Budapest;Izrael;Benjamin Netanjahu;Orbán Viktor;

Orbán Viktor: Az antiszemitizmust Nyugat-Európába importálják, és a brüsszeli elit ezt nem akarja megállítani

A kormányfő leszögezte, Magyarország az első pillanatban világossá tette, hogy kiáll Izrael szuverenitása, önvédelemhez való joga mellett, és kiemelte, hogy a stabil Izrael a Közel-Kelet stabilitásának a kulcsa. Benjámin Netanjahu közölte, Magyarország bátor és jelentős lépést tett a kilépéssel a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC), meg is tapsolta érte a magyar kormányfőt. Ez volt a sajtótájékoztató.

– Utoljára Budapesten, nyolc éve találkoztunk, én pedig legutóbb 2021-ben voltam önöknél. A világ hatalmasat változott azóta, az egész globális biztonság fenyegetésekkel néz szembe, ennek egyik legsúlyosabb eseménye az a terrortámadás volt, amit Izrael szenvedett el másfél évvel ezelőtt – jelentette ki Orbán Viktor azon a csütörtöki sajtótájékoztatón, amelyre Benjámin Netanjahuval állt nyilvánosság elé csütörtök délután Budapesten a Karmelita kolostorban.

„Magyarországon eddig sem lengettek Hamász-zászlókat, és ezután sem fognak”

A magyar miniszterelnök kiemelte, Magyarország az első pillanatban világossá tette, hogy kiáll Izrael szuverenitása, önvédelemhez való joga mellett. Hazánkban is történtek változások – folytatta –, leginkább az Európai Unióban. Magyarország az elmúlt időszakban a szabadság szigete volt Európában – jegyezte meg. Hozzátette, a magyar zsidó közösség a harmadik legnagyobb zsidó közösség Európában, „és biztosan állíthatom, hogy ma ők vannak a legnagyobb biztonságban” az egész kontinensen.

Mindannyiunkat meglepett – hangsúlyozta a miniszterelnök –, hogy Nyugat-Európában soha nem látott méreteket öltött az antiszemitizmus. „Magyarországon eddig sem lengettek Hamász-zászlókat, és ezután sem fognak ilyet tenni”, zéró tolerancia van az antiszemitizmussal szemben – szögezte le. Arról is beszéltünk – jegyezte meg –, hogy

az antiszemitizmust Nyugat-Európába importálják, az illegális migráció szükségszerűen hozza magával az antiszemitizmus növekedését, és a brüsszeli elit ezt nem tudja, nem akarja megállítani, „az illegális migrációt nem megállítani, hanem menedzselni akarják”.

Magyarország semmilyen európai migrációs megállapodást nem enged érvényesülni, ez számunkra szuverenitási kérdés is – mondta a kormányfő. Majd kiemelte,

érdekeltek vagyunk abban, hogy Izrael biztonságos ország legyen, és stabil ország maradjon, a stabil Izrael a Közel-Kelet stabilitásának a kulcsa.

Bevehetetlen európai bástya

A kétoldalú kapcsolatokról Orbán Viktor elmondta, Izrael komoly befektető Magyarországon. Jól működik együtt a magyar és az izraeli vállalati közösség, és reményeik szerint ez az együttműködés folytatódik. Izraeltől számos olyan technológiát vásároltunk – hangsúlyozta –, amit beépítettünk a magyar katonai rendszerbe, ezt az együttműködést is folytatni fogjuk. A miniszterelnök hozzátette, örülnek, hogy Izrael soha semmilyen akadályt nem gördített a Magyarországról Izraelbe irányuló export elé.

Orbán Viktor ezután bejelentette, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC), és úgy fogalmazott:

„meggyőződésünkké vált, hogy ez egy politikai bírósággá alakult”, amit a legvilágosabban az Izraellel kapcsolatos döntések mutattak meg.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter ma benyújtja a római statútumának felmondásáról szóló törvényjavaslatot. Magyarország az első ICC-tag, amely így tesz. Benjamin Netanjahu megtapsolta Orbán Viktort a bejelentés után. A magyar miniszterelnök beszédét azzal zárta:

„megerősítem, hogy Magyarországra Izrael a jövőben is számíthat, mint a zsidó-keresztény kultúra ellenfelek által bevehetetlen európai bástyájára”.

„Bátor és jelentős lépést tettek”

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök arról beszélt, Orbán Viktor vezetése alatt Magyarország fantasztikus dolgokat tett Izrael és a zsidó nép számára: támogatja Izraelt, büszkén, megingathatatlanul, kiáll érte az EU-ban és az ENSZ-ben. Ezt követően megjegyezte, „bátor és jelentős lépést tettek a Nemzetközi Büntetőbíróság tekintetében”. „Ez nem csak számunkra, az összes demokrácia számára fontos” – fogalmazott, hozzátéve,

„ön az első, de merem remélni, nem az utolsó állam, a, ely kisétál ebből a korrupcióból, ebből a rothadásból”.

