ellenzék;elnök;tüntetés;Grúzia;parlamenti választás;

Szalome Zurabisvili a vasárnap esti bejelentés közben

- Grúzia elnöke nem fogadja el a hivatalos választási végeredményt, utcára hívja az ellenzéket Orbán Viktor érkezésének a napján

A magyar miniszterelnök elég feszült pillanatban utazik a kaukázusi országba.

Megfosztottak minket a választás jogától. Nem lehet elfogadni ezt az eredményt, mert az azt jelentené, hogy elfogadjuk, Oroszország alárendeltjei vagyunk – jelentette be vasárnap este Szalome Zurabisvili grúz elnök, hogy hétfő este 7 órára tüntetni hívja az ellenzék híveit, tiltakozásul, amiért több exit poll felmérés ellenére a grúz központi választási bizottság a kormányzó oroszpárti Grúz Álom (Kotsebi) nevű pártot nyilvánította a szombaton rendezett parlamenti választás győztesének.

Szalome Zurabisvili ellenzéki vezetők körében állt a nyilvánosság elé vasárnap este. A többi között „totális rablásnak”  és „totális csalásnak” nevezte a parlamenti választás végeredményét, mielőtt tüntetésre szólított volna fel. – Semmi nem teheti legitimmé ezt a választást – hangsúlyozta a grúz államfő. A tüntetést a tbiliszi parlament felé vezető sugárúton, a Rusztavelin tartják, nem mellesleg azon a napon, amikor Orbán Viktor magyar miniszterelnök egy teljes kormányzati küldöttség élén a kaukázusi országba utazik tárgyalni a Kotsebi vezetőivel, Irakli Kobakidze miniszterelnökkel, és Bidzina Ivanisvili exkormányfővel, milliárdos üzletemberrel. Az egyelőre nem világos, hogy az EU soros elnöki tisztségét betöltő Magyarország politikai vezetőjeként Orbán Viktor találkozik-e Szalome Zurabisvilivel is a két nap alatt, amelyet a kaukázusi országban tölt.

Feltűnő volt, hogy szombaton a magyar miniszterelnök gyakorlatilag elsőként, még az egymásnak ellentmondó exit poll felmérések után gratulált Irakli Kobakidzének a választási győzelemhez. 

Csaknem 100 százalékos feldolgozottságnál a hivatalos végeredmény úgy néz ki, hogy a Kotsebi a szavazatok 53,92 százalékát kapta, második a Koalíció a Változásért lett 11,05, harmadik pedig az Egyesült Nemzeti Mozgalom (Natsebi) 10,16 százaléknyi szavazattal. Rajtuk kívül az Erős Grúzia (8,81%) és a Grúziáért (7,77%) lépte át az ötszázalékos küszöböt a 150 fős tbiliszi törvényhozás felé vezető úton. A két legnagyobb ellenzéki párt már jelezte, hogy a képviselői nem veszik át a parlamenti mandátumukat.

A szombati parlamenti választás deklaráltan az Európai Unió vagy Oroszországhoz történő közeledésről szólt, és úgy tűnik, a konfliktusban a brüsszeli politika az ellenzék mellé áll. Charles Michel, az Európai Tanács elnöke a megméretést kísérő visszaélések kivizsgálására szólította fel a grúz központi választási bizottságot, Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter pedig azt tweetelte, Szalome Zurabisvili bejelentése után az Európai Uniónak a grúz emberek mellé kell állnia. 

Ami a visszaéléseket illeti, volt példa ellenzéki aktivisták fenyegetésére, erőszakra, a Kotsebi egyik ígérete pedig az volt, hogy amint újra hatalomra kerül, egyszerűen betiltja a jelenlegi ellenzéki pártokat. Korábban nyilvánvalóan az Oroszországhoz közeledésnek a jele volt az a két törvény, amelyet orosz mintára nemrég fogadtak el. Az egyik a külföldi finanszírozásban részesülő civil szervezetek és média „külföldi ügynökként” való regisztrációjáról szólt. A másik megtiltja az azonos nemű párok házasságát, lehetetlenné teszi számukra gyermekek örökbefogadását, emellett korlátozza a nemi jelleget megerősítő kezeléseket és tiltja nemi hovatartozás megváltoztatását a hivatalos dokumentumokban. Ezen túl a törvény illegalitásba száműzi a Pride-eseményeket, tiltja az LMBTQ emberek melletti kiállást a médiában, és cenzúrának veti alá filmes és irodalmi ábrázolásukat is. Előbbi miatt az EU megszakította Grúzia uniós csatlakozási tárgyalásait, és 121 millió eurónyi támogatást vont meg az országtól, az Egyesült Államok pedig szankciókat léptetett életbe egy sor kormányzati vezető ellen.

Bidzina Ivansivili a háttérben Irakli Kobakidze miniszterelnökkel szombat este a Kotsebi hívei előtt

A kétezer választási megfigyelőt tömörítő My Vote nevű csoport a választási csalások és erőszakos cselekmények mértékére való tekintettel úgy vélte, hogy a választási eredmény nem tükrözi a grúz állampolgárok akaratát. A választási bizottságot is számos bírálat érte amiatt, hogy túl közel állt a Kobakidze-kormányhoz, és a választási reformot, a digitális szavazásra való átállást kellő konzultáció nélkül siettette. – Egy kormányzati szervnek kell gondoskodnia a választási folyamathoz szükséges átláthatóságról. Elemeztük az adatokat egyes körzetekből, és ezek alapján nagy eltérés mutatkozik. Olyan körzeteket találunk Tbilisziben, ahol a Kotsebi a szavazatok 45 százalékát kapta meg, miközben tudjuk, hogy az ellenzéki szavazatok nagy része Tbilisziből érkezett – mutatott rá Dritan Nesho a HarrisX közvéleménykutató intézettől.

Grúzia egyébként téma lesz az EU vezetőinek november 8-i informális csúcstalálkozóján, amelyet Budapesten rendeznek.

Meséjét a telefonján talált felvételek cáfolták meg.