kiskereskedelem;Nagy Márton;árrésstop;

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Demján Sándor Programról tartott sajtótájékoztatón

Nagy Márton nagy esélyt lát az árrésstop meghosszabbítására

Az esetleges kiterjesztésről pedig május 7-én tárgyal a kormány.

A kormány május 21-e körül dönt az árrésstopról, és nagy esélye van annak, hogy meghosszabbítják az intézkedést – mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter „A Demján Sándor Program aktualitásai” című sajtótájékoztatón.

A Portolio tudósítása szerint a miniszter az ezzel kapcsolatos újságírói kérdésre válaszolva egészen pontosan úgy fogalmazott:

„Mekkora esélye van annak, hogy ezt nem vezetjük ki? Azt gondolom, hogy nagy esélye van.”

Az áprilisi infláció a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) számításai szerint 4 százalék körülire fog esni a márciusi 4,8-ról, az élelmiszer-infláció pedig 5 százalékra.

„Akkor vagyunk elégedettek, ha az inflációt 3-4 százalék közötti, az élelmiszer-inflációt pedig 5 százalék alatti tartományban tudjuk tartani”

– jelentette ki.

Nagy Márton azt is közölte:

május 7-én fogja a kormány tárgyalni, hogy a háztartási és pipere cikkekre, gyermekápolási termékekre kiterjesszék-e az árrésstopot.

Vasárnap a Facebook-oldalán ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy olyan, mindennapokban felhasznált termékekről van szó, mint a mosószerek, mosogatószerek, tusfürdők, pelenkák, egyes esetekben ugyanis bő 30 százalékos árrést feltételez. Hozzátette, nem csak a termékkört, hanem az érintett boltok körét is kibővítenék, közéjük tartozhat a DM, a Rossmann, a Müller és minden más olyan bolt és lánc, amely alapvető háztartási cikkeket árul vagy csak azt árul.

A Portfolio összefoglalója szerint Nagy Márton hétfői sajtótájékoztatóján

  • az első negyedéves GDP adatról szólva kiemelte, apró emelkedésre számítanak. „A feldolgozóipar, az export nagyon erősen a külső keresletnek van kitéve, az első negyedév nem mutatott fordulatot. Németországban sem látjuk a fordulatot. A német fiskális kérdésekben történt változás, azonban ennek hatása később jelentkezik a védelmi iparon, vagy éppen az infrastrukturális beruházásokon keresztül.”

  • arra az újságírói kérdésre, hogy Donald Trump Jr. minapi magyarországi látogatása kapcsán mit gondol Magyarország USA-hoz, illetve Kínához fűződő gazdasági kapcsolatairól, azt mondta, „alapvetően az Egyesült Államok oldaláról nem látunk olyan befektetői potenciált, mint a kínai oldalról.”

  • a 8 elemből álló Demján Sándor Program egyes pilléreinek aktuális helyzete kapcsán közölte: a Széchenyi Kártya Program beruházási hiteleinek kamata fokozatosan 3 százalékra csökkent két lépcsőben tavaly ősszel, illetve idén februárban. A kamatcsökkentés óta 240 milliárd forintnyi hiteligény érkezett, ami 20 milliárddal haladja meg az egy évvel korábbit.

Mint megírtuk, nemrég az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közleményben hívta fel a figyelmet arra, hogy az érintett élelmiszerkiskereskedő vállalatai partnerek a kormány inflációfékező gazdaságpolitikájának megvalósításában, de a további veszteségek elkerülése érdekében számítanak az árrésmaximumot szabályozó rendelkezés május végi kivezetésére. A szövetség leszögezte, bármilyen, az érintett termékkör kiterjesztését célzó jogalkotói szándék esetén az OKSZ élni kíván az előzetes szakmai egyeztetés lehetőségével.

A Publicus Intézet Népszava számára készített reprezentatív áprilisi felméréséből egyébként az derült ki, hogy a lakosság 82 százaléka drágulásra számít az árrésstop kivezetése után. Ezen belül túlnyomó többség, a válaszadók 56 százaléka jelentős, 26 százalékuk kisebb mértékű áremelkedést vár. Mindössze a megkérdezettek 9 százaléka szerint maradnak az árak változatlanok, míg egy százalék számít csökkenésre.

A legveszélyesebb ágazat továbbra is az építőipar, a raktározás, a feldolgozóipar és a mezőgazdaság.