Európai Bizottság;gyülekezési jog;Budapest Pride;

Jogi lépéseken gondolkodik az Európai Unió az Orbán-kormány Pride-törvénye miatt

Az Európai Bizottság álláspontja szerint a magyarországi szabályozás sérti az alapvető uniós jogokat.

Jogi lépések megtételét fontolgatja az Európai Bizottság az Orbán-kormánnyal szemben a Pride betiltását lehetővé tevő törvény- és alkotmánymódosítás miatt. – írja a Brussels Signal.

A portálnak a brüsszeli testület egyik szóvivője azután nyilatkozott erről, hogy Magyarországon a parlamenti fideszes kétharmad hétfőn megszavazta az Orbán Viktor által egykor még gránitszilárdságúnak nyilvánított Alaptörvény 15. módosítását, Ez a változtatás azt mondja ki, hogy a gyermekek jogát a gyülekezési jog elé kell helyezni. A gyülekezési törvény március 18-án elfogadott, akár a Pride betiltására is lehetőséget adó módosítása is az alkotmány újabb átírása után léphet életbe.

A bizottsági szóvivő elmondta: az új szabályozás minden elemét alaposan meg kell vizsgálni, csak ezt követően dönthetnek a további lépésekről. Egyben jelezte, hogy számos példa volt már arra, amikor a kötelezettségszegési eljárást indított az uniós értékek megsértése miatt. Az Európai Bizottság álláspontja szerint a magyarországi szabályozás sérti az alapvető uniós jogokat. – A békés gyülekezéshez való jog olyan alapjog, amelyet az egész Európai Unióban védeni kell. Ez az Európai Unió Alapjogi Chartájában rögzített jog, és demokráciánk egyik alappillére – olvasható a közleményben, amelyben a testület ismételten kiállt a magyarországi LMBTQ-közösségek mellett. Hadházy Ákos és a Momentum Mozgalom hétről hétre hídfoglalásba torkolló megmozdulásokat szervez a Pride-törvény ellen.

Mielőtt az Európai Bizottság megszólalt volna, az Európai Parlament már korábban élesen bírálta Magyarország döntését, diszkriminatívnak minősítve azt az LMBTQ-közösséggel szemben.

Április 14-én az EP Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottságának (LIBE) küldöttsége Budapestre látogatott, ahol elítélték az új jogszabályt. A delegáció tagjai felszólították az Európai Bizottságot, hogy akadályozza meg a törvény végrehajtását. A küldöttség vezetője, Tineke Strik zöldpárti EP-képviselő elmondta: a testület arra kéri az Európai Bizottságot, hogy az LMBTQ-jogok megsértése miatt már folyamatban lévő kötelezettségszegési eljárás keretében kérvényezzen ideiglenes intézkedéseket a törvény alkalmazásának szüneteltetésére.

A küldöttség várhatóan részletes beszámolót készít a budapesti látogatás során folytatott egyeztetésekről, amelyek politikai szereplőkkel, médiaszakemberekkel, bírákkal és civil szervezetekkel zajlottak. Több bizottsági tag is aggodalmát fejezte ki a magyarországi jogállamiság helyzete miatt. A látogatást három jobboldali európai parlamenti pártcsoport – a Patrióták Európáért (PfE), az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR), valamint a Szuverén Nemzetek Európája (ESN) – bojkottálta.

A Brussels Signal 2023-ban alapította Patrick Egan, aki korábban a Fidesznek adott tanácsokat és az Orbán-kormánynak nyújtott nemzetközi kommunikációs szolgáltatásokat. Az a cégét, a Remedia Europe-ot, amelyik a portál mögött áll, 275 ezer euróval indította útnak, de azt soha nem árulta el – írta meg akkori cikkében a Politico –, a pénz honnan származik.

Nem lát okot a menekülésre, hiszen ez azt sugallaná, hogy bűnösnek érzi magát. Tasnádi Péter azt tanácsolta neki, jobb, ha inkább zárva tartja a celláját.