatást fogadott el, akkor a pénzmosás elleni szerv a támogatás huszonötszörösét szabja ki bírságnak, amit 15 napon belül ki kell fizetni.. Átláthatóság helyett – fűzhetjük hozzá – az egész inkább arról szól, hogy az Orbán-kormány ellehetetlenítse a vele szemben kritikus szervezetek és a média munkáját. Erről árulkodott Orbán Viktor poloskázó március 15-i beszédének a következő része is: – Felszámoljuk a pénzügyi gépezetet, amely korrupt dollárokból vásárolt meg politikusokat, bírókat, újságírókat, álcivil szervezeteket és politikai aktivistákat. Felszámoljuk az egész árnyékhadsereget. Ők a mi újkori labancaink, a brüsszeli kegyencek, akik hazájuk ellenében pénzért a birodalom szekerét tolják. Túl régóta vannak itt. Túl sok mindent éltek túl, túl sok helyről kaptak pénzt, túl sokszor váltottak már köpönyeget – fogalmazott a  miniszterelnök a nemzeti ünnepen.

A tárca próbál visszavágni a Szalay-Bobrovniczky Kristófról megjelent hangfelvétel után.