A kormány egyetért azzal, hogy Magyarország felmondja a Nemzetközi Büntetőbíróság Statútumát, valamint a Nemzetközi Büntetőbíróság kiváltságairól és mentességeiről szóló, New Yorkban 2002. szeptember 10-én elfogadott megállapodást – olvasható a Magyar Közlönyben csütörtök délután megjelent rendeletben.
Az Orbán Viktor aláírásával közzétett határozat ennek megfelelően felhívja a külgazdasági és külügyminisztert, hogy tegye meg a Statútum, illetve a fent említett megállapodás felmondásához szükséges jognyilatkozatokat.
Benyújtották a Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépésről szóló törvényjavaslatot
A Külgazdasági és Külügyminisztérium a kormány döntése alapján elkészítette és immár be is nyújtotta az Országgyűlésnek a Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépésről szóló törvényjavaslatot - jelentette be Szijjártó Péter.
A tárcavezető tájékoztatása szerint a parlament még április vége előtt el tudja kezdeni a törvényjavaslat tárgyalását, majd május végén ki is írhatják erről a szavazást, ezt követően pedig az ENSZ-t is értesíteni fogják.
"A nemzetközi jogszabályok értelmében ez a lépésünk egy esztendő múlva fog hatályosulni" - mutatott rá. "Magyarország nem kíván egy politikailag motivált, politikai eszközzé lefokozott nemzetközi bírósági rendszer része lenni" - összegzett.
A magyar miniszterelnök az izraeli kormányfővel, Benjamin Netanjahuval közösen tartott sajtótájékoztatóján kijelentette: a Nemzetközi Büntetőbíróság politikai szervezetté alakult, amit a legvilágosabban az Izraellel kapcsolatos döntések mutatnak meg.
Orbán Viktor: Az antiszemitizmust Nyugat-Európába importálják, és a brüsszeli elit ezt nem akarja megállítaniA kilépés csak egy év múlva lép hatályba, így Magyarországnak elvileg addig is le kellene tartóztatnia Netanjahut – ugyanakkor Orbán korábban már jelezte, hogy erre nem kerül sor.
Nemzetközi Büntetőbíróság: Hiába lép ki az ICC-ből, Magyarországnak le kellene tartóztatnia az izraeli kormányfőt