Már a jövő hét keddi ülésén napirendre tűzi az Országgyűlés azt a törvényjavaslatot, amely „a közélet átláthatóságáról” címet viseli – írja a Telex.
A tervezetet Kövér László házelnök csütörtökön terjesztette be a házbizottság ülésére. A parlamenti honlapon is megjelent napirendi javaslat alapján az általános vita kedd estére várható. Itt az előterjesztő Halász János mellett a kormány és a parlamenti frakciók is ismertethetik álláspontjukat.
A törvényjavaslat azonban csak akkor kerülhet a plenáris ülés elé, ha az igazságügyi bizottság tárgysorozatba veszi, amire nagy valószínűséggel már hétfőn sor kerül, miután Vejkey Imre, a bizottság KDNP-s elnöke hétfő délelőtt 10 órára hívta össze a testület ülését.
Ligeti Miklós: Az Orbán-kormány átláthatósági törvénye egy kicsit rosszabb, mint az oroszországi szabályozásÜgyvédkör: Teljesíthetetlen feltételeket szab, alkotmányellenes az Orbán-kormány átláthatósági törvényeA jelenlegi ülésterv alapján a törvényről a június 10-ei héten szavazhat az Országgyűlés. Az sem kizárt, hogy a Fidesz–KDNP sürgősségi eljárással már a jövő hét elején át akarja vinni a javaslatot, ahogyan korábban is előfordult hasonló eset. Eddig nem érkezett hivatalos információ ilyen szándékról, de a házszabály értelmében már keddtől lehetőség nyílhat a szavazásra, ha a kormánytöbbség kivételes eljárással élne.
Az elfogadást követően az Alaptörvény szerint Kövér Lászlónak öt napja van aláírni a törvényt és továbbítani azt a köztársasági elnöknek. Sulyok Tamás ezt követően szintén öt napon belül dönthet az aláírásról és a kihirdetésről. Gyakran azonban nem használják ki a teljes határidőt; például a gyülekezési törvény módosítását már néhány órával a szavazás után aláírta az államfő, amellyel gyakorlatilag betiltották a Pride-ot.
Jogi lépéseken gondolkodik az Európai Unió az Orbán-kormány Pride-törvénye miattA mostani törvényjavaslat – ha a megszokott menetrend szerint halad – a kihirdetést követő harmadik napon, vagyis várhatóan június közepén léphet hatályba.
Ugyanakkor Sulyok Tamás köztársasági elnök élhet vétójogával is. Ha nem ért egyet a törvénnyel vagy annak valamely részével, visszaküldheti az Országgyűlésnek megfontolásra. Amennyiben pedig alkotmányellenesnek tartja, az Alkotmánybírósághoz fordulhat normakontrollért, amely harminc napon belül dönt az ügyben. Ha a testület elutasítja a törvényt, azt ismételten a parlament elé kell vinni. Amennyiben azonban nem találják alkotmányellenesnek, a köztársasági elnök köteles azt aláírni és kihirdetni.
„Betiltva is bátrabb lesz a TASZ, mint a rettegő hatalom”Teljes putyinizáció – Így reagált az ellenzék több szereplője is az Orbán-kormány átláthatósági törvényére