politika;Magyarország;interjú;Kész Zoltán;Magyar Péter;

Kész Zoltán: Ez nem szerelmi kérdés, Magyar Péternek egy feladata van, hogy legyőzze Orbán Viktort

Azt kell eldöntenünk, hogy le akarjuk-e váltani a NER-t, vagy „himihumizunk”, mint az elmúlt 15 évben – mondta lapunknak Kész Zoltán, akire 2015-ben sokan messiásként tekintettek, ma pedig már Spanyolországban él. Interjú.

„Sajnos Magyarországon mindenki messiást vár. Mindig is mondtam, a magyar választási rendszer nem arra épül, hogy egy embert kell várni, aki aztán megmenti a közéletet. (...) Csak 106 közös jelöltre lett volna szükség” – mondta 2018-ban. Rosszul öregedett ez a mondat?

Őszintén hittem abban, hogy 2018-ban, sőt 2022-ben is ez lett volna a megoldás. Hogy ez mikor, miért nem valósult meg, vagy a végén miért nem teljesen, az mostanra történelem.

Most Magyar Péter a megoldás?

Ez nem szerelmi kérdés, neki egy feladata van: győzze le Orbán Viktort. És a stratégiával, amit követ, sikerülhet. Azt kell eldöntenünk, hogy le akarjuk-e váltani a NER-t, vagy „himihumizunk”, mint az elmúlt 15 évben.

Magyarban látja az új miniszterelnököt? Van esélye győzni?

Abszolút. Magyar Péter személyében végre van egy miniszterelnök-jelölt, aki érti miről szól a politika és a kommunikáció. Tudja, hogy muszáj fókuszálni és tematizálni. Persze rengeteg munka van még, nagyon jó jelöltek kellenek neki.

Éppen a csapatával és az eddigi jelöltjeivel akadnak gondjai. A Kollár Kinga-ügy is erről szólt.

Jó, de legyünk őszinték: a Fidesznek milyen jelöltjei vannak, és milyen listája? Olyan szintű a politikai morál, hogy eddig tök mindegy volt ki a Fidesz jelöltje mondjuk Veszprém 1-es körzetben; akik a Fideszre akartak szavazni, odahúzták az ikszet. Magyar Péternél is ez lehet a helyzet. Nem feltétlen a jelöltek személye, vagy a többi induló számít, viszont adott esetben akár döntő is lehet. De azt gondolom, nagyon jó emberek dolgoznak ott a jelöltek kiválasztásán.

Akkor nyer a Tisza?

Arra számítok, hogy a Fidesz mindent be fog vetni, hogy ezt megakadályozza. Akár a választási törvény módosításával, akár Magyar Péter kriminalizálásával. Az eszközeiket elnézve nagyon tág a fantáziám. Már ki is kérték a mentelmi jogát az Európai Parlamenttől, ha jól tudom, háromszor.

Elmennének a párt betiltásáig?

Bármi szóba jöhet, és erre furcsa mód éppen Marine Le Pen elítélése, a román elnökválasztás győztesének leszedése, vagy a német AFD példája teremthet nekik hivatkozási alapot. A választóik azt mondanák: Brüsszel is ezt csinálja.

A Fidesz tegnap benyújtotta a törvényjavaslatát a külföldről támogatott szervezetek listázásáról. Az ön által is épített Mindenki Magyarországa Mozgalom Action for Democracy botránya volt ennek az előszele?

Fogalmam sincs, hogy az volt-e a kezdete. Anno Márki-Zay Péter szerintem megnyugtató válaszokat adott rá. Az tény, hogy ennek ellenére vissza tudtak élni vele, és komoly kommunikációs hadjáratot épített rá a Fidesz, ami mostanáig tart. Ami most zajlik Magyarországon tavaszi nagytakarítás címen, komoly aggodalmakat ébreszt. A kérdés az, az ország teljesen putyinizálódik, vagy lesz-e a társadalomban szolidaritás és akarat arra, hogy ne engedje a Belarusz példát követni.

Sokan éppen önt tartották „messiásnak” 2015-ben, mert 3 évre „lebontotta” a kétharmadot, miután egy veszprémi egyéni körzetben nyert az időközi választáson.

De én soha nem gondoltam magamra messiásként. Volt körülöttem egy nagyon jó csapat Veszprémben, akikkel a ránk bízott feladatot elvégeztük. Hálás vagyok nekik, hogy ebben segítettek és annak a 13 ezer szavazónak is, akik a munkát lehetővé tették. Azt gondolom, akkor az első téglát kirúgtuk a rendszer falából, megvolt a lehetőségünk arra, hogy alternatívát mutassunk. 3 évig ez sikerült. Hát aztán ennyi.

