Sajnálja a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC), hogy a magyar kormány felmondja a Római Statútumot – vette észre a Le Monde erről szóló cikkét a hvg.hu.
A szervezet szerint
a döntés árnyékot vet a testületre és gyengíti törekvését, hogy elszámoltassa a felelősöket.
A kilépés helyett az ICC arra kéri a magyar kormányt, hogy tárja a Közgyűlés elé az aggályait, és folytassanak róluk konstruktív párbeszédet.
Megjelent a rendelet, Orbán Viktor megbízta Szijjártó Pétert, hogy léptesse ki Magyarországot a Nemzetközi BüntetőbíróságbólMint megírtuk, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön – az ICC nemzetközi elfogatóparancsának a hatálya alatt álló izraeli kormányfő, Benjámin Netanjahu látogatására időzítve – jelentette be, hogy az Orbán-kormány arról döntött, kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból. Megjegyezte, a Nemzetközi Büntetőbíróság „egy tiszteletreméltó kezdeményezés volt”, ugyanakkor az elmúlt időszakban azt látni, hogy – és erre a Netanjahu elleni vádemelés a legszomorúbb példa – politikai testületté vált. Azóta a Magyar Közlönyben megjelent, Orbán Viktor miniszterelnök aláírásával közzétett határozat felhívta a külgazdasági és külügyminisztert, hogy tegye meg a Statútum, illetve a megállapodás felmondásához szükséges jognyilatkozatokat.
Orbán Viktor: Nem szokás letartóztatni a vendégeket, a Nemzetközi Büntetőbíróság pedig politikai testületté váltOrbán Viktor péntek reggeli rádióinterjújában közölte, szerinte Magyarország mindig is „fél szívvel állt az egész dologhoz”, ugyan a statútumot aláírta, sosem tette a magyar jog részévé. „Sosem tettük meg az összes lépést, amivel ez egyébként Magyarországon kikényszeríthetővé vált volna” – szögezte le.
A Nemzetközi Büntetőbíróság szóvivője csütörtökön arra hívta fel a figyelmet, hogy Magyarországnak továbbra is együtt kell működnie a testülettel. Így az elfogatóparancs kibocsátását követően Magyarországnak elvileg le kellett volna tartóztatnia az izraeli miniszterelnököt, és át kellett volna adnia a bíróságnak Hágában – noha a tagországok nem mindig hajtják végre az ilyen döntéseket.
Nemzetközi Büntetőbíróság: Hiába lép ki az ICC-ből, Magyarországnak le kellene tartóztatnia az izraeli kormányfőt Címlapon hozta a világsajtó, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból