Lengyelország;Orbán Viktor;Grúzia;Hollandia;Radoslaw Sikorski;

Orbán Viktor Grúziában október 29-én

- „Úgy látszik, Viktor a Lenin-rendre hajt” – Élesen bírálta a miniszterelnök grúziai látogatását a lengyel külügyminiszter

Közös sajtótájékoztatón mondta el véleményét a grúz parlamenti választásról a lengyel és a holland tárcavezető.

Közös sajtótájékoztatót tartott Radosław Sikorski lengyel- és Caspar Veldkamp holland külügyminiszter kedden Bredában, melynek során mindkét politikus kritizálta a grúz parlamenti választást és Orbán Viktor tbiliszi útját – derül ki az NL Times tudósításából, amit elsőként a 444 vett észre.

Sikorski „nem teljesen demokratikusnak” nevezte a választást, és azt a tényt is kommentálta, hogy a magyar miniszterelnök már a hivatalos végeredmény kihirdetése előtt gratulált az oroszbarát kormánypártnak a győzelemhez. „Úgy látszik, Viktor a Lenin-rendre hajt” – jelentette ki.

Veldkamp arra szólította fel a grúz hatóságokat, hogy foglalkozzanak a választás tisztaságával kapcsolatos vádakkal, és megjegyezte, hogy a választás egyenetlen játéktéren zajlott.

A voksok csaknem száz százalékának feldolgozása alapján a grúz kormánypárt a szavazatok több mint 54 százalékát szerezte meg a parlamenti választásokon. Nemzetközi választási megfigyelők azonban azt állapították meg, hogy a voksolás előtt és alatt is aggályok merültek fel a választás tisztaságával kapcsolatban. Jelzésük szerint maga a voksolás folyamata általában jól szervezett volt, de többek között szavazatvásárlást és kettős szavazást, nyomásgyakorlást, a szavazók megfélemlítését, a választói titoktartás megsértését, egyenlőtlen versenyfeltételeket, a média kormányzati leuralását és a köztisztviselőkre gyakorolt kormányzati nyomást tapasztaltak.

Orbán Viktor, mint az EU soros elnökségét ellátó kormány vezetője már azelőtt gratulált szövetségesének, az oroszbarát Grúz Álom pártnak, hogy a grúz hatóságok által véglegesnek nyilvánított eredményt kihirdették volna. A miniszterelnök és a népes magyar küldöttség hétfőn érkezett Tbiliszibe, miközben a grúz ellenzék utcai tüntetéseken tiltakozott.

Josep Borrell, az EU külügyi főképviselője valamint Nassrabi Nabila, az Európai Bizottság szóvivője is hangsúlyozta, hogy Orbán Viktor nem az Európai Uniótól kapott felhatalmazással utazott Grúziába, nem képviselheti ott az EU-t, a Tanács soros elnökének nincs külpolitikai hatásköre, a magyar miniszterelnök látogatása kizárólag a Magyarország és Grúzia közötti kétoldalú kapcsolatok keretében történhet. Később pedig tizenhárom uniós külügyminiszter közös állásfoglalásban bírálta Orbán Viktor látogatását, és ítélte el a grúziai parlamenti választásokon a nemzetközi szabályok állítólagos megsértését. Szijjártó Péter erre úgy reagált, „a szokásos károgók és a hivatalos rettegők nem vesztegetik az időt”, és közölte, szerinte az említett külügyminiszterek továbbra sem tudja megemészteni, hogy a demokrácia a népakaratról szól, és a grúz kormányt nem Brüsszelből jelölik ki, hanem azt maguk a grúziai emberek választják meg.

Az Egyesült Nemzeti Mozgalom társelnöke közölte, az ellenzék új szavazást fog szorgalmazni nemzetközi felügyelet mellett.