Benjamin Netanjahu hozzátette, Izrael állam nélkül nincs zsidóság, és ez az antiszemitizmus elleni fellépés példaértékű.

Mélyen gyökerező együttműködés

Kitért arra is, hogy Magyarország gondoskodik Izrael futballcsapatáról, hiszen valahol gyakorolniuk kell, mindez pedig a mély barátság és szövetség jele. Elmondhatom tehát – folytatta az izraeli kormányfő –, hogy ez gyakorlati módon is szövetséggé alakul át, sok izraeli turista látogat ide, sok az izraeli beruházás, az izraeliek kedvelik Budapestet, „bár ki ne kedvelné”. De az együttműködés ennél mélyebben gyökerezik, hiszen hasonló csatát vívunk a közös civilizációnk jövője érdekében – szögezte le.

„Minket Irán proxijai támadtak meg, a Hamász terroristái, akik megerőszakolták asszonyainkat, lefejezték férfijainkat, elégették kisdedeinket és túszokat ejtettek” – mondta, kiemelve, mindannyiukat szeretnék hazavinni. Ez egy közös erőfeszítés az értékeink, az érdekeink, a közös biztonságunk érdekében – mondta, megjegyezve, ezt Európában sokan nem értik meg, de Orbán Viktor igen.

Felidézte, a sajtótájékoztatóra tartva Orbán Viktor elmesélte neki, hogy ebben a teremben Beethoven is játszott zongorán, mindez pedig szerinte arról árulkodik, milyen gazdag kultúrát kínál Magyarország.

„Mi Izraelben, a zsidó nép is gazdag kultúrával rendelkezünk, és ez a partneri kapcsolat példa nélküli. Remélem tovább növekszik és erősebbé válik. Köszönöm szépen kedves barátom, Viktor”

– zárta beszédét az izraeli miniszterelnök.

A sajtótájékoztató ezzel véget ért, a jelenlévő újságírók nem kérdezhettek. A sajtótájékoztatót egy kisebb protokolláris malőr szegélyezte, Orbán Viktor ugyanis végig az izraeli, míg Benjámin Netanjahu a magyar zászlósor előtt beszélt.

Mint ismert, az izraeli kormányfőnek ez az első európai útja azóta, hogy a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság 2024. november 21-én elfogatóparancsot adott ki ellene a gázai háborúban izraeli erők által elkövetett háborús bűnök – a többi között népirtás és humanitárius katasztrófa okozása – gyanúja miatt. Bár Magyarország az ICC tagja, Orbán Viktor már aznap jelezte, hogy budapesti látogatásra hívja Benjamin Netanjahut, ma pedig a találkozójuk előtt Gulyás Gergely be is jelentette, hogy az Orbán-kormány kilépteti Magyarországot az ICC-ből. Ebből gyorsan világhír is lett. 

Az izraeli kormányfő csütörtök hajnalban érkezett, vasárnapig marad. Úgy tudni, lesz egy elég rejtélyes találkozója is a magyar fővárosban, amelynek a kedvéért egy harmadik ország tisztviselője jön ide. Az nem világos, hogy ki és honnan érkezik. 

Alakul az illiberális dacszövetség

Ami az ICC-t illeti, a Benjamin Netanjahu ellen kiadott elfogatóparancsot mind a 124 tagállamnak tiszteletben kell tartania, amely aláírta a római statútumot. Ez azt jelenti, hogy Magyarországnak őrizetbe kell vennie a területére belépő körözött személyt. A végrehajtás azonban a tagállamokon múlik, az ICC-nek és az elfogatóparancsnak nincs végrehajtási mechanizmusa, a hágai székhelyű testület ehelyett a tagállamok együttműködésére támaszkodik. Magyarország ratifikáltam, de nem hirdette ki a római statútumot, Gulyás Gergely legalábbis erre hivatkozva jelezte korábban, hogy Benjamin Netanjahut itt nem fogják őrizetbe venni. 

Eközben az Az Israel Hayom című lapban Zvi Hauser volt parlamenti képviselő, a Koalíció az izraeli Golánért alapító elnöke azt írta, hogy történelmi lehetőséget kínál Benjamin Netanjahu budapesti látogatása arra, hogy Magyarország elismerje a Golán-fennsík feletti izraeli szuverenitást. Hangsúlyozta, ha ez megtörténik, az nagy diplomáciai fegyverténynek számítana Benjamin Netanjahu részéről. Ezzel azonban az Orbán-kormány újabb határt lépne át, hiszen mindeddig csak a Trump-adminisztráció ismerte el Izrael szuverenitását a nemzetközi jog szerint Szíriához tartozó Golán-fennsík fölött. 

Az Európai Bizottság ezt is elhibázta – állapította meg a külügyminiszter.