ügyvédek;Szuverenitásvédelmi Hivatal;átláthatósági törvény;

Ügyvédkör: Teljesíthetetlen feltételeket szab, alkotmányellenes az Orbán-kormány átláthatósági törvénye

Rendületlenül Vlagyimir Putyin nyomdokain.

Szakmai reakciót közölt az Ügyvédkör, azaz az Ügyvédek Országos Szakmai Egyesülete az Orbán-kormány azon törvényjavaslatáról, amely lényegében anyagi úton ellehetetleníti a kormánykritikus sajtó és a kormányfüggetlen civil szféra működését. Mint írják, az orosz mintára készült jogszabálytervezet számos olyan szubjektív elemet tartalmaz, amely az alkalmazása során súlyos károkat okozhat a magyar közéletben, ellehetetlenítheti olyan szervezetek munkáját, akiket a kormány befolyásoló szervezetnek minősít.

A közleményben jelezték, lényeges a minősítés kérdéskörét kiemelni, amelyre a Szuverenitásvédelmi Hivatal jogosult és az Orbán-kormány dönt.

„A továbbiakban a Szuverenitásvédelmi Hivatal fog minősíteni egy átláthatatlan és szabályozatlan tematika alapján”

- hívták fel a figyelmet.

„Kiemeljük, hogy ha egy szervezetet, a Kormány döntése alapján befolyásoló szervezetnek minősítenek, azt jegyzékbe veszik, a vezető tisztségviselőit, alapítóit és FB tagjait kiemelt közszereplőnek minősítik, mint irányítókat és vagyonnyilatkozat tételére kötelezik. Ezzel a változással lényegesen kiterjesztésre kerül a kiemelt közszereplői kör. Mindez el fogja lehetetleníteni az érintett alapítványok, egyesületek vagy gazdasági társaságok irányítóinak a magán-, és üzleti életét. Álláspontunk szerint a kiterjesztés súlyosan sérti az érintett személyek alapvető jogait” - fogalmaz a közlemény, majd felteszik a költői kérdést, vajon ki fog a továbbiakban irányító szerepet vállalni a minősített szervezetekben.

Úgy folytatják, a támogatók részéről megkövetelt, két tanúval vagy ügyvédi ellenjegyzéssel ellátott teljes bizonyító erejű okirat nyújtása teljesíthetetlen feltétel, és mivel a jogszabálytervezet értékhatárt nem nevesített, így gyakorlatilag minden értékű támogatásra vonatkozik.

„A támogatások nyomon követése kapcsán a jogszabály szinte teljes felügyeletet ír elő a pénzintézetek részére, amelyről a NAV-ot értesíteniük kell. Mivel a pénzintézetek nem fogják tudni eldönteni, hogy mely fizetési műveletek eshetnek engedélykötelesség alá, ezért várhatóan mindent jelenteni fognak a NAV-nak. A NAV definiálatlan szempontok szerint dönt majd a tranzakció engedélyezéséről, vizsgálatáról, amely akár 6 hónapig is eltarthat”

 - sorolja a problémákat az Ügyvédkör, amely ez alapján arra jut, kimondható, hogy a befolyásoló szervezetnek minősített intézmények gazdasági tevékenysége bármikor, szinte szabályozatlanul akadályozható vagy akár meg is szüntethető. Hozzátették, álláspontjuk szerint a jogszabálytervezet nincs összhangban az Alaptörvénnyel és számos egyéb, a szervezetekre vonatkozó jogszabállyal sem.

A hatósági ellenőrzés témakörében az Ügyvédkör kiemelte, hogy az ellenőrzés túlterjeszkedik a közigazgatási eljárás törvényben rögzített kereteken, mivel a hatóság tanú pozícióba helyezi az eljárás alá vont személyeket, s kötelezheti őket akár a védett adatok átadására úgy, 

hogy magának kell bizonyítékokkal alátámasztania vallomása tényállításainak valódiságát. Mindezt aképp, hogy nem biztosítja azokat az eljárási garanciákat védekezés körében, amelyek más eljárásban mindenkit megilletnek. Mindez súlyosan sérti a személyek védelemhez való jogát - állapították meg.

Hangsúlyozták azt is, hogy nincs jogorvoslati lehetőség a kormány döntése ellen. "Kizárólag a NAV határozataival szemben fordulhatunk közvetlenül a Kúriához, nem a megszokott közigazgatási bíróságokhoz. A jogorvoslat keretében a Kúria a NAV döntését nem változtathatja meg. A kérdés az, hogy akkor mit lehet kérni? A Kúria, mint a legfőbb igazságszolgáltatási szerv közvetlen bevonása önmagában is atipikus, a döntés megváltoztatásának kizárása pedig egyenesen példátlan" - fogalmazott az Ügyvédkör.

A testület mindezek alapján arra jutott, hogy a jogszabálytervezet a Szuverenitásvédelmi Hivatal minősítésétől kezdve, a jogorvoslaton keresztül egészen az ellenőrzés lezárásáig rendkívül súlyos csapást mér a magyar közéletre, mivel közvetlenül lesz képes személyek és szervezetek életét, gazdálkodását, tevékenységét befolyásolni.

Inkább csak arról van szó, hogy a Fidesz szeretné ellehetetleníteni a vele szemben kritikus szervezetek és a sajtó munkáját.