Ezért hagyta abba?

A 2021-es előválasztás végéig elég aktívan részt vettem az ellenzéki folyamatokban. Márki-Zay Péter mögött ott volt a flow, és lett volna lehetősége arra, hogy eltakarítson a listáról olyan szereplőket, akik felelősek voltak az ellenzék állapotáért, mégis jól megéltek a politikából. Ehelyett nem „leváltotta az ellenzéket”, ahogy ígérte, hanem elkezdett hetedik frakcióért lobbizni. Rengeteg ember elhitte akkor, hogy lehet győzni, ő viszont elinflálta a reményt.

Mit szól ahhoz, hogy Gyurcsány Ferenc is visszavonul?

Elkésett vele 19 évet. Az biztos, hogy a Gyurcsány-kép kiválóan összetartotta a Fidesz-tábort. De azzal, hogy Dobrev Klára marad, szerintem nem változik semmi, a Fidesz kommunikációnak ugyanúgy lesz muníciója.

És ön? Mivel foglalkozik most?

Már két és fél éve a Consumer Choice Center kormányzati kapcsolatokért felelős igazgatója vagyok. Ez egy nemzetközi szervezet, amely a fogyasztók szabad választásáért, és védelméért dolgozik. Több mint 100 országban dolgozunk, figyeljük és kommentáljuk a közpolitikai szabályozási folyamatokat, amelyek hatással vannak a fogyasztók döntéseire. Akár az egészségpolitikában, akár a technológiai szabadság, vagy energiafüggetlenség terén. A politikával is kapcsolatban állok, hiszen rendszeresen járok Brüsszelbe, és európai fővárosokba, ahol politikusokkal beszélgetek.

Magyar Péterrel találkozott már?

Igen, teljesen véletlenül. Összefutottunk a folyosón. De értem a kérdést: nem beszéltünk arról, hogy mellette politizálnék.

Önt is azzal vádolták, hogy egy amerikai hálózat és gépezet ügynöke. Semmi alapja nem volt ennek?

Csak nevetni tudok azon, amikor azt mondják nekem, hogy Fulbright ösztöndíjjal tanítottam Kaliforniában, tehát a bujkáló Soros-hálózat része vagyok. Ezt az ösztöndíjat egyébként fele-fele arányban támogatja a magyar és az amerikai kormány. Amikor pedig Kaliforniában voltam, történetesen Fidesz-kormány volt. Ismétlem: Minden a kommunikáció és a percepció. Minden a NER kezében van ahhoz, hogy patás ördögöket teremtsenek az újságolvasók számára.

Ha „jól” alakulnak a folyamatok hazatérne, politizálna újra?

Soha ne mondd, hogy soha, de most nagyon jól érzem magamat a helyemen mind földrajzi, mind szakmai értelemben. Egyáltalán nem hiányzik az aktív politizálás. Spanyolországban élünk kétlaki életet a családommal, kicsit izolálni szeretnénk magunkat a magyar valóságtól, mert iszonyatos hangulatot teremt a törzsi politizálás. Az élet nem arról szól, hogy utáljuk a másikat. Itt ahol vagyunk, Andalúziában, nem a gyűlöletre, hanem elfogadásra és szeretetre nevelik a gyerekeket. Senkit nem érdekel a bőrszín, ahogy a származás sem. Nem azt nézik, hogy mi a rossz, hanem, hogy mi a jó. Azt támogatják, és hogy az emberek felnőtt döntéseket hozhassanak.

Névjegy

Kész Zoltán 1974-ben született Veszprémben. Az ELTE angol szakán végzett, ezután tanárként dolgozott. 2000–2001-ben a Fulbright-program keretében amerikai történelmet tanított Kaliforniában. 2006-ban hat hónapig pedagógiát tanult Buffalóban. Első európaiként 2012-ben végezte el az Atlas Economic Research Foundation Think Tank MBA és Vezetőképző Akadémiáját. 2015-ben függetlenként, az ellenzék támogatásával nyert egy veszprémi időközin, ezzel egy időre lebontotta a Fidesz kétharmadát. A 2018-as választáson viszont kikapott. Egy ideig szerepet vállalt Márki-Zay Péter korábbi ellenzéki miniszterelnök-jelölt mellett, jelenleg Spanyolországban él és dolgozik.

Ez az éj leple alatt benyújtott, átláthatóságinak nevezett törvényjavaslatuknak köszönhetően annyira nem egyértelmű.