Huszonöt év nagy idő, az egész nemzetközi politikai térben komoly változások történtek. A nemzetközi szervezetek tekintélyes része egyre inkább egy globális hatalmi rendszer részévé vált, szembefordult a tagállamok önállóságával, túlterjeszkedik a hatáskörén – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök szokásos pénteki rádióinterjújában. A kormányfő hozzátette, „egész egyszerűen politikai testületté vált jónéhány nemzetközi intézmény, sajnos közéjük tartozik a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) is, ez egy politikai bíróság”.
A miniszterelnök közölte, az amerikaiak, oroszok, kínaiak, törökök sem voltak tagok, így nem mondhatjuk, hogy az egész világ tolongott volna, hogy ennek a szervezetnek a tagjává váljon. Szerinte amikor mi beléptünk, az összekapcsolódott azzal a gondolattal, hogy Magyarország a kommunizmus után elfoglalja a helyét a nemzetközi térben.
Orbán Viktor egyébként úgy véli, Magyarország mindig is „fél szívvel állt az egész dologhoz”, ugyan a statútumot aláírta, sosem tette a magyar jog részévé.
„Sosem tettük meg az összes lépést, amivel ez egyébként Magyarországon kikényszeríthetővé vált volna”
– szögezte le.
Szavai szerint három válasz adható arra, miért nem tartóztatták le Magyarországon Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, dacára annak, hogy az ICC ezt elvárta volna:
nem szokás, nem szokták letartóztatni a vendégeket.
nem is akarták, „Izrael a barátunk, és a külpolitika értelme és célja egy ország számára, hogy barátokat gyűjtsön”.
ha akarták volna, akkor sem utasíthatták volna erre a rendőröket, mert a nemzetközi szerződést nem tették a magyar jog részévé.
„Tehát mondhatjuk, hogy a miniszterelnök ezer százalékos biztonságban volt Magyarországon” – szögezte le Orbán Viktor.
Megjelent a rendelet, Orbán Viktor megbízta Szijjártó Pétert, hogy léptesse ki Magyarországot a Nemzetközi BüntetőbíróságbólA kormányfő ezután arról beszélt, Nyugat-Európában minden nap erősödik az antiszemitizmus, ahogy nő a migráció. Azzal, hogy az európai vezetők – elsősorban Brüsszelben – nem is akarják megállítani a migrációt, akarva-akaratlanul növelik az antiszemitizmust Nyugat-Európában – tette hozzá. Ezért szerinte kivételnek számít, hogy Magyarországon ma zéró tolerancia van az antiszemitizmussal szemben.
Orbán Viktor kiemelte, nekünk közvetlen érdekünk Izrael stabilitása, ha a közel-keleti térségben háború vagy bármilyen felfordulás van, annak mi a kárvallottjai leszünk. Hozzátette, szerinte százezer felett van azoknak a száma, akik Izraelben élnek, és magyar származásúak. A magyar államnak pedig minden egyes állampolgáráért felelőssége van. Másfelől van egy jelentős számú, elsősorban Budapesten összpontosuló zsidó közösség Magyarországon, nekik nem közömbös, hogy Izraelben mi történik, és Magyarországnak milyen a kapcsolata Izraellel. A kormányfő megjegyezte, van egy gazdasági érdekünk is, Magyarországnak ugyanis komoly együttműködése van Izraellel, és a turizmusunkhoz is jelentős mértékben járulnak hozzá, miután itt biztonságban érezhetik magukat, szívesen vannak itt.
„Tehát számos olyan ok van, amely az izraeli-magyar jó kapcsolatok, stratégiai partnerség és barátság mellett szól”
– hangsúlyozta a miniszterelnök.
Orbán Viktor: Az antiszemitizmust Nyugat-Európába importálják, és a brüsszeli elit ezt nem akarja megállítaniNövekedési tervek
Orbán Viktor arról is beszélt, azért nevezik az ideit az „áttörés évének”, mert 5 gazdasági és 5 politikai célt tűztek ki. A hátteret egy gazdasági terv adja. Az első negyedévben szerinte 0,7-0,8 százalékkal fog növekedni a magyar gazdaság, ami a második negyedévben felmegy 1,5 százalékra, a harmadik negyedévben eléri a 3 százalékot, az év végén pedig a 3,5 százalékot. „Úgy érzem, hogy ezt meg tudjuk csinálni” – szögezte le a kormányfő.
