választás;tiltakozás;tüntetés;Grúzia;Tbiliszi;

- „Ellopták a szavazatotokat, megpróbálták ellopni a jövőtöket” – Tízezrek vonultak a parlament elé Tbilisziben

Az Egyesült Nemzeti Mozgalom társelnöke közölte, az ellenzék új szavazást fog szorgalmazni nemzetközi felügyelet mellett.

Tbilisziben több tízezren vonultak hétfő este a parlament elé a hétvégi parlamenti választás eredményének megsemmisítését követelve.

A tüntetés néhány óra után békésen ért véget, és nem voltak egyértelmű tervek további akciókra.

„Nem vesztettétek el a választást” – szögezte le a tiltakozást kezdeményező Szalome Zurabisvili államfő a grúz és európai uniós zászlókat lengető tömegnek. Hozzátette,

„ellopták a szavazatotokat, és megpróbálták ellopni a jövőtöket, de ehhez senkinek sincs joga, és ti sem fogjátok hagyni, hogy ezt tegyék”.

Zurabisvili, azt mondta, hogy meg fogja védeni az ország Európához vezető útját a kormányzó Grúz Álom akcióival szemben.

Giorgi Vasadze, a Miheil Szaakasvili korábbi grúz elnök által alapított Egyesült Nemzeti Mozgalom társelnöke azt mondta, hogy az ellenzék nem vesz részt semmilyen tárgyaláson a kormánnyal, és új szavazást fog szorgalmazni nemzetközi felügyelet mellett.

„Nem fogunk belépni ebbe a parlamentbe. Minden mandátumot visszautasítunk. Nem megyünk bele semmilyen tárgyalásba. A győzelemig fogunk harcolni, és ígérjük, hogy együtt biztosan győzni fogunk”

– hangoztatta.

Zurabisvili kijelentette, „teljes képet kell alkotni arról, hogyan zajlott ez a tömeges, szisztematikus szavazatlopás”. Hozzátette, hogy ez „példátlan, előre megtervezett művelet volt, amely megfosztott minket a szavazatainktól, a parlamentünktől és az alkotmányunktól”.

Konkrét részleteket nem közölt, és egyelőre bizonyítékokat sem mutatott be arra vonatkozóan, hogy Oroszország részt vett volna a feltételezett manipulációban.

Mint beszámoltunk róla, nemzetközi választási megfigyelők a szombati grúziai választások kapcsán azt állapították meg, hogy a választások előtt és alatt is aggályok merültek fel a választás tisztaságával kapcsolatban. Jelzésük szerint maga a voksolás folyamata általában jól szervezett volt, de többek között szavazatvásárlást és kettős szavazást, nyomásgyakorlást, a szavazók megfélemlítését, a választói titoktartás megsértését, egyenlőtlen versenyfeltételeket, a média kormányzati leuralását és a köztisztviselőkre gyakorolt kormányzati nyomást tapasztaltak a megfigyelők.

Orbán Viktor, mint az EU soros elnökségét ellátó kormány vezetője már azelőtt gratulált szövetségesének, az oroszbarát Grúz Álom pártnak, hogy a grúz hatóságok által véglegesnek nyilvánított eredményt kihirdették volna. A miniszterelnök és a népes magyar küldöttség hétfőn érkezett Tbiliszibe, miközben a grúz ellenzék utcai tüntetéseken tiltakozott.

„A kutya ugat, a karaván halad!” – üzente a magyar tárcavezető.