Országos szintű hálózat, Budapesten és hat vidéki helyszínen területi vizsgálóegység, a Belügyminisztérium személyügyi helyettes államtitkárságán belül egy új főosztály. Ezeket hozza létre a kormány a gyermekvédelmi intézmények vezetőit és a szakmai munkakörben foglalkoztatottakat érintő pszichológiai ellenőrzésre.
A többi között ezt válaszolta a Belügyminisztérium államtitkára, Rétvári Bence a szocialista Komjáthi Imre írásbeli kérdéseire. Az ellenzéki politikus azt kifogásolta, hogy egy júniusi kormányrendelet szerint többletforrást biztosít idén és jövőre a kormány a gyermekvédelem számára, de míg a gyerekekre alig néhány százmillió forint plusz pénz jut, a megfigyelésekre, ellenőrzésekre milliárdokat költ.
Mint arról beszámoltunk, a gyermekvédelmi intézményvezetők pszichológiai alkalmassági vizsgálatát nem sokkal a bicskei pedofil üggyel kapcsolatos kegyelmi botrány nyomán rendelte el a kormányzat. A döntést és az eljárást erős fenntartásokkal fogadta a szakma. Fülöp Attila gondoskodáspolitikáért felelős államtitkár nemrég közölte: az állami gyermekvédelmi vezetők már átestek a pszichológiai alkalmassági vizsgálaton – az egyháziakra vonatkozó külön rendelet még nem készült el –, és pedofíliára való hajlamot ugyan nem találtak, de két esetben személyiségzavar miatt alkalmatlan minősítést adott a klinikai szakpszichológusból álló bizottság.
Kiderült, hogy nincs pedofil intézményvezető MagyarországonA már említett júniusi kormányrendelet szerint a dolgozók megfigyelésére, ellenőrzésére, felmérésére az év második felére 1,5 milliárd forint pluszpénzt csoportosított át a kormány, ezzel szemben konkrétan a gyermekekkel kapcsolatos kiadásokra – a jövőben a kollégista gyerekek után is teljes díjazást kapnak a nevelőszülők – ennek csak valamivel több, mint 6 százalékát, 92 millió forint pluszköltséget tartott indokoltnak.
Jövőre 2 milliárd forint plusz jut majd a belügyi igazgatásnak és a Nemzeti Védelmi Szolgálatnak ellenőrzésre, és ennek mindössze nyolcada, azaz 244 millió forint megy gyermekvédelmi, gyermekjóléti feladatokra.
A belügyi államtitkár szerint indokolt ez a különbség, hiszen 13 ezer vezető, szakmai munkakörben foglalkoztatott munkavállaló ellenőrzését kell megoldani a jövőben, ezzel szemben az állami gondoskodásban élő gyerekekkel összefüggő kiadásokat már rendezte a kormány. Leírta, hogy a vizsgálatot végző szakembereknek megfelelő munkakörülményeket, informatikai eszközöket – számítógépeket, nyomtatókat, mobiltelefonokat – kell biztosítani, és ezek üzemeltetéséhez is szükséges a többletforrás, illetve foglalkoztatásuk is pénzbe kerül. A minősítő pszichológusok, asszisztensek a Belügyminisztérium állományba tartoznak majd, a technikai feltételeket a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság biztosítja.
Kérdőív helyett inkább a per – Munkaügyi eljárások indulhatnak a gyermekvédelemben dolgozók átvilágítása miattKomjáthi Imre rákérdezett arra is, hogy a gyermekvédelmi intézményekbe is vesznek-e fel pszichológusokat, illetve, összesen hányan végezik majd a vezetők tesztelését az egyes intézményekben, és mennyi új ember kerül a Nemzeti Védelmi Szolgálathoz a dolgozók ellenőrzésére, megfigyelésére. Ezekre a kérdésekre azonban nem kapott választ. Rétvári Bence ugyanakkor kitért arra, hogy a nevelőszülői ellátásban élő gyerekek, fiatal felnőttek anyagi helyzetén már javított a kormány. Június 18-tól egy általános szükségletű kisgyerek után a korábbi 42 750 helyett 53 437-, különleges szükségletű gyerek után 49 875 helyett 62 344-, speciális, vagy kettős szükségletű gyerekre – tartósan beteg, vagy fogyatékossággal élő, aki pszichés vagy magatartási problémákkal is küzd – 53 438 helyett 66 798 forintot ad az állam nevelőszülői ellátmány és nevelési díj jogcímen.
Ez egyébként azt jelenti, hogy ennyiből kell kigazdálkodnia a nevelőszülőnek a gyerek élelmezését, öltöztetését, kapcsolattartásra szállítását, utaztatását (például fejlesztő foglalkozásokra), miközben sok vidéki településen nincsenek ilyen szolgáltatások, ahogy szakorvosi ellátás sincs a közvetlen közelben. Ebből kell zsebpénzt adni, és a lakás rezsijének gyerekre eső részét is fedeznie kell az összegnek.
Napi 354 forint plusz az állami gondozottaknak, erre a nevelőszülői ellátmány emelésre büszke az Orbán-kormányRétvári Bence szerint a nevelőszülők díja – fizetése – is rendezett, hiszen 2014 óta a minimálbérhez igazított, így azóta folyamatosan emelkedik. A lapunknak korábban nyilatkozó nevelőszülő ugyanakkor azt mondta, sokan arra készülnek, hogy feladják a munkát, mert olyan kevés az államtól érkező pénz, hogy saját fizetésüket is kénytelenek beleáldozni. Egy gyermekvédelmi intézményvezető pedig úgy fogalmazott: összeomlás előtt áll az egész gyermekvédelmi rendszer. Náluk – egy nagyvárosról van szó – olyan kevés már a szakember és a gyermekfelügyelő, hogy képtelenség műszakbeosztást készíteni. Csaknem 30-an dolgoznak a gyerekekkel, ebből mindössze 3 a szakember, a többieknek nincs képesítésük, és a munkájuk is kifogásolható. Elbocsátani mégsem lehet őket, mert nem jelentkezik a helyükre senki.
Hasonló a feladat, de a fideszes törvény megtiltja a gyermekvédelmi gyámoknak, hogy felnőttek gondozói is legyenekAz is kiderülhet, amit nem kérdeznek
A kifogástalan életvitel ellenőrzés során nem folytat titkos információgyűjtést és nem tesz fel szexuális szokásokra vonatkozó kérdéseket a Nemzeti Védelmi Szolgálat – közölte hétfőn a szervezet. A közleményük szerint a törvény mellékletében szereplő kérdőív sem tartalmaz ilyen felvetést. Az említett kérdőív nem azonos az intézményvezetők átvilágításával, hiszen ez csak a gyerekvédelmi dolgozók, illetve hozzátartozóik ellenőrzését szolgálja. Ennek keretében ugyanakkor olyan felvetés is szerepel, hogy az érintett a hozzátartozóval milyen kapcsolatban él, mi a kapcsolat jellege és mióta tart az együttélés. Itt kiderülhet az is, ha az illető azonos nemű társával él együtt. Az intézményvezetők átvilágítása esetében pedig lapunk információi szerint egyértelműen rákérdeznek például arra, hogy az illető töltött-e le pedofil videót, illetve, hogy homo- vagy heteroszexuális kapcsolatban él-e.