;

szépirodalom;könyvkiadás;klasszikusok program;

- Övék a vár, miénk az antikvár

Élmények nélküli oktatással, kötelező olvasmányokkal általában keveseket lehet rávenni az irodalom szeretetére. Senki sem tudhatja azonban, mikor kedveli meg őszintén az olvasást. Van, akinek egy adaptáció kelti fel az érdeklődését, más unalmában lapoz bele egy könyvbe, és számára is váratlanul megérinti a szöveg minősége, gondolati gazdagsága. De hogyan lehet szervesen együtt élni ezzel a kulturális kinccsel, táplálkozni, szellemi-érzelmi energiákat szívni belőle, ha jelentős része egyre nehezebben elérhető?

Nem is olyan régen, úgy 15-20 éve, amikor még volt értelme DVD-k gyűjtésének, szenvedélyesen turkáltam, szinte naponta, mindenféle bolt lemezes polcain. És a győztes örömével emeltem le a filmremekek kiadványait. Ez is megvan, az enyém, bármikor megnézhetem! Nem volt belőlük sok, a piac nem rájuk épült, de azért lassan össze lehetett kaparni egy jó kis filmtárat.

Egyszer valamelyik könyvesbolt DVD-készletében kutakodtam, és hosszas böngészés után rábukkantam Truffaut Amerikai éjszakájára. Micsoda boldogság volt, ráadásul teljesen váratlan! Mellettem ott lépdelt kedves barátom, nő, irodalomtörténész, elismerő mosollyal reagált a diadalra, nézegette tovább a kínálatot, majd felsóhajtott: – Istenem, mennyi szemét!

Ördögök kerestetik

Könyvek között még ma is szívesen kotorászom. Nem is tudom, miért. Egyszerűen szeretem a könyvesboltok felvilágosult kultúrtemplom hangulatát. A szépirodalmi kínálat már kevéssé izgat, ami fontos számomra, és fitogtathatom vele műveltségemet, már rég ott a polcomon. Még egyetemista éveimben, a szocializmus idején hoztam össze a kánont követő gyűjteményt. Nem volt nehéz. Ma már csak olykor-olykor bővül, még ha fel is kelti valami az érdeklődésemet, vagy nagy a híre, inkább az e-book formát választom. A boltokban többnyire szakirodalmak körül botorkálok. Időnként fejembe veszem, hogy engem valami érdekel. Ilyen meg olyan történelem, a gazdaság, a politika vagy éppen a pszichológia. A nyelvkönyveket is állandóan nézegetem. Ideje lenne megtanulni németül. Vagy inkább olaszul? Alain Delon halála most éppen a francia felé tol. A háború óta az ukrán képes kis­szótárral és társalgási zsebkönyvvel is sokat szemezek. De azért kifelé rápillantok a fikciós kínálatra is.

Sanci néni – ahogyan nem hívják, mert nem ez a neve – 90 éves, és Észak-Magyarországon él egy nagyközségben. Tanítói tevékenységével és helytörténeti munkákkal vívta ki a lakóhelye megbecsülését. Egykori tanítványa kérésére még az év elején vállalta, hogy egyike lesz a nemzeti konzultációs ívek ellenzéki gyűjtőpontjainak. Postaládáját ajánlotta e célra. Elégedett is volt a tiltakozó tanárok és diákok melletti kiállásával, mígnem egy borongós reggelen a templomszolga keresetlen szavakkal illette az utcán. Talán még egy „vénségére meghülyült” is volt benne. Sanci nénit megdöbbentette a ráfröccsenő gyűlölet. Választás előtt jártunk, a kampány hevében felcsavart kormányzati acsarkodás elért boldogot és boldogtalant. Egy évvel azelőtt a kormány a „magyar életmódot” védő bejelentőrendszer felállításán tüsténkedett. Az önjelölt hazafiak azóta sem nyugszanak: nemrég woke-irtókként születtek újjá, bármit is jelentsen ez.