Orbán Viktor nem az Európai Uniótól kapott felhatalmazással utazott Grúziába, nem képviselheti ott az EU-t, a Tanács soros elnökének nincs külpolitikai hatásköre, a magyar miniszterelnök látogatása kizárólag a Magyarország és Grúzia közötti kétoldalú kapcsolatok keretében történhet - jelezte Josep Borrell, az EU külügyi főképviselője valamint Nassrabi Nabila, az Európai Bizottság szóvivője.
Videón, ahogy fütyüléssel, pfujolással fogadják Orbán Viktort GrúziábanA hétvégi választás után első kormányfőként látogatok Georgiába, egy konzervatív, keresztény és Európa-párti országba - derült ki hétfőn délután a magyar miniszterelnök Fb-posztjából.
Orbán Viktor és a népes magyar küldöttség hétfőn érkezett Tbiliszibe, miközben a grúz ellenzék utcai tüntetéseken tiltakozik, mert szerintük választási csalás történt, az európai uniós intézmények álláspontja pedig az, hogy a szabálytalanságokat ki kell vizsgálni. A nemzetközi választási megfigyelők ugyanis a szombati grúziai választások kapcsán azt állapították meg, hogy a választások előtt és alatt is aggályok merültek fel a választás tisztaságával kapcsolatban.
Jelzésük szerint maga a voksolás folyamata általában jól szervezett volt, de többek között szavazatvásárlást és kettős szavazást, nyomásgyakorlást, a szavazók megfélemlítését, a választói titoktartás megsértését, egyenlőtlen versenyfeltételeket, a média kormányzati leuralását, a köztisztviselőkre gyakorolt kormányzati nyomást tapasztaltak a megfigyelők. Az Európai Parlament küldöttségének vezetője, Lopez-Isturiz White arról is beszámolt, hogy bizonyíték van arra, hogy olyan intézményeket, mint az újonnan létrehozott Korrupcióellenes Hivatal, "politikai célokra használtak".
Grúzia elnöke nem fogadja el a hivatalos választási végeredményt, utcára hívja az ellenzéket Orbán Viktor érkezésének a napjánA választási eredményt el nem ismerő ellenzék hétfő esti tüntetését is akadályozta a hatalom. A Georgia Today grúziai portál arról számolt be, hogy a tbliliszi polgármesteri hivatal nem adott engedélyt a Szalome Zurabisvili államfő által meghirdetett demonstrációra, de a szervezők előre jelezték – mindenképpen utcára vonulnak, legfeljebb a szónokok számára nem állítanak fel színpadot.
Az ellenzék azért vonult utcára,
mert a választások elcsalásával vádolja az oroszpártinak tartott kormányt, az államfő megfogalmazása szerint hazája egy orosz különleges művelet áldozata lett.
Vlagyimir Putyin orosz elnök szóvivője hétfői sajtótájékoztatóján „határozottan elutasította” és alaptalannak nevezte a vádat. Dmitrij Peszkov azt hangsúlyozta, hogy valóban történt külföldi beavatkozás a grúziai választásokba, de nem Oroszország részéről. Európai erők és különböző európai intézmények próbálták befolyásolni a szavazás eredményét, destabilizálni a grúziai belpolitikai helyzetet. Oroszország nem avatkozik be Grúzia belügyeibe és nem szándékozik ilyet tenni, idézte Peszkovot a TASZSZ orosz hírügynökség.
A Kreml visszautasítja, hogy Oroszország beavatkozott volna a grúziai választásokbaOrbán Viktor számára kiemelt fontosságú a grúziai vizit, hiszen hivatalos programját is módosította ezért, hétfőn a grúziai útra hivatkozva nem tartotta meg az EU-soros elnökség eredményeinek ismertetését a magyar országgyűlésben. Orbán és külügyminisztere abszurd módon arra hivatkoznak, hogy támogatják Georgia uniós integrációját, miközben épp az Irakli Kobakhidze miniszterelnök által vezetett grúz kormány és a mögötte álló Grúz Álom párt által kezdeményezett antidemokratikus jogsértő törvények elfogadása miatt függesztette fel a grúz csatlakozási folyamatot az Európai Unió.
Az Európai Bizottság szólt, hogy Orbán Viktor nem az EU-t képviseli GrúziábanOrbán Viktor az EU-s találkozó helyett választotta Grúziát, az utolsó pillanatban mondta le a beszédét az Országgyűlésben