Oroszország;Magyarország;Fehéroroszország;vagyon;szankciók;befagyasztás;NAV;

Feltehetően mentesítették a Sberbank magyarországi vagyonelemeit is

Több száz milliárd forint értékű orosz vagyont fagyasztottak be Magyarországon, de a nagy részét azóta mentesítették a korlátozások alól

A NAV adatvédelmi okokból nem árulta el, hogy pontosan mely orosz és belorusz magánszemélyeket, valamint szervezeteket érintettek az intézkedések.

A HVG információi szerint a NAV húsz alkalommal fagyasztott be olyan, Magyarországon található vagyonelemet – például számlát, ingatlant, ingóságot, üzleti részesedést –, amely kapcsolatba hozható azokkal a szankciókkal, melyeket az Európai Unió vezetett be Oroszország és Belarusz ellen az ukrajnai invázió miatt.

A szankciós listán jelenleg nagyjából 2400 magánszemély és szervezet neve szerepel: Vlagyimir Putyin orosz elnök mellett a vezető politikusok, oligarchák, állami propagandisták, félkatonai szervezetek, bankok, valamint rengeteg orosz vállalat is.

A portál kiemeli, hogy a zárolás nagysága nem elhanyagolható,

az invázió 2022-es megindításától idén március 12-ig nagyjából 588 milliárd forintot (körülbelül 1,5 milliárd eurót) tett ki a Magyarországon korlátozással érintett vagyon összege.

Ebben viszont már nemcsak a húsz befagyasztás értéke szerepel, hanem néhány olyan eset is, amikor ismeretlenek pénzt vagy egyéb forrást akartak eljuttatni – például elutalni – valamelyik, a listán szereplő magánszemélynek vagy szervezetnek.

A portál szerint a NAV kimutatásából az is kiderül, hogy az érintett vagyonelemek jelentős részét mentesítették a korlátozások alól: mindössze néhány milliárd forint értékű tulajdon nem kapott semmiféle engedményt, miközben 201 milliárd forintnyi vagyont teljesen, a maradék több mint 380 milliárdot pedig pontosan meg nem határozható mértékben mentesítették. Ez nem ellentétes az uniós szabályozással, a szankciókról szóló rendelet ugyanis rengeteg olyan esetet sorol fel, amelyek indokul szolgálhatnak a mentesítésre.

A NAV adatvédelmi okokból nem árulta el, hogy pontosan mely orosz és belorusz magánszemélyeket, valamint szervezeteket érintettek az intézkedések, de a cikk szerint

feltehetően szerepel a listán a Sberbank magyarországi vagyona, valamint azok a beszerzések is, amelyek a paksi atomerőmű vagy a hármas metró működtetéséhez szükségesek.

Utóbbiak mind uniós szintű felmentést kaptak már a szankciók alól, az orosz gyökerű pénzintézet pedig egy Ausztriában bejegyzett cég tulajdonába került. A bank magyar része ugyanis közvetlenül a bécsi Sberbank Europe AG-hoz tartozott, azt azonban az osztrák belügyminisztérium felmentésével 2023 nyarán 227 millió euróért megvásárolhatta egy ottani üzletember, Stephan Zöchling. Így a Sberbank Magyarország már Zöchling vagyonkezelőjéhez tartozik.

A portál kiemeli, az azonban kiderül a hivatalos statisztikákból, hogy

a NAV vámosai 371 alkalommal intézkedtek az orosz szankciókkal összefüggésben.

A vámellenőrzésre tehát kifejezetten nagy hangsúlyt fektetnek: 150 esetben visszatartották az árukat is, és mintegy 50 alkalommal megtiltották a ki- vagy beléptetést. A lefoglalt termékek között vannak élelmiszerek, ruhák, gépek, trágyázószerek, kozmetikumok, autók, valamint vas- és acéltermékek is.

Újabb száj- és körömfájás eseteket regisztrált a Nébih. Mindez immár nagyon nehéz helyzetbe hozhatja a hazai húsexportot, de az állatállomány is visszaeshet.