Cikkünket frissítjük.
„Szerintem a pápa nem észak-amerikai, mert ugyan Chicagóban született, de Peruból jött, ilyen értelemben valószínűleg folytatója lesz annak, amit Ferenc pápa elkezdett. Nagy változásokra nem számítok” – jelentette ki Orbán Viktor a Kossuth Rádióban péntek reggel arra a kérdésre, hogy mit vár XIV. Leó pápától.
A miniszterelnök szerint mindannyiunknak szüksége van lelki vezetőre, és a reformátusoknak sem mindegy, mit mond a katolikus egyházfő. „A kálvinista testvéreknek is szükségük van arra, hogy legyen valaki, akire lehet hallgatni, akihez lehet viszonyulni, erkölcsi és hitbéli támpontot jelent minden keresztény számára” – fogalmazott.
Csütörtökön először választottak amerikai – egyesült államokbeli – pápát a katolikus egyház történetében. Robert Francis Prevost XIV. Leó néven foglalja el Szent Péter trónját a katolikus egyház és a világ körülbelül 1,4 milliárd katolikus hívőjének 267. lelki vezetőjeként. Ő az első Ágoston-rendi pápa is a katolikus egyház történetében. Bár Robert Prevost nincs feltétlenül szívélyes viszonyban a jelenlegi amerikai adminisztráció képviselőivel, Donald Trump elnök azonnal gratulált neki – ahogy a világ számos vezetője is –, és hozzátette, várja a találkozást.
Fehér füst szállt fel a Sixtus-kápolna kéményéből, XIV. Leó pápa néven az amerikai Robert Prevost az új katolikus egyházfőMegválasztották XIV. Leó pápát – Néhány tény az új katolikus egyházfőrőlA műsorvezető ezután Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökének szavairól kérdezte Orbánt, miszerint fel kellene gyorsítani Ukrajna uniós tagságát, mert ez lehet a legerősebb biztonsági garancia, és azon dolgoznak, hogy már ebben az évben minden csatlakozási fejezet megnyílhasson.
„A politikai döntés megszületett Magyarország ellenében, mert mi nem támogatjuk Ukrajna csatlakozását, a gyorsított csatlakozást pedig végképp nem” – mondta a kormányfő. Szerinte az Európai Néppárt, mint vezető erő az EP-ben úgy döntött, hogy folytatni kell a háborút, a szankciókat fönn kell tartani, és az orosz energiát teljesen ki kell szorítani Európából.
„Kétfajta párt van Magyarországon. Vannak azok, akik követik az európai vezetők döntését, ilyen a DK és a Tisza, és vagyunk mi, akik ellene mondunk” – véli Orbán.
Az orosz energiahordozók importjának leállításáról szóló uniós tervről azt mondta, ha keresztülviszik, megemelkedik a gáz ára, és akkor számításaik szerint körülbelül 800 milliárd forinttal kell majd többet fizetnie a külföldről vásárolt energiáért. Szerinte ezt az ötletet támogatja a DK és a Tisza párt is. „Itt a Mi Hazánkra és a Fidesz-KDNP-re lehet számítani, akik az európai ellenzékhez tartoznak, nem fogjuk támogatni” – mondta.
Szerinte van terv arra, hogy kijátsszák az eddigi egyhangúságra épülő uniós döntéshozatalt, és a minősített többség is elég legyen. A műsorvezető megemlítette, hogy Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke levelet írt Manfred Webernek, az Európai Néppárt vezetőjének, melyben rögzítette: nem ért egyet Ukrajna gyorsított eljárásban történő uniós csatlakozásával.
Arra a kérdésre, hogy mi az, ami miatt ennek ellenére az ellenkezőjét gondolja a kormány, azt felelte: Azt is mondta ugyanennek a pártnak a vezetője, hogy sosem megy Brüsszelbe képviselőnek, ehhez képest ott ül, és a mentelmi joga mögé bújva politizál. „Belülről ismerem az Európai Néppártot, nekem mondhat a Tisza Párt, amit akar. Az Európai Néppártot mi azért hagytuk ott, mert migráció ügyében ránk akarták kényszeríteni a német vagy brüsszeli álláspontot” – mondta. Hozzátette, aki az Európai Néppártban van, annak el kell fogadnia, ami ott van, „akármit mond, akármit beszél”.
Minden tisztségéről lemond és visszavonul Gyurcsány Ferenc, válik Dobrev KlárátólGyurcsány Ferenc visszavonulása is szóba került. „Élet-halál harcot vív a DK a Tiszával, nem a kormánnyal. Itt a küzdelem valójában az ellenzéki vezető szerepért és a túlélésért zajlik, a DK-sok úgy gondolták, így jobb esélyük van” – mondta. A válásukra is kitért, elmondása szerint együttérez velük. „Nem lehet könnyű, sok év házasság után úgy dönteni, hogy külön folytatja az ember életét korábbi feleségétől vagy férjétől” – fogalmazott.
