Budapest;Benjamin Netanjahu;Amnesty International;letartóztatás;elfogatóparancs;háborús bűnök;felszólítás;

Amnesty International: Magyarország tartsa tiszteletben az elfogatóparancsot, és tartóztassa le Benjamin Netanjahut!

A jogvédő szervezet szerint az izraeli miniszterelnök budapesti látogatása gúnyt űz az Izrael által a palesztin területeken elkövetett háborús bűncselekmények áldozataiból.

Benjamin Netanjahu magyarországi látogatása nem válhat az európai emberi jogok irányadó példájává. Az európai és globális vezetőknek fel kell szólítaniuk Magyarországot, hogy tartsa tiszteletben az elfogatóparancsot, és tartóztassa le az izraeli kormányfőt. Ez a látogatás súlyos üzenetet hordoz: gúnyt űz „az Izrael által elkövetett népirtás, a megszállt palesztin területeken elkövetett háborús bűncselekmények és az elnyomó apartheid rendszer” áldozataiból – mondta Erika Guevara-Rosas, az Amnesty International (AI) globális kutatási vezetője. Szavait a jogvédő szervezet honlapján olvasható közlemény idézi azzal kapcsolatban, hogy Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerdán érkezik magyarországi látogatásra érkezik.

Orbán Viktor azután hívta meg Magyarországra az izraeli vezetőt, hogy tavaly novemberben a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki ellene háborús és emberiesség elleni bűncselekmények vádjával.

Netanjahu miniszterelnök a vádak szerint háborús bűnös, az éheztetés mint hadviselési módszer alkalmazásával, civilek elleni szándékos támadásokkal, gyilkossággal, üldözéssel és más embertelen cselekményekkel vádolnak – ezek mind az emberiesség elleni bűncselekmények körébe tartoznak – tette hozzá Erika Guevara-Rosas. Leszögezte: „Ha Magyarország területére érkezik, az ICC-t alapító egyezmény aláírójaként Magyarországnak kötelessége letartóztatni Netanjahut, és át kell adnia a hágai büntetőbíróságnak. Felbátoríthatja az izraeli vezetést további bűncselekmények elkövetésére, ha bármely, ICC-ben résztvevő államba tett látogatás nem vezet a letartóztatásához.” 

A közlemény kitér arra is, hogy Netanjahu látogatása kísérlet az ICC munkájának az aláásására. A látogatás sértő a bűncselekmények áldozataira nézve, akik az ICC-től várnak az igazságszolgáltatást. Benjamin Netanjahu budapesti látogatása azt az üzenetet közvetíti, hogy az ICC által körözött, háborús bűnökkel vádolt személyek szívesen látott vendégek az Európai Unió egyik tagállamában. – Felszólítjuk az ICC ügyészét, hogy vizsgálja ki és indítson eljárásokat az Izrael által elkövetett összes bűncselekménnyel kapcsolatban, ahogyan Magyarországnak is ugyanígy el kellene járnia az egyetemes joghatóság elvei alapján. Az ICC által háborús és emberiesség elleni bűncselekményekkel vádolt vezetők, mint Netanjahu, többé nem élvezhetnek büntetlenséget – szögezi le a közlemény.

A Népszava írta meg elsőként, hogy Benjamin Netanjahu április első hetében érkezik Budapestre. Gulyás Gergely még a március 13-i kormányinfón arról beszélt, hogy egyelőre nincs döntés arról, hogy kilépünk az ICC-ből, de ezt a Miniszterelnökséget vezető miniszter nagyon támogatná, mivel szerinte a hágai székhelyű testület politikai tevékenységet végez. Az ICC alapító okmánya, a római statútum egyik alapelve, hogy az ICC által kiadott elfogatóparancs alá tartozó személyeket tekintet nélkül le kell tartóztatni és át kell adni, ha az ICC-tagállam joghatósága alá tartoznak, beleértve azt, ha az adott ország területén tartózkodnak. AZ AI arra is emlékeztetett, hogy több ICC-tagállam – köztük Franciaország, Németország, Olaszország, Lengyelország és Magyarország – vezetői jelentették ki vagy jelezték, hogy országukba látogatása esetén nem tartóztatnák le Benjamin Netanjahut. Az Amerikai Egyesült Államok pedig szankciókat vezetett be az ICC ügyésze, Karim Khan ellen.

Benjamin Netanjahu ellen 2024. november 21-én adott ki elfogatóparancsot a Nemzetközi Büntetőbíróság a palesztin szélsőséges szervezet, a Hamász vezetőivel együtt az Izraelt 2023. október 7-én érő terrortámadás és a Gázai övezet ellen indított háború miatt. Korábban, még a Vlagyimir Putyin ellen kiadott elfogatóparancs ellen Gulyás Gergely azzal érvelt, hogy a római statútumot az Országgyűlés elfogadta ugyan, de nem hirdették ki Magyarországon, mert alkotmányellenes.

Úgy tűnik, hogy a hatóságok valóban semmibe veszi az egyhangú tiltakozást.