Szalay-Bobrovniczky Kristóf;Ruszin-Szendi Romulusz;

Krizsán Csaba

Szalay-Bobrovniczky Kristóf nyilvánosságra hozná Ruszin-Szendi Romulusz állítólagos háborúpártiságának bizonyítékait

Alighanem így vágna vissza a hangfelvétel miatt. 

Készek vagyunk nyilvánosságra hozni a jelentést Ruszin-Szendi Romulusz ukránpárti és háborúpárti megnyilvánulásairól – közölte egy csütörtök délutáni Facebook-bejegyzésében a honvédelmi miniszter.

Csütörtök reggel az Index arról számolt be, hogy a tárca átfogó vizsgálatot folytatott arról, milyen magatartást tanúsított Ruszin-Szendi Romulusz a NATO vezérkari főnökeinek találkozóján. Ezen értekezletek hanganyagait bekérték, és összevetették az általa készített jelentésekkel. A vizsgálat szerint a vezérőrnagy következetesen eltért a számára kiadott mandátumtól: részrehajló, Ukrajna-barát álláspontot képviselt a kapott utasításokkal szemben, miközben elhallgatta a magyar kormány úgynevezett „háborúellenes” narratíváját. A jelentés szerint Ruszin-Szendi Romulusz egyetlen alkalommal sem képviselte a magyar álláspontot a háború további eszkalációjának megelőzésével kapcsolatban.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf közölte: az ülések után készített jelentések valótlan állításokat is tartalmaztak, amivel félrevezette feletteseit és a kormányt. Az értekezleteken elhangzott kijelentései, például a „Szlava Ukrajini” (Dicsőség Ukrajnának), élesen szembemennek a hivatalos magyar semlegességi politikával – ismertette. A tárcavezető jelezte: a vizsgálat eredményeit már bemutatták az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának, és amennyiben a testület is támogatja,

„készek vagyunk nyilvánosságra hozni a jelentést Ruszin-Szendi Romulusz ukránpárti és háborúpárti megnyilvánulásairól.”

Mindez alighanem reakció arra, hogy a Tisza Párt elnöke csütörtökön nyilvánosságra hozott egy olyan hangfelvételt, amelyen Szalay-Bobrovniczky Kristóf – még 2023-ban – azt mondta: szakítunk a békementalitással, és átállunk a háború felé vezető út nulladik fázisára. 

A határon túli magyar szavazók nyilvántartása átláthatóbbá vált, de önmagában ez édeskevés. László Róbert, a Political Capital szakértője nem lát esélyt arra, hogy a jelenlegi kormány megszünteti a mesterségesen teremtett választási anomáliákat.