Európai Unió;választás;Orbán Viktor;Grúzia;bírálat;

- Tizenhárom uniós külügyminiszter közös állásfoglalásban bírálta Orbán Viktor grúziai látogatását

A magyar kormányfő nem az Európai Unió nevében beszél – szögezték le.

Az Európai Unió 13 országának külügyminisztere elítélte hétfőn a hétvégi grúziai parlamenti választásokon a nemzetközi szabályok állítólagos megsértését, és úgy ítélték meg, hogy a szabályok megsértése „összeegyeztethetetlen az európai uniós tagjelölt országgal szembeni elvárásokkal”.

Az érintett országok – Franciaország, Németország, Lengyelország, Hollandia, Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Írország, Litvánia, Luxemburg, Portugália és Svédország – külügyminiszterei az MTI szerint közös állásfoglalásukban emlékeztettek arra, nemzetközi megfigyelők a választási szabályok megsértéséről számoltak be a kampány során és a választás napján egyaránt.

Kiemelték, hogy elítélik „a szabad és tisztességes választásokra vonatkozó nemzetközi normák mindennemű megsértését”. Egyben bírálták és „korainak” nevezték Orbán Viktor miniszterelnöknek a tbiliszi kormány támogatására tett látogatását, leszögezve, a magyar kormányfő nem az Európai Unió nevében beszél. Kijelentették, hogy osztják a nemzetközi megfigyelők aggályait, és követelték a panaszok pártatlan kivizsgálását, valamint a megállapított jogsértések elszámoltatását.

„Fontos, hogy a tiltakozások, de különösen a kormány azokra adott válasza békés maradjon” – fogalmaztak az aláíró országok külügyminiszterei.

Mint beszámoltunk róla, nemzetközi választási megfigyelők a szombati grúziai választások kapcsán azt állapították meg, hogy a választások előtt és alatt is aggályok merültek fel a választás tisztaságával kapcsolatban. Jelzésük szerint maga a voksolás folyamata általában jól szervezett volt, de többek között szavazatvásárlást és kettős szavazást, nyomásgyakorlást, a szavazók megfélemlítését, a választói titoktartás megsértését, egyenlőtlen versenyfeltételeket, a média kormányzati leuralását és a köztisztviselőkre gyakorolt kormányzati nyomást tapasztaltak a megfigyelők.

Orbán Viktor, mint az EU soros elnökségét ellátó kormány vezetője már azelőtt gratulált szövetségesének, az oroszbarát Grúz Álom pártnak, hogy a grúz hatóságok által véglegesnek nyilvánított eredményt kihirdették volna. A miniszterelnök és a népes magyar küldöttség hétfőn érkezett Tbiliszibe, miközben a grúz ellenzék utcai tüntetéseken tiltakozott.

Josep Borrell, az EU külügyi főképviselője valamint Nassrabi Nabila, az Európai Bizottság szóvivője is hangsúlyozta, hogy Orbán Viktor nem az Európai Uniótól kapott felhatalmazással utazott Grúziába, nem képviselheti ott az EU-t, a Tanács soros elnökének nincs külpolitikai hatásköre, a magyar miniszterelnök látogatása kizárólag a Magyarország és Grúzia közötti kétoldalú kapcsolatok keretében történhet.

A dollármilliárdos tulajdonos, Jeff Bezos közben véleménycikkben utasította vissza, hogy ő ezzel a lépésével valójában Donald Trumpot támogatná. Az újságtól azonban rovatvezetők és újságírók is távoztak emiatt.