Olyan szinten áll a bizalmatlanság az Orbán-kormánnyal szemben, hogy lehallgatást gátló okostelefon-tokokat ajánlottak az Európai Parlament Magyarországra látogató képviselőinek – szelőztette meg a Politico.
Az EP polgári jogi bizottsága, a LIBE öt tagja háromnapos látogatásra a 7. cikkelyes eljárás keretében érkezett Magyarországra, kiderítendő, hogyan is áll hazánkban a demokrácia, a jogállamiság betartása és az alapvető jogok tiszteletben tartása. A Politicónak egy EU-s tisztviselő erősítette meg, hogy úgynevezett Faraday-tokokat ajánlottak nekik, amely lényegében egy speciális, elektromágneses jeleket blokkoló fémbevonat. Az uniós politikusoknak azt is tanácsolták, hogy kerüljék a nyilvános WiFi-hálózatok és töltőberendezések használatát.
Az óvatosság oka az Orbán-kormány EU-ellenes politikáján kívül az, hogy érintett volt a Pegasus-botrányban, amelyben kiderült: Magyarországon az izraeli Pegasus-kémszoftvert a többi közt kormánykritikus újságírók, polgármesterek, ügyvédek lehallgatására használták fel. Ráadásul tavaly az is kiderült, hogy már 2015-től előfordult, az Orbán-kormány az országba látogató uniós tisztviselők után kémkedett, átkutatták szállodai szobáikat és rögzítették telefonbeszélgetéseiket. A kabinet tagadta, hogy igazak lennének az erről szóló hírek.
A mostani uniós delegációt a holland zöldpárti Tineke Strik vezette. Tagja még a bizottságnak Sophie Wilmès belga liberális, Pernando Barrena Arza spanyol baloldali, Krzysztof Śmiszek lengyel szociáldemokrata és Michał Wawrykiewicz lengyel kereszténydemokrata politikus.
Két, az Európai Parlament biztonsági politikáját ismerő tisztviselő a Politicónak megerősítette, nem általános, hogy a hasonló delegációk tagjai Faraday-tokokkal érkeznek egy elviekben szövetséges országba. A cikk szerint az EP-képviselőket „időszakosan tájékoztatják” a biztonsági és kiberbiztonsági intézkedésekről, miközben küldetésben vannak, és az ezzel kapcsolatos segédanyagokat is elérhetővé teszik az EP-képviselők számára.
Lapunk ma reggel számolt be arról, hogy az uniós delegációt nyílt ellenszenvvel fogadták a magyar állami szervek, az EU-s politikusok ellenséges attitűddel és udvariatlan viselkedéssel szembesültek. Megkereséseiket elutasította az Alkotmánybíróság, a Varga Zs. András-féle Kúria és az Alapvető jogok biztosa is, és bár szerettek volna, nem tudtak találkozni sem Tuzson Bence igazságügyi miniszterrel, sem Pintér Sándor belügyminiszterrel, de Zsigmond Barna Pállal, az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának parlamenti államtitkáráva kellett beérniük.
Nyílt ellenszenvvel fogadták az EP-képviselőket Budapesten a magyar állami szervek