Majd megismételte, hogy „ha munka van, minden van”, és nemcsak, hogy soha nem dolgoztak annyian Magyarországon, mint most, de a roma közösségből is sikerült sokakat behívni a munkaerőpiacra, amire nagyon büszke. Fontos, hogy a magas foglalkoztatási arányokat fenntartsuk, mert ha az csökkenni kezd, általában ők veszítik el először az állásukat – hangsúlyozta.
Ezeregy érv
Áttérve a „külső hatásokra”, a kormányfő kiemelte, hogy Nyugat-Európában nem azt a politikát folytatják, mint mi. Orbán Viktor szerint jelenleg a nemzetközi térben egy dolga van jelenleg Magyarországnak: Donald Trump amerikai elnököt békekezdeményezéseiben támogatni kell.
„Nem elgáncsolni, nem kritizálni, nem bírálni, nem betartani neki, hanem támogatni”
– szögezte le. Úgy véli, Nyugat-Európa mást gondol, ott jól láthatóan utálják az amerikai elnököt, és szerinte nem lennének elkeseredve, ha kudarcok érnék őt. Nem béketervet dolgoztak ki, mint a magyarok – folytatta –, hanem háborús tervet.
A miniszterelnök szerint egyébként Donald Trump egy dolgot már elért, elszigetelte a konfliktust, most már fegyvernyugvás kellene. Hangsúlyozta, a vesztésre álló ukrán hadseregbe magyarokat is besoroznak, Magyarországnak „ezeregy érve van arra”, miért kellene béke.
Új fordulatszámon pörög a kereskedelmi háború, Donald Trump 20 százalékos importvámmal vág oda az Európai UniónakÉlelmiszerárak, telekommunikáció, bankszektor
Orbán Viktor beszélt arról is, hogy három területen történtek olyan áremelkedések, melyek súlyosan érintették a magyar családokat, megjegyezve, hogy „kifejezetten gyötrelmes dolgok ezek”:
élelmiszerárak, itt kellett a leggyorsabban beavatkozni.
szolgáltatások, ezen belül is kirívóan nagy mértékben a telekommunikációs szolgáltatások ára emelkedett meg. Szigorú hangú beszélgetések zajlottak, bízik benne, hogy szót tudnak érteni a szolgáltatókkal, itt három céggel kell megállapodni.
banki szolgáltatások, szerinte reális esély van a megállapodásra, mert bár a bankszektort komoly adók sújtják Magyarországon, így is sikeres éveket zárnak.
„Ezt végig fogjuk vinni”
Az interjúban szóba került a miniszterelnök Tarnazsadányban tett látogatása is. Orbán Viktor leszögezte, ha az ember megindít egy kábítószer-ellenes akciót, jó, ha nem egy budapesti irodából irányítja az ilyesmit.
„Beszéltem az ott élőkkel, az egy nehéz környék”
– fogalmazott, hozzátéve, felelős falusi vezetéssel találkozott a helyszínen. A drog – folytatta a kormányfő – nem egy elvont dolog, konkrét, személyes probléma, és ő támogatást kapott a harchoz a településen.
Mint mondta, a hajtóvadászat megindult, több mint 3500 rendőrt mozgósított a belügyminiszteren keresztül erre a munkára, több mint 1000 akciót hajtottak végre, beadták a szükséges törvénymódosításokat. „Ebben az ügyben is zéró tolerancia van, itt a kormány nem hátrál meg, ezt végig fogjuk vinni” – jelentette ki a kormányfő.
Orbán Viktor Tarnazsadányban: Addig fogjuk folytatni, amíg fel nem számoljuk és meg nem szabadítjuk magukat a kábítószer-hálózattólTízezrek a dugóban
A gyülekezési törvény módosítása miatt tartott tiltakozásokkal kapcsolatban Orbán Viktor közölte:
beadnak egy olyan törvénymódosítást, mely megpróbálja a nem tüntető, az adott demonstrációktól távol maradó emberek jogait is figyelembe venni.
Fontos a gyülekezés szabadsága – jegyezte meg a miniszterelnök –, de nem normális dolog, hogy közben emberek ezrei, akár tízezrei rekednek a budapesti dugóban, nem tudják élni az életüket, végezni a munkájukat.
Több ezren tüntettek a gyülekezési jog korlátozása ellen, négy hidat elfoglaltak Budapesten a tiltakozók - GalériaA Momentum Mozgalom ezúttal is tiltakozó akciót szervezett az MTVA szerkesztőségéhez, a kora reggeli órákban mintegy 20 rendőr nézett szembe ugyanannyi momentumos képviselővel a Kunigunda utcai székháznál, de a helyszínen néhány, palesztinok mellett kiálló civil is megjelent.
Tüntetők várták Orbán Viktort az MTVA épületénél