„Ez még minket is meglepett.” „Nem tudott kikecmeregni a vergődésből a magyar gazdaság.” „Pocsékul kezdte az évet a magyar gazdaság.” Utóbbiak gyors elemzői reakciók az elképesztően gyenge első negyedéves hazai GDP-adatra. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előzetes, szerdán közzétett becslése szerint ugyanis a magyar gazdaság teljesítménye 2025 első három hónapjában a nyers adatok szerint nem változott, vagyis a növekedés nulla volt az előző év azonos szakához mérten. A munkanapszámmal és naptárhatással kiigazított adat szerint viszont már 0,4 százalékos visszaesésről van szó.
Az előző negyedévhez képest alig valamivel jobb a helyzet, mert ebben az összevetésben 0,2 százalékkal csökkent a magyar gazdaság teljesítménye. Azaz mind éves, mind negyedéves alapon zsugorodott a hazai teljesítmény, ami elmaradt az elemzők 0,3-0,6 százalékos növekedési várakozásaitól. A KSH szűkszavú közleménye szerint – hasonlóan az elmúlt negyedévekhez – a szolgáltatás tudta növelni a GDP-t, ezzel szemben az ipar és az építőipar hozzáadott értéke tovább mérséklődött.
A repülőrajt elmaradt, éves szinten 0,4 százalék a visszaesés a magyar gazdaságbanA magyar gazdaságra így újra könnyen recesszió várhat – vélekedett Kiss Péter. Az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója szerint az előzetes várakozásaiknál jóval rosszabb első negyedéves GDP-adat azt mutatja, hogy a lefelé mutató kockázatok váltak valóra. Megmaradt a korábbi trend, azaz a lakossági fogyasztás fölfelé húzta a szolgáltatásokat, míg az ipar és a beruházások rontották a teljesítményt. A kedvezőtlen folyamatok tovább erősödtek az első negyedéves növekvő globális gazdaság- és kereskedelempolitikai bizonytalanság miatt.
Ha ez a második negyedévre is áthúzódik – amire minden esély megvan, hiszen az amerikai adminisztráció 90 napos halasztást adott a viszontvámokra –, akkor az újabb technikai recessziót jelenthet az év első felében Magyarországon.
Az alapkezelő befektetési igazgatója úgy fogalmazott, hogy ebben az esetben a korábbi 1,9 százalékos egész éves növekedési várakozásaikat valószínűleg érdemben csökkenteni kell. Hasonlóan vélekedett Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője is a második negyedéves várható visszaeséssel és az újból beköszöntő recesszióval kapcsolatban. Az elemző szerint „pocsékul kezdte az évet a magyar gazdaság, és a jelenlegi kilátások sem túl fényesek. Nagyon kellemetlen meglepetést jelentenek a mostani adatok. Mi éves szinten stagnálást, az előző negyedévhez képest 0,3 százalékos pluszt vártunk. Egyelőre csak első becslésről van szó, a pontos értékeléshez meg kell várni a részletes adatokat, mindenesetre az összkép elég gyenge” – kommentálta az adatokat. „A jelenlegi kilátások alapján a második negyedévben halvány, 0,3-0,5 százalékos növekedésre számítunk az első negyedévhez képest. A gyenge évkezdet miatt az egész évre vonatkozó GDP-prognózisunkat lefelé módosítottuk. Eddig is már jóval 2 százalék alatt bővüléssel számoltunk, most viszont már az is kérdéses, hogy egyessel kezdődik-e majd ez az adat” – fogalmazott Németh Dávid.
Nagy Márton nem gyakorol önkritikát
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter és a miniszterelnök, Orbán Viktor még januárban is arról beszélt, hogy repülőrajtot vett az ország, és fantasztikus éve lesz a magyar gazdaságnak 2025-ben. A közzétett adatok fényében az már látható, hogy ebből idén sem lesz semmi. Így a jelenlegi feltételezések szerint a 2023-as 0,8 százalékos csökkenés és a tavalyi 0,5 százalékos emelkedés után idén mindössze egy százalék körüli növekedésre van kilátás. Eszerint pedig ebben a választási ciklusban csupán az évi egy százalék körüli növekedést tudta hozni a magyar gazdaság. A kormány ezzel szemben rendre évi 4 százalékos fejlődési ütemet vetített, vetít előre, ám a jelek szerint ehhez nem egy, hanem négy évre lesz szükség.
Irreális számokkal írja az Orbán-kormány a 2026-os költségvetést, van benne olyasmi is, aminek az esélye gyakorlatilag nullaEbben a környezetben hasznos lenne, ha némi önkritikát gyakorolna a kormányzat, de ennek továbbra sincs semmi jele. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter ezúttal is külső felelősként az Európai Unió vezetését okolta a magyar gazdaság gyenge teljesítményéért. A miniszter által kiadott közlemény ugyanis úgy fogalmazott, hogy „az Európai Unió hosszú ideje elhibázott gazdaságpolitikát folytat, egyrészről a háborút támogatja a béke helyett, másrészről az összes rendelkezésre álló pénzt Ukrajnának adja. A háború elviselhetetlen pénzügyi terhei és Ukrajna jövőbeli csatlakozási lehetősége a magyar gazdaság kilátásait rontják.” Ezen utóbbi állítások egyszerűen nem igazak. A miniszter láthatóan nem tudja elengedni – immár indokolatlannak tetsző – optimizmusát, amikor úgy fogalmaz, hogy „a magyar kormány továbbra sem adja föl azt a tervét, hogy a lehető legnagyobb gazdasági növekedést érje el, a 2025-ös és 2026-os gazdaságpolitikai programok továbbra is ezt az ambiciózus célt tűzik ki maguk elé.”
Eszerint a kormány egyszerűen nem hajlandó szembenézni a tényekkel, vagyis az uniós pénzek, a lakossági és vállalati bizalom, a beruházások hiányával, amelyek oka a magas infláció, a költségvetési hiány és ezek tükrében az elhibázott gazdasági és iparpolitika. A kormány 2025-re 2,5 százalékos növekedést vár, ami mára teljesen irreális előrejelzés, míg a jövő évi költségvetésben 4 százalékos GDP-bővüléssel számolnak. Ám mivel az idei bázis ennyire gyengének ígérkezik, a benyújtásra kész 2026-os költségvetési terveket már most érdemes lenne visszavonni és a tervezést újrakezdeni.
Tényleg veszélyben a jövő évi minimálbér
Noha a kormányzati oldal részéről rendre elhangzottak – még az elmúlt hetekben, napokban is – olyan derűlátó kijelentések, amelyek szerint a jövő évre nézve 13 százalékos minimálbér-emeléssel kalkulálnak, ezt a friss GDP-adat nagyon komolyan veszélybe sodorta. Korábban lapunk már jelezte, hogy gondok lehetnek, ám a most közzétett mutató a 2026. évi minimálbér-kalkulációkban általunk használt szintnél is jóval gyengébb lett, vagyis a 13 százalékos béremelés lehetősége még távolabb van annál, mint azt előzetesen feltételeztük.
Ennek komoly oka van, mégpedig az, hogy a kabinet nyomására megszületett hosszú távú szerződésben a munkaadók, a munkavállalók között az emelés feltételeként három meghatározó gazdasági mutató teljesülését is kikötötték. Ezek: a GDP-növekedés, az infláció és a bruttó átlagbér alakulása. Ezeknek sorrendben, az első három negyedévben 3,4, 3,2, illetve 8,7 százaléknak kellene lenniük. A megállapodás lefekteti, hogy ha a rögzített számokhoz képest az eltérések számtani összege a január–szeptember vége közötti időszakban meghaladja az 1 százalékot, akkor újra kell tárgyalni a jövő évi minimálbér-emelés kérdését.

Az szinte biztosra vehető, hogy az infláció 1 százalékos „tűréshatáron” kívül marad, hiszen már maga a nemzetgazdasági tárca is jóval magasabbat, 4,5 százalékot vár. Immár szinte az is biztosan elkönyvelhető, hogy az idei GDP-növekedés a 2 százaléktól is messze elmarad. Ezek pedig összességében olyan mértékű elmaradást jelentenek a célszámokhoz képest, hogy azt egy a vártnál jóval „megfelelőbb” bruttó átlagbér-növekedés sem tudná ellensúlyozni. Így csaknem biztosra vehető, hogy megállapodás ide vagy oda, a felek ez év őszén ismét asztalhoz kell üljenek.
Lapunk kalkulációi szerint egyébként az 1 százalékos eltérésen belül maradás még úgy is nehezen jött volna össze, ha az első negyedévben 1 százalékhoz közeli GDP-növekedést jelzett volna a KSH. Ehhez képest a most ismertetett adat csaknem 1 százalékponttal elmarad a számításainkban használt mutatótól.
A választási év előtt az viszont nehezen elképzelhető, hogy a kormánypárt lemondana a minimálbér – a gazdaság stagnálása, sőt akár recessziója esetén – extrém magasnak tűnő 13 százalékos emelésről, amit így borítékolhatóan még az újratárgyalás esetén is célként tűzhet ki a felek elé. Így már csak az a kérdés, hogy a kabinet hogyan várja majd el a magyar gazdaság munkaadói oldalától, hogy erőn felül vállaljanak, ha az általa számos alkalommal hangoztatott, ennek hátországát biztosító repülőrajtnak a közelébe sem sikerült juttatnia az országot.
Mindeközben Európa egészen jól elvan
Nagy Márton ugyan az Európai Uniót tette „felelőssé” a magyar gazdaság gondjaiért, ám az Eurostat, az unió statisztikai hivatala által közzétett előzetes gyorsbecslése szerint az euróövezetben a szezonálisan kiigazított GDP 0,4 százalékkal, míg az Unió egészében 0,3 százalékkal nőtt 2025 első negyedében az előző, 2024 évi utolsó negyedévhez képest. (Ez az adat itthon –0,2 százalék lett.) Azon tagállamok közül, amelyekről rendelkezésre állnak adatok az említett időszakra, Írországban volt a legnagyobb növekedés, 3,2 százalékkal az előző negyedévhez képest. Ezt követte Spanyolország és Litvánia – mindkettő 0,6 százalék. Feltűnő ugyanakkor, hogy Magyarország volt az egyetlen tagállam, amely csökkenést regisztrált az előző időszakhoz képest – írta az Eurostat.
Éves alapon egyébként az említetteknél „gyorsabb” növekedést mért az uniós statisztikai hivatal. A tavalyi első negyedhez képest az eurózóna GDP-je ugyanis 1,2 százalékkal bővült, míg a teljes Európai Unióban a gazdasági fejlődés 1,4 százalék volt. A cseh GDP éves összevetésben 2 százalékkal nőtt, Prága negyedéves összehasonlításban 0,5 százalékos fejlődést jelentett. A magyar gazdaság számára meghatározónak tartott német gazdaság pedig mind éves, mind negyedéves alapon 0,2 százalékos előrelépést produkált.