Cikkünk folyamatosan frissül!
A második napon, a negyedik szavazáson megválasztotta Ferenc pápa utódját, a katolikus egyház 267. vezetőjét a Sixtus-kápolnában a pápaválasztó bíborosi konklávé. Az este 6 óra után 7 perccel felszálló fehér füst jelezte, hogy megvan az új katolikus egyházfő, vagyis a jelenlévő 133 bíboros közül legkevesebb 89-nek a választása esett ugyanarra a jelöltre. Arról hogy az új pápa Robert F. Prevost bíboros Habemus Papam felkiáltással a bíborosi kollégium protodékánja (ő most a francia Dominique Mamberti) tett bejelentést a Szent Péter-bazilika loggiáján.
XIV. Leó néven ő az első amerikai pápa a katolikus egyház történetében.
Megválasztották XIV. Leó pápát – Néhány tény az új katolikus egyházfőrőlEste hat óra előtt már több mint 20 ezren vártak a szent Péter téren, a fehér füstre rengetegen indultak el a Vatikán központja felé.

Az új pápát még zárt ajtók mögött megkérdezték, hogy elfogadja-e a posztját, és ha igen, úgy milyen nevet akar felvenni, majd a kápolnában trónra ült, a többi bíboros pedig egyenként hűséget fogadott neki.
A felvett névnek van némi jelentősége, előrevetíti ugyanis, hogy az új katolikus egyházfő folytatja -e Ferenc pápa nyomdokain reformeri úton vagy konzervatív fordulatot hajt végre. A legtöbben, összesen 23-an eddig János néven foglalták el Szent Péter trónját, ezt követi 16-16 Gergely, illetve Benedek pápa, aztán 14-gyel a Kelemen név volt a legnépszerűbb.

Robert Francis Prevost 1955. szeptember 14-én, Chicagóban született. 1977-ben lépett be a Szent Ágoston-rendbe, és 1982-ben szentelték pappá. 2015. szeptember 26-án Chiclayo püspökévé választották. 2023-ban nevezte ki őt Ferenc pápa a Püspöki Dikasztérium prefektusának, ami kulcsfontosságú pozíció a Vatikánban. Élete jelentős részében Peruban szolgált, két éve kreálták bíborossá. Korábban bírálatokkal illették a papok által elkövetett szexuális visszaélések nem kielégítő feldolgozása miatt.
Az első szavazást még szerda este tartották, akkor nem sikerült pápát választani, ugyanúgy, ahogyan a csütörtök délelőtt két szavazáson sem. A két szélsőség egyikét X. Gergely jelenti, akit egy 1268-tól 1271-ig tartó vita, vagyis három év után sikerült megválasztani, a másikat II. Gyula, akin 1503-ben mindössze 10 órán át gondolkodtak az akkori pápaválasztó bíborosok. II. János Pát 1978-ban három napba és nyolc szavazásba, XVI. Benedeket 2005-ben két napba és négy szavazásba, Ferencet 2013-ban szintén két napba, de öt szavazásba került megválasztani.
A legtöbb összesen 53 pápaválasztó bíboros európai,, Ázsiát 23, Közép- és Dél-Amerikát 21, Afrikát 18, Észak-Amerikát 16, Óceániát pedig négy bíboros képviseli a pápaválasztó konklávén. Ez 135 bíborost tesz ki. Tizenöt ország – Svédország, Mianmar, Kelet-Timor, Szingapúr, Mongólia, Ruanda, a Zöld-foki szigetek, Haiti, Pápua-Új-Guinea, a Közép-afrikai Köztársaság, Malajzia, Dél-Szudán, Paraguay, Luxemburg és Szerbia – először képviseltetheti magát pápaválasztó konklávén. Német László belgrádi érsekkel nemrég interjút készíthettünk.
Kevés szó esik a másik magyar bíborosról, pedig méltó utóda lenne Ferenc pápának„Lehet, hogy a katolikus egyháznak jobban ki kellene állni a migránsokért, az LMBTQ-jogokért, az újraházasodottak jogaiért”Az élő közvetítéseken egyébként folyamatosan lehetett látni egy vagy két sirályt. Ők sárgalábú sirályok, és nagyon úgy tűnik, egy fészkelő párról és a fiókájáról van szó, a fiókát szerda és csütörtök este is etették a fél világ előtt a Sixtus-kápolna tetőcserepein a kémény mellett.

A pápaválasztó bíborosok csütörtök délután 16 óra 45 perckor vonultak be szavazni újra. Korábban Giovanni Battista Re, a bíborosi kollégium dékánja azt mondta, reményei szerint estére megválasztják az új katolikus egyházfőt. Ő volt az, aki korábban egy kicsit elszólta magát, de ő maga már nem szavazhat, 91 éves, az összesen 252 bíboros közül viszont csak azok választhatnak pápát, akik nem idősebbek 80-nál. Összesen 135-en vannak, de közülük ketten, a spanyol Antonio Canizares és a kenyai John Njue egészségügyi okok miatt lemondta a részvételt.
A Szent Péter térre ma is rengeteg katolikus hívő ment el személyesen nézni, hogy fekete vagy fehér füst száll-e ki a Sixtus-kápolna kéményén. Szentszéki közlések szerint a világ 90 országából 6000 médiát akkreditáltak, nyilván hatalmas a biztonsági készültség, a Corriere della Sera az élő hírfolyamában írja, hogy csütörtök délelőtt az olasz rendőrök elvittek három férfit, akik a magasba tartottak egy transzparenst az iszlám jövendő messiása, a mahdi képével és egy őt dicsőítő angol nyelvű szöveggel a Szent Péter-bazila mellett kialakított sajtóközpontnál. Gyülekezési joggal való visszaéléssel gyanúsítják őket.
„Ha az egyház hiteles formában szeretné továbbadni az evangélium üzeneteit, akkor nincs más lehetősége, mint az, hogy marad a ferenci úton”