Mint megírtuk, csütörtökön Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció (DK) EP-képviselője jelentette be: Gyurcsány Ferenc lemond a DK elnöki tisztségéről, a frakcióvezetői posztjáról, az országgyűlési képviselői mandátumáról, visszavonul a közélettől, s nem indul a választásokon. Az indoklás szerint a pártelnök „végleg véget kíván vetni annak, hogy a magyar jobboldal hazug gyurcsányozással próbáljon kimenekülni minden bűne alól”. Dobrev posztjában kitért arra is, hogy a DK tisztújításán ő indul majd az elnöki posztért, egyúttal bejelentette: férjétől elválik.
„Az, hogy velem mi lesz, nem érdekes” - Így búcsúzott el támogatóitól Gyurcsány FerencArra a kérdésre, hogy Magyar Péter csütörtökön nyilvánosságra hozott hangfelvétele mennyiben mond ellent a kormány békepárti szólamainak, Orbán azt felelte: azon a kormány hivatalos álláspontja hallható. „A békéhez erő kell, hadsereg kell” – véli a kormányfő. Azt mondta, nekünk „nem egyenruhás munkavállalók, hanem harcosok kellenek”, ezt vállalják, nem kell leleplezni. Majd kitért Ruszin-Szendi Romulusz személyére és leváltására is:
„Ami jobban zavar, az a volt vezérkari főnök szerepvállalása egy ilyen kutyakomédiában. Elbocsátottam, nem adtam alapos indokát, nem is szükséges, mert a hadsereget nem szabad bevonni a pártpolitika vitákba. De tegnap olyan adatok is nyilvánosságra kerültek, amelyek ennek megvilágítják az igazi okát. Nem éreztem biztonságban a magyar hadsereget, mert úgy láttam, a vezetése ukránpárti ahelyett, hogy magyarpárti lenne.”
Kifejtette, a kormány politikai döntése az, hogy Ukrajna támogatása ebben a háborúban – és a későbbi uniós tagsági folyamatban is – ellentétes Magyarország érdekével. „Tévedés, hogy az Ukránoknak joguk van csatlakozni az Európai Unióhoz. Joguk van jelentkezni az Európai Unióba, nekünk meg jogunk van dönteni” – mondta.
Majd a Ruszin-Szendivel szembeni zsírleszívással kapcsolatos vádakra utalva azzal folytatta: „Bánom, hogy a volt vezérkari főnök politikai színpadra lépett. Mert én azt hittem, hogy majd elbujdosik szégyenében.”
Szó volt arról is, hogy az infláció letörése érdekében a kormány kiterjeszti az árrésstopot a drogériás háztartási termékekre. Orbán szokásához híven a háborút okolta a magyar gazdaság hanyatlásáért, majd indokolatlan áremelésekkel vádolta a kereskedőket. Azt ugyanakkor elismerte, hogy hosszabb távon nem előnyös az ilyen állami beavatkozás. Orbán elmondása szerint a mostani intézkedés több ezer terméket érint, ezeknél a kereskedők árrése nem lehet több, mint 15 százalék, reményeik szerint nagy árcsökkentést indít majd el.
Itt az újabb árrésstop, de végül úgyis a fogyasztó szív az Orbán-kormány szocialista tervgazdálkodást idéző árszabályozásávalMint megírtuk, a Tisza Párt elnöke csütörtökön nyilvánosságra hozott egy olyan hangfelvételt, amelyen Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter – még 2023-ban – azt mondta: szakítunk a békementalitással, és átállunk a háború felé vezető út nulladik fázisára. Alighanem erre válaszul a tárcavezető később közölte, hogy nyilvánosságra hozná a jelentést Ruszin-Szendi Romulusz állítólagos „ukránpárti és háborúpárti” megnyilvánulásairól. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón „lepkefingnak” nevezte a Magyar Péter által az Orbán-kormány őszödi beszédének kikiáltott hangfelvételt, szerinte nincs ügy.
Szakítunk a békementalitással, a háború felé vezető útra állunk át – mondja Szalay-Bobrovniczky Kristóf a Magyar Péter által nyilvánosságra hozott hangfelvételenGulyás Gergely: A drogériákban is bevezetik az árréstopot – Kormányinfó percről percreEnnek előzménye az Index csütörtök reggeli cikke, amely szerint a honvédelmi tárca átfogó vizsgálatot folytatott arról, milyen magatartást tanúsított a Ruszin-Szendi Romulusz, a Tisza Párt jelenlegi honvédelmi tanácsadója NATO vezérkari főnökeinek találkozóján. A vizsgálat szerint a vezérőrnagy következetesen eltért a számára kiadott mandátumtól: részrehajló, Ukrajna-barát álláspontot képviselt a kapott utasításokkal szemben, miközben elhallgatta a magyar kormány úgynevezett „háborúellenes” narratíváját.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf nyilvánosságra hozná Ruszin-Szendi Romulusz állítólagos háborúpártiságának bizonyítékait