„Várjuk meg, hogy mi lesz a törvényjavaslat kifutása és kimenetele, várjuk meg” – mondta a 444-nek Lázár János a kormány átláthatóságinak nevezett törvényjavaslatáról a dombóvári lakossági fóruma után. Az építési és közlekedési miniszter hozzátette, „még erről lesz egy vita, még egyszer mondom, Halász János képviselőtársam, kiváló barátom egyébként nagyon színvonalas indoklással beterjesztette ezt a törvényjavaslatot, meg fogjuk beszélni és meg fogjuk vitatni”.
A tárcavezető leszögezte, a javaslat Halász János egyéni indítványa volt, a kormány ezzel kapcsolatban a fórum kezdő időpontjáig még nem foglalt állást. „Szerintem az nem vitatható tény, hogy Magyarországon is vannak olyan külföldi szervezetek, amelyek befolyást kívánnak gyakorolni az országra. Szerintem minden magyar választópolgárnak alapvető joga az, hogy megismerje, hogy ha egy külföldi szervezet hatást akar gyakorolni Magyarországra, azt kin keresztül, milyen feltételek mellett és hogyan teszi. Tehát ez az átláthatóságot erősítő törvényjavaslat, ebben a részében mindenképpen” – jelentette ki.
Arra a felvetésre, hogy a javaslat sok kritikus hang ellehetetlenülését tenné lehetővé, Lázár János közölte:
„azt gondolom, hogy önök kétségbe estek vagy pánikba estek. Semmilyen törekvésünk, semmilyen célunk nincsen. Nekem fideszes képviselőként az egy fontos célkitűzésem, hogy fölismerve és a létezését elismerve szembe nézzünk azzal a jelenséggel, hogy vannak külföldi gazdasági csoportok, politikai csoportok, éppenséggel mostanában egy szomszédos állam, aki hatást akar gyakorolni a magyar választókra”.
Ha ők Magyarországon – folytatta – partnereket, szövetségeseket találnak ehhez, a választóknak joguk van ahhoz, hogy ezt tudják, „ez nem ellehetetleníti a vitát, csak a vita föltételeit teszi megismerhetővé”.
A miniszter megjegyezte, a szankciók „még el sem kezdett tárgyalás alatt lévő kérdések”. Hozzátette, miután még nem szavaztak róla, nem tudja, mi lesz a végső javaslatban.
„Erről most lesz egy élénk diskurzus, lesz egy élénk vita, higgye el, hogy a Fideszen belül és a Fideszen kívül is van egy ilyen beszélgetés”
– hangsúlyozta a tárcavezető.
Mint ismert, a fideszes Halász János kedd éjfél előtt nyújtotta be a javaslatot, amely szerint a Lánczi Tamás vezette Szuverenitásvédelmi Hivatal javasolhatja, hogy az Orbán-kormány vegye jegyzékre azokat a „külföldről támogatott szervezeteket”, amelyek tevékenysége a megítélése szerint veszélyezteti Magyarország szuverenitását. A listán szereplő szervezet csak a „pénzmosás elleni szerv” engedélyével fogadhat el külföldi támogatást, és az állampolgárok által felajánlott személyi jövedelemadó egy százalékából sem részesülhet. Vezető tisztségviselői, alapítói, valamint felügyelő- vagy ellenőrző bizottságának tagjai kiemelt közszereplőkké válnak, kötelesek vagyonnyilatkozatot is tenni, azt el kell küldeniük az igazságügyi miniszternek, a tárca pedig az Orbán-kormány honlapján nyilvánossá teszi a vagyonnyilatkozatokat.
A magyarországi bankoknak folyamatosan figyelniük kell a listázott szervezet számláit, a „pénzmosás elleni szerv” pedig helyszíni ellenőrzéseket végezhet nála, ami azt jelenti, hogy minden iratba, számítógépbe, adathordozóba belenézhet és másolatot is készíthet. Ha a hatósági ellenőrzés alapján felmerül, hogy a szervezet a pénzmosás elleni szerv engedélye nélkül külföldi támogatást fogadott el, közigazgatási bírságra számíthat, amelynek összege a támogatás huszonötszöröse. Pluszbüntetésként a támogatásnak megfelelő összeget is el kell utalni a Nemzeti Együttműködési Alapnak.
Feketelistákból még nem épült országJúnius közepén szavazhatják meg az átláthatósági törvényt „Akár ezt a konkrét tervezetet kritizáló cikk is alkalmas arra, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal listázásra érdemesnek találja a szerkesztőséget”