Orbán-kormány;demokrácia;Kocsis Máté;átláthatósági törvény;

Kocsis Máté azt állítja, Magyarország demokrácia marad

Ez az éj leple alatt benyújtott, átláthatóságinak nevezett törvényjavaslatuknak köszönhetően annyira nem egyértelmű.

„Ha az Egyesült Államokat demokráciának lehet nevezni, akkor Magyarországot is. Ez a meggyőződésünk” - állította Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője a Telexnek azzal az orosz mintára benyújtott törvényjavaslattal kapcsolatban, amely gyakorlatilag ellehetetleníti a független sajtó és a civilszféra működését, vagy legalábbis megteremti ennek a jogi lehetőségét.

A Fidesz frakcióvezetője a parlament nemzetbiztonsági bizottságának ülése után tartott sajtótájékoztatót, ahol előbb elmondta a kormánypárt legújabb összeesküvés-elméletét a Tisza Pártról és annak vélelmezett ukrán kapcsolatairól. Ezt követően a lapnak azt mondta, a törvény a közélet „átláthatóságáról” szól, mivel „2022 óta folyamatosan az történik” az országban, hogy külföldi államok más országok szuverenitását sértő tevékenységet folytatnak, ehhez civil szervezeteket pénzelnek, vagy épp médiát finanszíroznak arra, hogy segítsenek kormányokat megbuktatni. „Önök közül jópárat” - jelentette ki ezen a ponton a Telexnek. Hozzátette, szerinte akinek nincs takargatnivalója, aki nem a közélet befolyásolására, külföldi pénzből, az ország szuverenitásának sérelmére végzett tevékenységet, annak nincs izgulnivalója. A gond csak az, hogy azt, hogy kire vonatkozik az iménti meghatározás, azt természetesen az Orbán-kormány , pontosabban a Lánczi Tamás-féle Szuverenitésvédelmi Hivatal (SZVH) dönti majd el.

Konkrét példákat Kocsis Máté természetesen nem mondott arra, hogy kiket érint majd az új törvény, mint mondta, az SZVH majd javaslatot tesz Tuzson Bence igazságügyi miniszteren keresztül, a kormány meg majd eldönti, hogy kiket óhajtanak feketelistára tenni.A feketelista nyilvános lesz. „Minden szervezetről beszélünk, ami a következő három feltételnek megfelel: először is, a közélet befolyásolására irányuló tevékenységet folytat, külföldi pénzből teszi ezt, akként, hogy az a magyar szuverenitásra veszélyes lehet. Akit ez nem érint, annak nincs mit kérdeznie” - magyarázta Kocsis az orosz ihletésű jogszabályt, majd nem válaszolt arra az ebből adódóan nyilvánvaló kérdésre sem, hogy jól érthető-e, miszerint a sajtót próbálják majd ellehetetleníteni, például a közéleti kérdésekkel foglalkozó cikkek miatt. Annyit azért elmondott, hogy a politikusok szerinte „sokszor kisebb hatással vannak a magyar közéletre, mint mondjuk egy nagy olvasottságú, vagy nagy megtekintésű, külföldről finanszírozott külföldi vállalat vagy állam által finanszírozott portál.”

Végezetül arra a kérdésre, hogy visszamenőlegesen is megvizsgálják-e, melyik szervezet kapott külföldi pénzeket, Kocsis Máté úgy válaszolt: Visszamenőleg mindenképp vizsgálni kell, a következményei nem vonatkozhatnak rá. Hiszen a visszaható hatály tilalma ismert az önök számára.

A tárca próbál visszavágni a Szalay-Bobrovniczky Kristófról megjelent hangfelvétel után.