Európai Unió;Szijjártó Péter;Orbán Viktor;Grúzia;látogatás;

- Szijjártó Péter szerint a 13 európai külügyminiszter „hivatalos rettegő”, aki nem képes megemészteni, hogy a grúz kormányt nem Brüsszelből jelölik ki

„A kutya ugat, a karaván halad!” – üzente a magyar tárcavezető.

„A szokásos károgók és a hivatalos rettegők nem vesztegetik az időt!” – így reagált Szijjártó Péter arra, hogy – mint arról lapunk is beszámolt – az Európai Unió 13 országának külügyminisztere elítélte a hétvégi grúziai parlamenti választásokon a nemzetközi szabályok állítólagos megsértését, egyben bírálta Orbán Viktor miniszterelnöknek a tbiliszi kormány támogatására tett látogatását.

A magyar tárcavezető a Facebook-oldalán leszögezte, szerinte a 13 európai külügyminiszter továbbra sem tudja megemészteni, hogy a demokrácia a népakaratról szól, és nem képesek megemészteni, hogy a grúz kormányt nem Brüsszelből jelölik ki, hanem azt maguk a grúziai emberek választják meg. Hozzátette, a 13 külügyminiszter ismét azt bizonyította, hogy a liberális mainstream szerint egy országban csak akkor van demokrácia, ha a liberális párt nyeri a választást.

„Mi Magyarországon 14 éve szembesülünk az ebből fakadó külső támadásokkal. A feladat azonban továbbra sem az, hogy megfeleljünk a brüsszeli elvárásoknak, hanem az, hogy teljesítsük az emberek akaratát” – állapította meg a külügyminiszter. Szijjártó Péter szerint így van ezzel a grúz kormány is, mellyel a jövőben is szorosan együtt fognak működni a kapcsolatuk fejlesztése és az európai integráció felgyorsítása érdekében. „A kutya ugat, a karaván halad!” – zárta bejegyzését a tárvacezető.

Mint beszámoltunk róla, nemzetközi választási megfigyelők a szombati grúziai választások kapcsán azt állapították meg, hogy a választások előtt és alatt is aggályok merültek fel a választás tisztaságával kapcsolatban. Jelzésük szerint maga a voksolás folyamata általában jól szervezett volt, de többek között szavazatvásárlást és kettős szavazást, nyomásgyakorlást, a szavazók megfélemlítését, a választói titoktartás megsértését, egyenlőtlen versenyfeltételeket, a média kormányzati leuralását és a köztisztviselőkre gyakorolt kormányzati nyomást tapasztaltak a megfigyelők.

Orbán Viktor, mint az EU soros elnökségét ellátó kormány vezetője már azelőtt gratulált szövetségesének, az oroszbarát Grúz Álom pártnak, hogy a grúz hatóságok által véglegesnek nyilvánított eredményt kihirdették volna. A miniszterelnök és a népes magyar küldöttség hétfőn érkezett Tbiliszibe, miközben a grúz ellenzék utcai tüntetéseken tiltakozott.

A törvényjavaslatot benyújtó képviselő eredeti indítványa terrorszervezetté próbálta nyilváníttatni az UNRWA-t, de ezt később enyhítették.