Egy harmadik ország tisztviselője is Magyarországra utazik azért, hogy találkozzon a csütörtöktől vasárnapig budapesti látogatáson tartózkodó Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel – szellőztette meg szerda este a The Times of Israel. A lap egy névtelenséget kérő forrásra hivatkozva ír erről, aki azt sem árulta el, hogy melyik harmadik ország milyen rangú tisztviselőjéről van szó.
Mint megírtuk, Benjamin Netanjahu a korábban ismert időpontnál később, szerda este helyett csak csütörtök hajnalban száll le a budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren. Csak találgatunk, de az izraeli kormányfő azért halaszthatta el az útját, mert szerdáig kapott időt vallomástételre az úgynevezett Qatargate-ügyben. Ez arról szól, hogy az izraeli miniszterelnök több volt és jelenlegi tanácsadója egy amerikai cégen keresztül pénzt fogadott el katariaktól azért, hogy Katart hízelgő fényben, Egyiptomot pedig kedvezőtlen színben tüntessék fel a Hamász által túszul ejtett izraeliek kiszabadításáért folytatott tárgyalásokon. Emiatt a gyanú miatt az ügyben eljáró tel-avivi körzeti bíró elrendelte Benjamin Netanjahu legközelebbi tanácsadója, Jonatan Urich, illetve az egykori tanácsadó Eli Feldstein őrizetbe vételét három napra. Úgy tudni – emlékeztet a CNN –, mindketten elfogadtak pénzt azért, hogy Katar szerepét kiemeljék, a rivális Egyiptomot viszont feketítsék a médiában és máshol a nyilvánosság előtt. Bár a konkrét vádpontok egyelőre nem ismertek, az ügyben hétfőn Zvika Kleint, a Jerusalem Post főszerkesztőjét is kihallgatták már.
Nem szerda este, hanem csütörtök hajnalban jön Budapestre Benjamin NetanjahuAz izraeli miniszterelnöknek ez az első európai útja azóta, hogy a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) tavaly elfogatóparancsot adott ki ellene és Joáv Gallant volt védelmi miniszter ellen a gázai háborúban elkövetett háborús bűnökre hivatkozva. Orbán Viktor már aznap, 2024. november 21-én budapesti látogatásra hívta Benjamin Netanjahut. Ez annak ellenére történt, hogy Magyarország ICC-tag, vagyis az izraeli miniszterelnököt le kellene tartóztatni. Amiért mégsem fogják, az az, hogy bár az Országgyűlés még 2001 novemberében ratifikálta az elfogatóparancs alapjául szolgáló római statútumot (meg is jelent a Magyar Közlönyben), ezt Gulyás Gergely szerint alkotmányossági aggályok miatt máig nem hirdették ki Magyarországon. (Erről először a Miniszterelnökséget vezető miniszter még 2023 márciusában beszélt a Vlagyimir Putyin orosz elnök ellen szintén háborús bűnök miatt kiadott elfogatóparancs idején.) Az Orbán-kormány egyébként a Netanjahu-látogatáshoz időzítheti a bejelentést, hogy Magyarország az Egyesült Államok nyomdokain szintén kilép az ICC-ből. Ezt a Szabad Európa után a The Times of Israel is megírta. A Népszava kérdésére, ezzel mi a helyzet, az ICC úgy válaszolt, hogy sajtóhíreket nem kommentál.
Április első hetében érkezik Budapestre Benjamin NetanjahuAmnesty International: Magyarország tartsa tiszteletben az elfogatóparancsot, és tartóztassa le Benjamin Netanjahut!